Рішення № 79875912, 18.02.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2019
Номер справи
620/4192/18
Номер документу
79875912
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А1624
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2019 року Чернігів Справа № 620/4192/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1624 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Військової частини А 1624 (далі - ВЧ А 1624), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини А1624 (по особовому складу) від 25.10.2018 №52-рс в частині звільнення позивача з військової служби в запас на підставі пп."д" п.2 ч.5 ст.26 (через службову невідповідність) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

- визнати протиправним та скасувати п.2.4.1 наказу командира Військової частини А1624 від 25.10.2018 (по стройовій частині) №221 про звільнення з військової служби в запас та виключення зі списків частини солдата військової служби за контрактом ОСОБА_1, командира машини 2 відділення охорони 3 взводу охорону військової частини А1624;

- зобов'язати нарахувати та виплатити грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з жовтня 2018 року по день поновлення на військовій службі.

В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що службове розслідування за фактом порушення військової дисципліни ОСОБА_1, які привели до звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, Військовою частиною А1624 було проведено з порушеннями, а саме Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.03.2004 №82. Також, позивачу не було доведено до відома наказ командира по стройовій частині від 14.09.2018 №176 -НР згідно якого він мав заступати в наряд в неділю, 16.09.2018. Також позивач зазначає, що звільнення з військової служби через службову невідповідність здійснюється в разі прийняття рішення про звільнення осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу з військової служби за призовом під мас мобілізації, на особливий період (крім прапорщиків і мічманів) за фактом невиконання (неналежного виконання) ними службових обов'язків, що призвело до тяжких наслідків або створило загрозу настання таких наслідків. На час подання позову до суду, відомості, щодо закінчення особливого періоду на території України відсутні. Більше того в прикордонних областях запроваджено режим воєнного стану. Крім того, матеріали справи не містять факту умисного порушення позивачем своїх службових обов'язків, жодних негативних наслідків від його дій не настало. Крім наведеного, позивач вважає, що його було звільнено у зв'язку із сукупністю допущених дисциплінарних правопорушень - (низька виконавча дисципліна, низький контроль за особовим складом, порушення форми одягу, порушення вимог статуту внутрішньої служби, невиконання розпорядку дня), за які останнього вже було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді доган, суворих доган та позбавлення військового звання "молодший сержант") (що підтверджується витягом з наказу № 171 від 04.10.20178).

Ухвалою судді від 21.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідач надав відзив на позов, в якому не визнав заявлених позовних вимог та зазначив, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Позивач надав відповідь на відзив де зазначив, що матеріалами акту службового розслідування, наданими разом з відзивом з позовною заявою спростовується твердження відповідача, щодо настання цілої низки негативних наслідків внаслідок безвідповідального ставлення до військової служби. Відповідач не надав доказів на підтвердження цих тверджень. Також зазначив, що підпис в книзі інструктажу добового наряду особового складу 1 роти охорони військової частини А1624 був підроблений. Зазначений підпис істотно відрізняється від його особистого і його можна порівняти з особистим підписом у поясненнях від 17.09.2018. Матеріали службового розслідування не містять пояснень службової особи, яка уповноважена в той день була доводити під підпис вказаний інструктаж, а наявність восьми дисциплінарних стягнень є виключно обставинами, які обтяжують відповідальність позивача у разі застосування до нього у подальшому нових дисциплінарних стягнень, які, як встановлено матеріалами службового розслідування, до нього застосовані не були.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

На підставі рапорту від 17.09.2018 (а.с.29) відповідачем було прийнято наказ від 18.09.2018 №468 "Про призначення службового розслідування по факту не заступання в добовий наряд без поважних причин 16.09.2018 солдата ОСОБА_1." та 17.09.2018 відібрано пояснення (а.с.34), згідно яких останній вважав, що має виходити в добовий наряд в понеділок (17.09.2018).

За результатами проведеного службового розслідування було складено Акт від 26.09.2018 та запропоновано оголосити позивачу дисциплінарне стягнення "звільнення з військової служби за контрактом за службовою невідповідністю".

