
Справа № 369/6306/17
Провадження №2-а/369/55/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.2018 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Пінкевич Н.С.,
при секретарі Головатюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві питання про закриття провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, відділ у Києво-Святошинському районі Міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
У провадженні суду перебуває вищевказана справа. Позивач просив суд визнати дії Відділу у Києво-Святошинському районі Міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області протиправними. Скасувати державну реєстрацію у державному земельному кадастрі земельної ділянки номер 3222484401:02:003:5378, площею 0,1578 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд зареєстровану на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 31 серпня 2017 року розробленого ТОВ «Лідер Плюс», ОСОБА_3 Визнати протиправними та скасувати рішення від 12 жовтня 2017 року 24 сесії 7 скликання Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області відносно гр. ОСОБА_2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 12 жовтня 2017 року 24 сесії 7 скликання Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовним розміром 0,15 га., яка розташована в межах с. Дмитрівка на території Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Зобов’язати Дмитріську сільську раду Київської області розглянути на найближчому пленарному засіданні чергової сесії клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,15 га., яка розташована в с. Дмитрівка на території Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. А також стягнути з Дмитрівської сільської ради судові витрати.
У судове засідання особи, які беруть участь в справі, не з’явились. Про час розгляду справи повідомлялись. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про закриття провадження в частині позовних вимог з наступних підстав.
Згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Таким чином, спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 19 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Позивачі звернулися з позовом до суду, посилаючись на порушення відповідачем його прав при прийнятті рішення від 12 жовтня 2017 року щодо ОСОБА_2 та дії відповідача щодо реєстрації права власності за ОСОБА_2 на спірну ділянку.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі даного рішення 12 жовтня 2017 року затверджено проект землеустрою та передано у приватну власність ОСОБА_2 спірну земельну ділянку, та в подальшому проведено дії з державної реєстрації права власності ОСОБА_2 Тобто фактично спір в цій частині виник у сфері приватного права.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За ст.4 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Крім того, Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у цивільних, адміністративних та господарських справах 16 грудня 2015 року розглянув справу № 6 - 2510 цс15. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, відповідно до якого рішення органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта, вичерпує свою дію після його реалізації, а вимоги про визнання такого рішення незаконним повинні розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло речове право. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним розглядається як спосіб захисту порушеного цивільного права за п. 10 частини другої статті 16 ЦК України та повинна пред’являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства..
За ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
За ст. 19 ЦПК України в порядку цивільного судочинства розглядаються справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 52, 238, 240 - 243, 248, 256, 294, 295 – 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, відділ у Києво-Святошинському районі Міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про визнання дій та скасування державної реєстрації права власності, визнання протиправним та скасування рішення ради від 12 жовтня 2017 року щодо передання у власність земельної ділянки ОСОБА_2.
Роз'яснити позивачу, що закриття провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя