
Справа № 456/3929/17
Провадження № 2-а/456/8/2019
РІШЕННЯ
іменем України
29 січня 2019 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Саса С. С.
при секретарі Карпин О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрий справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання призначити пенсію на пільгових умовах,
встановив:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом та уточнивши позовні вимоги просить визнати неправомірними дії управління Стрийського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України про відмову позивачу в призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку та збов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах згідно із Списком № 2 виробництв, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до положень Закону України « Про пенсійне забезпечення», з моменту звернення з заявою до відповідача, тобто з 25 травня 2017 року.В обгрунтування позовної заяви позивач покликається на те, що він народився 29.11.1959 року та 29.06.2016 року позивачу виповнилося 57 років та 6 місяців. Згідно п. «б» ст.13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» право на призначення мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Згідно п «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи за повний рік такої роботи.Згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року стаж для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах складає 7 років 2 місяці 14 днів.Позивач у період з 23.08.1979 року і по 02.11.1979 року включно працював на посаді помічника бурильника в Таркосалинській нафторозвідувальній експедиції Ямало - Ненецького автономного округу і за цей період стаж для призначення пенсії на пільгових умовах 0 років 02 міс. 08 днів. Крім того у період з 13.04.1983 року і по 09.04.1990 року позивач працював на посадах помічника бурильника в Українській нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння об'єднання «Західукргеологія» та стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за цей період складає 06 років 11 місяців 26 днів. Трудовий стаж позивача для призначення йому пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку складає 7 років 2 місяці 14 днів, що дає позивачу право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на два з половиною років. Згідно рішення № 25 від 05.05.2016 року позивачу у призначенні пенсії було відмовлено з тих підстав, що позивачем не представлені документи, що стверджують факт його роботи для призначення пенсії на пільгових умовах. Після постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2017 року позивач повторно 24.05.2017 року звернувся до відповідача з заявою для призначення йому пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, на що отримав відмову з посиланням на постанову від 05.05.2016 року, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини, та просять позов задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні позов заперечила та пояснила, що позивач звернувся до управління із заявою щодо призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку 24.05.2017 року. Відповідно до п. 4.1 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого у Мін’юсті 27.12.2005 року №1566/11846 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсій на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). ОСОБА_5 додатком 2 до згаданого вище Порядку передбачено зразок заяви, яка подається до управління Пенсійного фонду. Заява, яка була подана позивачем ОСОБА_2, не відповідає вимогам додатку 2. Зазначену заяву позивача було розглянуто у порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян». У заяві позивач стверджував про те, що має більше половини стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці і досяг відповідного віку для призначення такої пенсії на пільгових умовах. З таким твердженням відповідач не погодився, виходячи з наступного. На момент звернення до управління із заявою від 24.05.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку за Списком №2, позивач ОСОБА_2, 29.11.1959 р. н., досяг віку 57 років 5 місяців. Для розгляду питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку при наявності віку 57 років необхідно мати спеціальний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці 7 років 6 місяців. До заяви, яку позивач подав до управління, жодного документа щодо стажу роботи позивач ОСОБА_2 не долучив. Проте, у заяві від 24.05.2017 року позивач стверджує про те, що всі документи для призначення такого виду пенсії знаходяться в управлінні. Згідно п.2.23 зазначеного вище Порядку - документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. При первинному зверненні позивача до управління ще 25.04.2016 року, позивачем були долучені документи про стаж в оригіналах. Однак, у зв’язку з відмовою у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, документи були повернені позивачу та долучені ним до позовної заяви у справі №456/2467/16-а, яка знаходиться на розгляді у Касаційному адміністративному суді при Верховному Суді. Позивач стверджує про те, що відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2017 року стаж складає 7 років 2 місяці 14 днів. Це не висновок суду. Суд прийшов до переконання про те, що позивач перебував на зазначеній посаді з 23.08.1979 року по 02.11.1979 року та з 13.04.1983 року по 09.04.1990 року виконував роботу, яка передбачена Списком №2, у шкідливих умовах праці. Тобто, суд не встановлював позивачу стаж роботи 7 років 2 місяці 14 днів. Крім цього, висновок Львівського апеляційного адміністративного суду щодо наявності «пільгового стажу» з 23.08.1979 по 02.11.1979 та з 13.04.1983 по 09.04.1990 року не відповідає загальному висновку, який суд зробив у мотивувальній частині постанови від 23.05.2017 року. У період з 13.04.1983 року по 09.04.1990 року позивач ОСОБА_2 працював вахтовим методом, з виплатою польового забезпечення. Як зазначив Львівський апеляційний адміністративний суд у мотивувальній частині своєї постанови, основним документом, який на сьогодні регламентує порядок організації роботи вахтовим методом є спільна постанова Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях, Секретаріату ВЦРПС і Міністерства охорони здоров’я СРСР «Про затвердження основних положень про вахтовий метод організації роботи» від 31.12.1987 року №794/33-82. Можливість її застосування на території України врегульована постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» від 12.09.1991 року №1545-ХІІ. Згідно із «Загальними положеннями» додатка 1 до вищезазначеної Постанови, вахтовий метод роботи - особлива форма організації робіт, заснована на використанні