В подальшому, наказом командира військової частини А1624 (з основної діяльності) від 04.10.2018 №171 "Про результати службового розслідування по факту не заступання в добовий наряд без поважних причин 16.09.2018 солдата ОСОБА_1." наказано оголосити позивача дисциплінарне стягнення у вигляді "звільнення з військової служби за контрактом за службовою невідповідністю".

Наказом командира військової частини А1624 (по особовому складу) від 25.10.2018 №25-PC позивача звільнено з військової служби та наказом командира військової частини А1624 (по стройовій частині) від 25.10.2018 №221 виключено за списків особового складу.

Вважаючи, вказані накази протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.

Так, в силу ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, а військову службу вони відбувають відповідно до закону.

Відносини щодо проходження військової служби, а також питання щодо звільнення (поновлення на службі) врегульовано спеціальним законодавством, а саме Законом України від 25.03.1992 №2232 "Про військовий обов'язок та військову службу" (далі - Закон №2232), Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі - Положення).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Види військової служби визначені ч.6 ст.2 Закону №2232, серед яких і військова служба за контрактом.

Згідно зі ст.19 Закону №2232 військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну або повну загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених ст.20 цього Закону.

Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положеннями про проходження військової служби громадянами України, якщо інше не передбачено законом.

Порядок проходження військової служби за контрактом також визначений розділом ІІ Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170 (далі - Інструкція №170), згідно з п.2.13 якої контракт про проходження служби припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби з підстав, визначених п.35 Положення.

За умовами пп.1 п.35 Положення контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби (крім випадку, передбаченого п.195 цього Положення) за рішенням за рішенням командування військової частини за наявності підстав, передбачених пунктами "а", "б", "в", "г", "е", "є", "ж", "и", "і", "ї", "й" та "л" ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Так, згідно з вимогами абз.3 ст.5 Закону України від 24.03.1999 №551 "Про дисциплінарний статут Збройних Сил України" (далі - Закон №551), стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

Порядок накладення дисциплінарних стягнень на військовослужбовців визначено ст.ст.83-84 Закону №551, згідно яких на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення. Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

З системного аналізу вказаних норм вбачається, що проведення службового розслідування не має імперативного характеру, а отже не є обов'язковим. Тому, у разі коли ступінь провини не потребує доказів - службове розслідування може не проводитися.

Судом встановлено, що відповідачем на підставі рапорту від 17.09.2018 (а.с.29) було прийнято наказ від 18.09.2018 №468 "Про призначення службового розслідування по факту не заступання в добовий наряд без поважних причин 16.09.2018 солдата ОСОБА_1." та 17.09.2018 відібрано пояснення (а.с.34), згідно яких останній вважав, що має виходити в добовий наряд в понеділок (17.09.2018).

Міністерством оборони України прийнято наказ від 21.11.2017 №608 "Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України" (далі - Порядок), який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за №1503/31371.

Цей Порядок визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів).

Згідно розділу ІІ Порядку службове розслідування може проводитися в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб. За рішенням відповідного командира (начальника) службове розслідування може призначатися за письмовим рапортом (доповідною або пояснювальною запискою) військовослужбовця з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.

Службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв'язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби; вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення.

Відповідно розділу ІІІ Порядку, у разі порушення порядку та правил несення чергування, вартової або внутрішньої служби, що могло спричини або спричинило негативні наслідки. Рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення. Інші посадові (службові) особи у разі необхідності звертаються за підпорядкованістю з клопотанням про призначення службового розслідування. Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).

Порядок оформлення результатів службового розслідування закріплений в розділі V Порядку. Так, за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини. У вступній частині акта службового розслідування зазначаються підстави призначення та проведення службового розслідування. В описовій частині акта службового розслідування зазначаються: посада, військове звання, прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування; неправомірні дії військовослужбовця; зв'язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби (якщо такий є); вина військовослужбовця; причинний зв'язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась; вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено; причини та умови, що сприяли правопорушенню; заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення. У резолютивній частині акта службового розслідування зазначаються: висновки службового розслідування; пропозиції щодо притягнення винної особи (винних осіб) до відповідальності; інші заходи, спрямовані на усунення причин та умов, що призвели до правопорушення, які пропонується здійснити.

Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожен учасник службового розслідування має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.

Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.

