
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
13 лютого 2019 р. справа №2040/7745/18
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за формою, визначеною додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (в редакції, яка була чинною на 01.01.2016), з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016, а також не направленні такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язати ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за формою, визначеною додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (в редакції, яка була чинною на 01.01.2016), з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у розмірах: посадовий оклад - 2850 грн.; оклад за спеціальним званням «підполковник поліції» - 2200 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2525 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3787,50 грн.; підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, на 15% - 427,5 грн., премія (30%) - 3537 грн.; всього - 15327 грн., з 01.01.2016.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 зупинено провадження по справі №2040/7745/18 за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 поновлено провадження в адміністративній справі №2040/7745/18.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером МВС України за вислугою років. Позивач зазначив, що від ГУ ПФ України в Харківській області надійшла інформація щодо нарахування позивачу пенсії, в якій, на думку позивача, протиправно не включено всі види грошового забезпечення, які нараховувалися позивачу під час проходження служби, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань, підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя та зазначено премію, у розмірі, меншому ніж отримував позивач, що створило передумови для неврахування надбавок та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії. Також позивач зазначив, що він звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області з відповідною заявою з проханням виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - ОСОБА_1 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що МВС України листом від 12.03.2018 довело до відома Ліквідаційних комісій ГУ МВС України в областях середні розміри надбавок та премії, що фактично виплачені за січень 2016 року. З даного листа вбачається, що розмір премії за посадою, яка прирівняна до посади, яку займав позивач, складав 2, 7 %.
Від представника третьої особи - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - Ачкаова В.М., через канцелярію суду надійшли пояснення, в яких зазначено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 ГУ ПФУ у Харківській області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки надісланої відповідачем. Також представник третьої особи зазначив, що керувалось лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області та не могло визначити і врахувати будь-які інші, крім тих, що були включені до відповідної довідки.
З вказаними обставинами позивач не погоджується у зв'язку з чим просив задовольнити позов, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області з відповідною заявою з проханням виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Листом Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області від 28.03.2018 №К-267/119-29-2/01-2018 (а.с.19) повідомлено, що Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області нова довідка №100/28914 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для подальшого перерахунку пенсії.
Згідно матеріалів справи, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області надіслано до ГУ ПФ України в Харківській області довідку №100/28914 від 22.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 11.11.2015 №988, розмір грошового забезпечення за нормами чинного законодавства на 01.01.2016 за посадою "заступника командира по МТЗ БМОН "Беркут" при УМВС в Харківській області - заступник командира батальйону, що не входить до складу полку" становить: посадовий оклад - 2850 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник поліції" - 2200 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2525 грн, премія (2,7%) - 204,53 грн, всього: 7779,53 грн (а.с.24).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджуючись з невключенням у наданій довідці надбавки за виконання особливо важливих завдань, яка включалася до грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії на час звільнення з органів внутрішніх справ, надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя та зазначений менший розмір премії, ніж він отримував, а саме 2,7%, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Харківській області з відповідною заявою про підготування та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, до якої включити: посадовий оклад - 2850,00 грн, оклад за спеціальним званням "підполковник поліції" - 2200 грн, надбавку за вислугу років (50%) - 2525 грн, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 3787,50, надбавку за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя - 427,5 грн, премію (30%) - 3537 грн, а всього: 15327 грн (а.с.17 -18).
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно абз. 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, яка була направлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, містить наступні складові: посадовий оклад - 2850,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник поліції" - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2525 грн, премія (2,7%) - 204,53 грн., всього: 7779,53 грн (а.с.24).
Враховуючи положення абз. 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Згідно матеріалів справи встановлено, що листом від 20.03.2018 № 2866/09/48-2018 Міністерство внутрішніх справ України довело до відома Ліквідаційних комісій Головних управлінь МВС України в областях середні розміри надбавок та премії, що фактично виплачені за січень 2016 року. При цьому розмір премії за посадою, яка прирівняна до посади, яку займав позивач, складала 2, 7 % відсотка.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,7% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій.
В ході судового розгляду встановлено, що для посади позивача вказані ним надбавки не встановлені та не виплачуються, а премія не має постійного характеру та обумовлюється успішним виконанням повноважень, якістю, складністю, обсягом та важливістю виконуваних завдань, залученням до розробки проектів нормативно-правових актів тощо.
Аналогічна правова позиція викладене у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а, яке набрало законної сили на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку те, що дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області при розрахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (довідка № 100/28914 від 22.03.2018), є правомірними та такими, що відповідають положенням ч.2 ст. 2 КАС України.
Отже, у задоволенні позову ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, належить відмовити.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 18 лютого 2019 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.