
Справа № 686/7032/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2019 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Мазурок О.В.
при секретарі Хмелівській О.В.
за участі представників позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_5 про визнання недійсним наказу Держземагенства у Хмельницькій області , -
В С Т А Н О В И В:
Заступник прокурора області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_5 про визнання недійсним наказу Держземагенства у Хмельницькій області.
В позові зазначено, що наказом ГУ Держземагенства в Хмельницькій області від 29.09.2014 року №22-4510/14-14-сг надано дозвіл ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копистинської сільської ради Хмельницького району.
В подальшому, наказом Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 22.12.2014 року №22-7231/1414-сг затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_6 земельної ділянки площею 1,1000 га та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства.
Вищевказаний наказ Головного управління Держземагенетва у Хмельницькій області від 22.12.2014 року №22-7231/1414-сг підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 зазначеного Кодексу (в редакції на час прийняття оскаржуваного розпорядження) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною першою цієї ж статті встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до інформації управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 26.11.2015 №4247/02-01-11, вказана земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0075 згідно з проектом землеустрою щодо зміни меж м. Хмельницького, який затверджено постановою Верховної ОСОБА_4 України від 12.05.2011 №3349-VI, входить в межі міста.
Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області перевищило повноваження при наданні цієї земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, яка знаходилась в межах населеного пункту та належала до земель комунальної власності, а тому право розпоряджатися нею належить Хмельницькій міській раді.
Реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області 30.12.2014 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 1,1 га.
Хмельницькою міською радою заходи щодо повернення до комунальної власності незаконно відчуженої земельної ділянки з 22.12.2014 не вживались.
З огляду на викладене, прокуратура Хмельницької області звертається до суду з цим позовом в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Представник головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.
Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав: наказом ГУ Держземагенства в Хмельницькій області від 29.09.2014 року №22-4510/14-14-сг надано дозвіл ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Копистинської сільської ради Хмельницького району.
Наказом Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 22.12.2014 року №22-7231/1414-сг затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_6 земельної ділянки площею 1,1000 га та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства.
Реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції 27.12.2014 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 1.1 га.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету міністрів України від 14.01.2015 року №55 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» - головне управління Держземагенства у Хмельницькій області реорганізоване, його правонаступник є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до інформації управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 26.11.2015 №4247/02-01-11, вказана земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0075 згідно з проектом землеустрою щодо зміни меж м. Хмельницького, який затверджено постановою Верховної ОСОБА_7 України від 12.05.2011 №3349-VI, входить в межі міста.
Згідно висновку №2195-2204/16-26 від 20.11.2016 року – земельна ділянка площею 1,1000 га з кадастровим номером 6825083300:11:001:0075, яка знаходиться у власність ОСОБА_6 накладається на межі земельної ділянки, яка передана у розпорядження Хмельницької міської ради на підставі постанови Верховної ОСОБА_7 України№3349-УІ
від 12.05.2011 року «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області» згідно проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Хмельницького в частині проходження межі, що розмежовує землі міста Хмельницького та землі Копистинської сільської ради з вершинами поворотних точок -716-717. Площа накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0075 на землі міста Хмельницького становить 1,0343 га.
Відповідно до висновку експерта №51/18 від 04.10.2018 року – координати поворотних точок меж земельних ділянок, які включено в межі міста Хмельницького та вказані на СD диску в електронному вигляді, який наданий старшим слідчим Шевчуком В.В. СУ ГУНП в Хмельницькій області капітаном поліції при складанні висновку експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 року в межі міста Хмельницького та каталогу координат земельної ділянки для встановлення та зміни меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області на підставі якого Верховною ОСОБА_7 України прийнято постанову від 12.05.2011 року «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області» №3349-УІ, які були внесені Державним підприємством «Хмельницький науково-дослідний та інститут землеустрою» згідно листа №916 від 30.08.2017 року, не відповідає координатам. Невідповідність встановлена за земельними ділянками наступними кадастровими номерами: земельна ділянка (кад. номер 6825083300:11:001:0075), що знаходиться на території Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, площею 1,1000 га. відноситься до земель сільськогосподарського призначення – для ведення особистого селянського господарства і належить на праві власності ОСОБА_6 та накладається на межі земельної ділянки міста Хмельницького. Площа накладення становить – 0,0626га.
За таких обставин наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 22.12.2014 року №22-7231/1414-сг, яким передано у власність ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 1,100 га. є недійсним, оскільки Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області перевищило надані законом повноваження.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Судом встановлено, що Хмельницька міська рада не зверталася до суду з приводу визнання недійсним наказу Держземагенства у Хмельницькій області від 22.12.2014 року №22-7231/1414-сг протягом 2014- 2016 року, а тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом про визнання недійсним наказу в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради.
Також суд вважає, що слід стягнути судові витрати відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ЗК України, ст.ст. 10, 12, 18, 81, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Визнати недійсним наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 22.12.2014 року №22-7231/1414-сг, яким передано у власність ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 1,100 га.
Стягнути головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на користь прокуратури Хмельницької області 1378 гривень сплоченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги .
Позивач: прокурора Хмельницької області, пров. Військоматський, 3
м. Хмельницький код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України
м. Київ, МФО 820172, р/р 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800;
Хмельницька міська рада, вул.. Гагарніа, 3 м. Хмельницький,
код ЄДРПОУ 33332218;
Відповідачі: головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, вул.. Інститутській ,4/1 м. Хмельницький код ЄДРПОУ 39767479;
ОСОБА_5, АДРЕСА_1.
Повний текст рішення складено 13.02.2019 року.
Суддя: