
Ухвала
Іменем України
14 лютого 2019 року
смт Краснопілля
справа № 591/7501/18
провадження № 2/578/126/19
Суддя Краснопільського районного суду Сумської області Косар А.І. розглянув позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Краснопільська селищна рада Краснопільського району Сумської області про скасування наказів і рішень Держгеодастру у Сумській області та скасування державної реєстрації земельних ділянок та заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на земельні ділянки,-
Встановив:
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 14.12.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Краснопільська селищна рада Краснопільського району Сумської області про скасування наказів і рішень Держгеодастру у Сумській області та скасування державної реєстрації земельних ділянок передано на розгляд до Краснопільського районного суду Сумської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю) Краснопільського районного суду Сумської області.
12.02.2019 засобами поштового зв’язку до Краснопільського районного суду Сумської області надійшла дана справа.
Вивчивши матеріали позовної заяви, приходжу до висновку, що зазначена справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, виходячи з наступного.
Так, Конституцією України закріплено право кожного на судовий захист (стаття 55) та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення (стаття124), а статтею 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Суди мають враховувати, що забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (стаття 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України /далі також – КАС/ визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
Згідно п. 1 частини першої статті 19 КАС, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльність, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та скасування державних реєстрацій земельних ділянок.
Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи, а тому дана справа відноситься до предметної юрисдикції адміністративних судів.
Згідно з частиною першою статті 4 Цивільного процесуального кодексу України /далі також - ЦПК / кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (частина перша статті 5 ЦПК).
Згідно з пунктом першим частини першої статті 186 ЦПК, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки у даному випадку позовна заяваОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Краснопільська селищна рада Краснопільського району Сумської області про скасування наказів і рішень Держгеодастру у Сумській області та скасування державної реєстрації земельних ділянок не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а дана справа розглядається в порядку адміністративного провадження адміністративним судом, приходжу до висновку про відмову у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1у зв’язкуз тим, що позовна заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства,згідно до пункту першого частини першої статті 186 ЦПК .
Позивачем при подачі позову сплачено 6345 грн судового збору.
Згідно з частиною другою статті 133 ЦПК розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Стаття 7 Закону України «Про судовий збір» передбачає, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадженні у справі в суді першої інстанції.
З огляду на викладене, суд роз'яснює, що позивач має право звернутись до суду з клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору у зв'язку з відмовою у відкритті провадження у справі.
Керуючись статтею 186, 353-354 Цивільного процесуального кодексу України, суддя,-
Постановив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Краснопільська селищна рада Краснопільського району Сумської області про скасування наказів і рішень Держгеодастру у Сумській області та скасування державної реєстрації земельних діляноку зв’язку з тим, що позовна заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційні скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя А.І. Косар