
Справа № 686/23295/18
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2019 року Хмельницький міськрайоний суд
Хмельницької області в складі :
головуючого судді - Мазурок О.В.;
при секретарі – Колісник Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому, в порядку ст. 247 ЦПК України, цивільну справу за позовною заявою управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. В позові вказано, що відповідач відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» одержувала в управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям за квітень 2016 року по березень 2018 року. Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» від 24 лютого 2003 р. № 250, допомога малозабезпеченим сім’ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім’ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.
Прожитковий мінімум для сім’ї — визначена для кожної сім’ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Малозабезпечена сім’я — це сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї. Право сім’ї на цю допомогу залежить не лише від доходів, але і від її майнового стану, зайнятості працездатних членів сім’ї та інших факторів.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» для отримання допомоги особа подає пакет документів в тому числі декларацію про доходи.
При оформленні зазначеної допомоги ОСОБА_1 не задекларувала дохід чоловіка ОСОБА_2 отриманий у ТОВ «Ратекс», згідно цивільно-правового договору за оренду транспортного засобу.
Про надання заявницею недостовірних даних при оформленні допомоги управлінню стало відомо в червні 2018 року в результаті проведення державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявницею при оформленні допомоги. Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Надання заявницею недостовірної інформації про доходи члена сім’ї призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї на суму 9600,00 грн. Управління 01.06.2018 року повідомило ОСОБА_1 про переплату надміру виплачених коштів та обов’язок повернути отримані кошти до бюджету в термін до 01 серпня 2018 року. Борг до бюджету відповідачем повернуто не було.
Представник позивача в судове засідання не з’явилась, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, проти заочного вирішення справи не заперечувала.
Відповідач в судове засідання не з’явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялась.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що слід задоволити позовні вимоги з таких підстав. Судом об’єктивно встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» одержувала в управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з квітня 2016 року по березень 2018 року. В ході проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги було виявлено, що ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи, які отримує її чоловік ОСОБА_2 по договору з ТОВ «Ратекс», внаслідок чого їй були надмірно виплачені кошти в сумі 9600 гривень з 01.04.2016 року по 31.03.2018 року, про що складено акт №103.
Як вбачається із позовної заяви ОСОБА_1 добровільно надміру отримані кошти не повернула.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім’ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім’ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», п. 12 постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. За п. 28 вказаної постанови якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене та керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», постановою КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», ст. ст. 4, 12, 81, 258, 280, 354 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563 надміру виплачені кошти в сумі 9600 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради 1762 гривні судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення складено 04.02.2019 року.
Суддя: О.В. Мазурок