У разі якщо службове розслідування проводилося органом Військової служби правопорядку, акт та матеріали службового розслідування передаються на розгляд відповідному командиру (начальнику) військовослужбовця, стосовно якого проводилось службове розслідування, для прийняття рішення.

За результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.

Вид дисциплінарного стягнення зазначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування.

Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.

Суд констатує, що службове розслідування проведено відповідачем з дотриманням норм "Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України". Строк накладення дисциплінарного стягнення відповідачем не порушено.

В той же час, посилання позивача на порушення відповідачем положень наказу Міністерства оборони України від 15.03.2004 №82 "Про затвердження Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, суд до уваги не приймає, оскільки Інструкція втратила чинність.

Суд також не приймає до уваги твердження позивача про те, що йому не було доведено до відома необхідність заступати в наряд 16.09.2018, оскільки спростовуються матеріалами службового розслідування. Згідно книги інструктажу добового наряду особового складу 1 роти охорони Військової частини А1624 солдату ОСОБА_1 було доведено про те, що 16.09.2018 він має заступати в добовий наряд, про що свідчить його особистий підпис. При цьому, твердження позивача про підробку підпису жодними доказами не підтверджені, а тому на увагу не заслуговують.

Також суд звертає увагу на те, що позивач проходив військову службу за контрактом, а не військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Відповідно до підпункту "д" п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" під час дії особливого періоду контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби через службову невідповідність.

Таким чином, позивача може бути звільнено з військової служби під час дії особливого періоду.

Щодо тієї обставини, що матеріали справи не містять факту умисного порушення позивачем своїх службових обов'язків, жодних негативних наслідків від його дій не настало, суд зауважує, що дії позивача можуть характеризуватися судом як недбале ставлення до своїх обов'язків та такими, що призводять до зриву бойової готовності військової частини та є порушенням наказу про організацію повсякденної діяльності і є наслідком необхідності внесення змін до нього.

Щодо звільнення позивача у зв'язку із сукупністю допущених дисциплінарних правопорушень - (низька виконавча дисципліна, низький контроль за особовим складом, порушення форми одягу, порушення вимог статуту внутрішньої служби, невиконання розпорядку дня), за які останнього вже було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді доган, суворих доган та позбавлення військового звання "молодший сержант") (що підтверджується витягом з наказу № 171 від 04.10.20178), суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Як вбачається з матеріалів справи, на ОСОБА_1 раніше було накладено ряд дисциплінарних стягнень:

02.12.2016 «догана» - за низьку виконавчу дисципліну;

01.03.2017 «догана» - за низький рівень контролю над особовим складом;

03.04.2017 «догана» - за неохайний зовнішній вигляд;

01.06.2017 «догана» - за порушення форми одягу;

27.06.2017 «сувора догана» - за порушення вимог статуту внутрішньої служби;

07.07.2017 «сувора догана» - за порушення вимог абзацу 7 та 11 ст.11 Статуту внутрішньої служби;

21.07.2017 «сувора догана» - за невиконання розпорядку дня;

02.08.2017 «позбавлення військового звання» - за низький рівень контролю над особовим складом;

01.11.2017 «догана» - за порушення розпорядку дня.

З наказу командира військової частини А1624 №171 від 04.10.2018 слідує, що до відповідальності позивача притягнуто за не заступання в добовий наряд та невихід на службу без поважних причин.

Тобто, за врахування в сукупності раніше накладених дисциплінарних стягнень та систематичного порушення військової дисципліни, підтвердженого належними та допустимими доказами, командир військової частини А1624 мав всі законні підстави для прийняття рішення про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді "звільнення з військової служби через службову невідповідність".

Таким чином, суд дійшов висновку, що командування військової частини мало об'єктивні підставі для винесення оскаржуваних наказів, та врахувавши характер та обставини правопорушення, його наслідки та попередню поведінку, у відповідності до ст.86 Закону №551, прийняти рішення про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з військової служби за службовою невідповідністю в межах наданих йому повноважень.

А отже, позов ОСОБА_1 до Військової частини А1624 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини А1624 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1).

Відповідач - Військова частина А1624 (вул. Шевченка, 105, м.Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ 26615791).

Повне рішення суду складено 18.02.2019.

Суддя Л.О. Житняк