
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2019 року м. Чернігів Справа № 620/166/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1І.) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про: визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо призначення ОСОБА_1 субсидії на період з 01.05.2017 по 30.04.2018, виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 60 кв. метрів на домогосподарство замість норми 75 кв.м. на домогосподарство згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»; зобов’язання Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області перерахувати призначену ОСОБА_1 субсидію за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 75 кв. метрів.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що з 01.05.2017 постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» шляхом доповнення пункту першого абзацом наступного змісту: «Для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб, зазначена норма становить 75 кв. метрів на домогосподарство.». Разом з тим відповідачем протиправно проведено розрахунок субсидії позивачу на наступний період з 01.05.2017 по 30.04.2018, виходячи з площі 60 кв. метрів замість 75 кв. метрів.
Ухвалою суду від 15.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та надано відповідачу 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.
У строк, встановлений судом, 28.01.2019 відповідач - Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області, надало відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає. Зокрема зазначило, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.10.2014 як отримувач субсидії для відшкодування витрат н оплату житлово-комунальних послуг. Субсидію позивачу призначено відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 №1050, в редакції, яка діяла на момент звернення позивача). Вважають, що порушень законодавства при призначенні та перерахунку субсидії не допускали, а розмір вказаної субсидії визначено згідно з чинним законодавством.
Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
Судове засідання здійснювалося в порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом громадянина України серії НК 196841, виданого Корюківським РВ УМВС України в Чернігівській області 17.12.1996 (а.с.9-11) та є отримувачем житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з 01.10.2014.
Окрім позивача у вищевказаній квартирі зареєстровані ще три особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, що підтверджується довідкою про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні, будинку осіб від 16.12.2016 №9740 та від 27.02.2018 №1097 (а.с.36, 99).
19.12.2016 ОСОБА_1І повторно звернулася до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на додаткову площу житла та неврахування до складу сім’ї зареєстрованих осіб, які не проживають у будинку.
Актом обстеження матеріально-побутових умов від 05.01.2017 №23 встановлено, що в будинку за адресою: вул. Бульварна, 39/1, м. Корюківка, Чернігівська область проживає одна особа ОСОБА_1 та встановлено факт не проживання у ньому ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с. 37).
Рішенням комісії Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області від 06.01.2017 позивачу призначена житлова субсидія на одну особу та на соціальну норму 60 кв. метрів, без врахуванням осіб, які зареєстровані за вказаною адресою, але фактично по вказаній адресі не проживають, на період з грудня 2016 року по квітень 2017, з травня 2017 по вересень 2017 включно, що підтверджується розрахунками субсидії на житлово-комунальні послуги по особовій справі №4760 (а.с. 39-40).
Як випливає з розрахунків субсидії на житлово-комунальні послуги по особовій справі №4760 позивачу також призначена житлова субсидія на одну особу на період жовтня 2017, з листопада 2017 по березень 2018 (а.с. 40-42), проте у вказаних розрахунках не визначено соціальну норму житла, на яку розрахована житлова субсидія.
У зв’язку з наявністю у позивача заборгованості по оплаті за житлово-комунальні послуги, рішенням відповідача від 15.02.2018 було припинено виплату житлової субсидії, що підтверджується розрахунком субсидії на житлово-комунальні послуги по особовій справі №4760 (а.с.43).
27.02.2018 позивач повторно звернулася до відповідача із заявою щодо призначення їй житлової субсидії (а.с.44).
Як випливає з розрахунку субсидії на житлово-комунальні послуги №4760 житлова субсидія призначена позивачу на фактичну кількість проживаючих на період з лютого 2018 по квітень 2018, проте у вказаному розрахунку також не визначено соціальну норму житла, на яку розрахована житлова субсидія.
Позивач, вважаючи протиправними дії Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо призначення позивачу субсидії на період з 01.05.2017 по 30.04.2018, виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 60 кв. метрів на домогосподарство замість норми 75 кв. метрів, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9.11.2017 №2189-VIII «Про житлово- комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII).
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі – Положення №848, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 2 Положення №848 встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з пунктом 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до пункту 4 Положення №848 субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами встановлюються Кабінетом Міністрів України.
В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
Пунктом 7 Положення №848 встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.
У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Згідно з пунктом 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі – Постанова №409, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) установлено громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для: оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство; централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.
Для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб, зазначена норма становить 75 кв. метрів на домогосподарство.
Вказана норма внесена до Постанови №409 постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300, яка набрала чинності з 01.05.2017.
Актом обстеження матеріально-побутових умов від 05.01.2017 №23 встановлено, що в будинку за адресою: вул. Бульварна, 39/1, м. Корюківка, Чернігівська область проживає лише одна особа ОСОБА_1
Також з декларацій про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії випливає, що ОСОБА_1 отримує лише пенсію та допомогу по харчуванню, а отже остання відноситься до непрацездатних осіб.
За таких обставин суд вважає, шо на ОСОБА_1 поширюється норма Постанови №409, відповідно до якої для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб, соціальна норма житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) становить 75 кв. метрів на домогосподарство, а тому відповідач зобов’язаний був здійснити розрахунок житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг позивачу з соціальної норми житла 75 кв. метрів.
Суд зауважує, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848.
Враховуючи вищенаведене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень чинного законодавства України, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо призначення ОСОБА_1 субсидії на період з 01.05.2017 по 30.04.2018, виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 60 кв. метрів на домогосподарство замість норми 75 кв. метрів на домогосподарство згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
Позовна вимога про зобов’язання Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області перерахувати призначену ОСОБА_1 субсидію за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 75 кв. метрів також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги, яка судом задоволена.
За таких обставин адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору.
Доказів щодо понесення інших судових витрат позивачем суду не надано.
Отже підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо призначення ОСОБА_1 субсидії на період з 01.05.2017 по 30.04.2018, виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 60 кв.м. на домогосподарство замість норми 75 кв.м. на домогосподарство згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
Зобов’язати Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області перерахувати призначену ОСОБА_1 субсидію за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», виходячи з соціальної норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) – 75 кв.м.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду у повному обсязі виготовлено 15.02.2019.
Позивач: ОСОБА_1, вул. Бульварна, 39/1, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1.
Відповідач: Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області, вул. Вокзальна, 9, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300, код ЄДРПОУ – 03196067.
Суддя В.В. Падій