
Справа № 560/3835/18
РІШЕННЯ
іменем України
18 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 29.05.2018 №0097391305/693 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 20554,75 грн.
Ухвалою від 23.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України".
Ухвалою від 04.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 22.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виникла внаслідок несвоєчасного внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №539 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для трансляції телерадіопрограм, вироблених для державних потреб, збирання, оброблення та розповсюдження інформаційної продукції, створення та функціонування україномовної версії міжнародного каналу "EuroNews" (далі - Постанова №539) та відсутності паспорта бюджетної програми на 2016 рік. Вважає, що позивач не міг вплинути на вказані події, що є підставою для звільнення його від відповідальності та скасування спірного рішення.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник. ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" самостійно подало до ДПІ у м. Хмельницькому звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2016 року та грудень 2016 року, однак, несвоєчасно сплатило єдиний соціальний внесок. Тому рішення прийняте правомірно.
У поясненнях позивач зазначив, що філія ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" не може бути суб'єктом відповідальності згідно з статтею 25 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), оскільки не є юридичною особою та не має окремого балансу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких підстав.
Рішенням від 29.05.2018 №0097391305/693 Головне управління ДФС у Хмельницькій області на підставі частини 1 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI застосувало до філії ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр" у розмірі 20151,72 грн та нарахувало пеню штраф у розмірі 403,03 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
05.06.2018 позивач звернувся до ДФС України зі скаргою на спірне рішення.
Рішенням від 04.07.2018 №220216/99-99-11-02-02-25 ДФС України залишила скаргу без задоволення, а рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.05.2018 №0097391305/693 без змін.
11.07.2018 позивач повторно оскаржив вказане рішення до ДФС України.
Рішенням від 09.08.2018 №26087/6/99-99-11-02-02-25 ДФС України повторно залишила скаргу без задоволення, а рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.05.2018 №0097391305/693 без змін.
Не погоджуючись з рішенням Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.05.2018 №0097391305/693, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Положеннями статті 9 Закону №2464-VІ передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини 1 статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Отже, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому, виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску не залежить від фінансового стану платника.
Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VІ орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з частиною 10 статті 25 Закону №2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Аналогічні норми визначені Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція).
Факт несвоєчасної сплати філією ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр" єдиного внеску позивачем не заперечується та підтверджений матеріалами справи.
Обґрунтовуючи вимоги про скасування спірного рішення, позивач посилається на відсутність паспорту бюджетної програми на 2016 рік.
Однак, застосування фінансових санкцій визначених Законом №2464-VІ не залежить від наявності чи відсутності вини страхувальника у несвоєчасній сплаті єдиного внеску та його фінансового стану.
Суд також вважає безпідставними доводи позивача щодо відсутності обов'язку щодо сплати єдиного внеску філією ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр", яка не є суб'єктом відповідальності згідно з Законом №2464-VІ. Філія ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" зареєстрована та перебуває на обліку в ДПІ у м. Хмельницькому як платник податку, самостійно подає звітність та сплачує єдиний соціальний внесок.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №2464-VІ філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами, є платниками єдиного внеску.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду контролюючий орган довів правомірність спірного рішення, у зв'язку з чим, у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Публічне акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (вул. Мельникова, 42, Київ 119, 04119 , код ЄДРПОУ - 23152907) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук