Єдиний державний реєстр судових рішень <Копія >
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
<(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
18 серпня 2009 р. Справа № 2а-3520/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М., за участю секретаря судового засідання Шевченко В.М.,
за участю:
представника позивача - Клещенка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Ямпільського району в інтересах держави в особі Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкової заборгованості за рахунок активів ,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Ямпільського району в інтересах держави в особі Шосткинськоїміжрайонної державної податкової інспекції Сумської області звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача податкову заборгованість за рахунок активів у сумі 1757,03 грн, який утворився станом на 17.06.2009, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який відповідно до Закону України «Про плату за землю», договору оренди землі від 12 березня 2007 року зобовязаний сплачувати податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, порушив строки сплати орендної плати, у звязку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що відповідачем податкова заборгованість у сумі 1757,03 грн станом на день розгляду справи залишається не сплаченою.
У судове засідання відповідач не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, жодних доказів сплати ним суми податкової заборгованості до суду не надав. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованим Виконавчим комітетом Шосткінської міської ради Сумської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця від 17.07.2002 за № НОМЕР_2 (а.с. 4).
У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 1757,03 грн виникла внаслідок несплати поточних платежів, зазначених у самостійно поданих платником звітній та уточнюючій податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік, якими визначено суму орендної плати за землю (а.с. 9-12).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» до обовязків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.
Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.
Відповідно до п.п. 8 п. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Стаття 5 цього ж Закону визначає, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до матеріалів справи, 12 березня 2007 року між Ямпільською селищною радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, громадянами ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (орендарі) було укладено договір оренди землі терміном дії до 11.01.2017 р. (а.с. 13-17).
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Стаття 17 даного Закону встановлює, що податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (податковий) звітний період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон) податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Позивачем була визначена штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання в сумі 170,00 грн, про що свідчать матеріали справи, а саме копія корінця податкового повідомлення-рішення форми «Р» № 0003001751/0 від 01 квітня 2009 року (а.с. 18). Дане податкове повідомлення-рішення відповідачем отримане, проте сума податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями сплачена не була.
Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.
На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано поштою на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 першу податкову вимогу за формою «Ф1» від 08 грудня 2008 року № 1/09 на суму 1071,15 грн (а.с. 19), яка відповідачем не була отримана, оскільки згідно з позначкою на конверті за адресою, на яку надсилалася податкова вимога, відповідач не проживає, та другу податкову вимогу за формою «Ф2» від 20 січня 2009 року № 2/1 на суму 1329,09 грн (а.с. 20), яка так само не була отримана.
У зв'язку з незнаходженням відповідача за юридичною адресою посадовою особою Шосткинської МДПІ Сумської області було складено Акт № 43 від 16 грудня 2008 року та Акт № 3 від 02 березня 2009 року про неможливість вручення відповідачу податкової вимоги (а.с. 21).
У зв'язку з цим сума податкової заборгованості сплачена не була.
Згідно п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п.п. 1, 2, 6 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» , органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків (із врахуванням сум пені, нарахованої на суми несплаченого податкового боргу та розстрочених/ відстрочених сум) (а.с. 8), і складає 1757,03 грн, в т.ч.:
1587,03 грн орендна плата за землю;
170,00 грн штрафні (фінансові) санкції по орендній платі за землю.
Відповідно до п.п. 7.2.1. п. 7.2 ст. 7 Закону джерелами погашення податкового боргу є будь-які активи платника податків, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону передбачає, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 1757,03 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 4, 7, 8, 17, 71, 94, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Ямпільського району в інтересах держави в особі Шосткинської міжрайонної державної інспекції Сумської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкової заборгованості за рахунок активів задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (41100, Сумська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1) на користь Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Комуністична, б. 2, ід. код 21102905) заборгованість у сумі 1757,03 грн <Сумма стягнення (цифрами) >.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденній строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя <Текст >Л.М. Опімах
< Для копії >