робочих поза місцем їхнього постійного проживання, коли не може бути забезпечене своєчасне повернення працівників до місця постійного проживання або якщо працівники витрачають понад три години на день для того, щоб дістатися на роботу і з роботи. Щодо гарантій та пільг, які можуть надаватися особам, які виконували роботу вахтовим методом, то такі працівники забезпечуються в межах підприємства спецодягом, взуттям, іншими засобами індивідуального захисту, крім того, можуть виплачуватися допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, витратами зумовленими народженням та похованням. Проте, чинним законодавством України, яке визначає порядок призначення пенсій та визначення періодів роботи, які зумовлюють виникнення у особи права на пільгове пенсійне забезпечення не передбачається зарахування до пільгового стажу роботи за вахтовим методом. Записи, які містяться у трудовій книжці, щодо стажу роботи позивача є недостатніми для вирішення питання щодо наявності у особи права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З’ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і проси про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що позивач у період з 23.08.1979 року по 02.11.1979 року включно працював на посаді помічника бурильника в Таркосалинській нафто-розвідувальній експедиції Ямало-Ненецького автономного округу, у період з 13.04.1983 року по 09.04.1990 року працював на посадах помічника бурильника в Українській нафто-розвідувальній експедиції глибокого буріння об'єднання «Західукргеологія», у період з 09.12.1998 року по 24.12.2002 року працював на посаді помічника бурильника в Стрийській нафтогазорозвідувальній експедиції, у період з 10.04.2003 року по 30.11.2004 року працював на посаді помічника бурильника в ЗАТ «Обьнефтеремонт», Російська Федерація, місцевість прирівняна до району Крайньої Півночі, з 01.12.2004 року по 14.04.2005 року включно працював на посаді помічника бурильника в ТзОВ «Аргіліт», Російська Федерація, місцевість прирівняна до району Крайньої Півночі, з 01.05.2005 року по 31.05.2006 року працював на посаді помічника бурильника в Нижнєвартовському філіалі ВАТ «Московська бурова компанія», Російська Федерація, що підтверджується записами в трудовій книжці серії АТ-І № 4740558 від 22.05.1978 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2017 року
постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 17 січня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позову про визнання неправомірними дій Стрийського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України з приводу відмови у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_2. У мотивувальній частині постанови суд зробив висновок, що позивач ОСОБА_2 має такі періоди пільгового стажу з 23.08.1979 по 2.11.1979 та з 13.04.1983 по 9.04.1990 ( 7 років 2 місяці і 4 дні) та визнано, що відмова управління про призначення ОСОБА_2 пенсії за Списком №2 на час такого звернення є правомірною, так як така має бути йому призначена з більш пізнього віку.
З заяви ОСОБА_2 до Стрийське об'єднане управління Пенсійного Фонду України у Львівській області від 24.04.2017 року вбачається, що ОСОБА_2 просить призначити йому пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, оскільки він має більше половини стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами, відповідного загального стажу і досяг відповідного віку для призначення таких пенсій на пільгових умовах. Всі документи для призначення такого виду пенсії знаходяться в управлінні.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статей 1, 2 Закону №1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 100 цього Закону передбачено, що особам, які на день введення в дію цього Закону мають стаж на роботах із шкідливими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, мають право на пенсію на пільгових умовах, яка призначається відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Пунктом «б» ч.1 ст.13 Закону №1788-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом 1 цього пункту, у період до 1.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1.04.2016 по 31.03.2017 - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом 1 ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» чоловікам на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, згідно Закону - це 12 років 6 місяців, але за умови наявності передбаченого Законом загального стажу роботи - 26 років (з 01.04.2016 по 31.03.2017), пенсія за віком на пільгових умовах призначається із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (60 років) чоловікам на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи: 55 років - 12 років 6 місяців; 56 років - 10 років 00 місяців; 57 років - 7 років 6 місяців.
Верховний Суд України у постанові від 10.02.2016 року зазначив, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту, перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Відповідно до п.2.23 постанови від 22.11.2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
На підставі зібраних доказів судом встановлено, що на момент звернення до управління із заявою від 24.05.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку за Списком №2, позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, досяг віку 57 років 5 місяців. Для розгляду питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку при наявності віку 57 років необхідно мати спеціальний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці 7 років 6 місяців.
Позивач стверджує про наявність у нього трудового стажу, що дає йому право на призначення пільгової пенсії, а частина цього стажу припадає на час виконання ним роботи, що міститься у Списку № 2, а тому потребує документального підтвердження його зайнятості на цій роботі за відповідною професією та за результатами атестації умов праці. Однак позивачем до заяви від 24.05.2017 року не долучено жодної довідки про підтвердження стажу роботи в шкідливих умовах протягом повного робочого дня та жодного наказу, який підтверджував проведення атестації робочого місця, а також оригіналів документів про стаж, вік та заробітну плату, які пердбачені п.2.23 постанови від 22.11.2005 року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об'єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, не вбачає порушення права позивача з боку відповідача, тому вважає необхідним відмовити в задоволенні позову за безпідставністю позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 242 - 246 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання призначити пенсію на пільгових умовах.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_5