
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2019 року справа № 580/175/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Пруднікової В.О.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії,
встановив:
16 січня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (18001, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з адміністративним позовом до ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, бул. Шевченка, 307), в якому просить:
1) визнати протиправною відмову відповідача у задоволенні заяви позивача про здійснення перерахунку від 22.12.2018;
2) зобов?язати відповідача здійснити дії щодо перерахунку та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення позивачу, як інваліду ІІ групи, який брав безпосередню участь в бойових діях під час проведення АТО, у відповідності до постанови КМУ від 19.10.2016 №179 та на підставі змін опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №335 від 06.12.2018, з урахуванням виплаченої грошової компенсації.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що в липні 2018 року він звернувся до відповідача з заявою про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
Комісією з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Черкаської міської ради, прийнято рішення №12 від 31 липня 2018 року, яким позивачу призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи, який як військовослужбовець Збройних Сил України, брав участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, сума компенсації склала 1873723,16 грн.
Розрахунок грошової компенсації виконано з урахуванням показника опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.03.2018 №46.
Вказана грошова компенсація була зарахована на рахунок позивача 28.12.2018.
Проте, наказом № 335 від 06.12.2018 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затверджені нові показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України. Даним наказом визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.03.2018 №46 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України». Згідно наказу №335 від 06.12.2017 року показник опосередкованої вартості спорудження житла в Черкаській області становить - 11 671 грн. (вартість 1 кв. м. загальної площі квартир будинку).
Враховуючи те, що показник опосередкованої вартості спорудження житла збільшився, позивач звернувся з листом від 22.12.2018 до ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради з проханням провести перерахунок раніше нарахованої грошової компенсації, що була нарахована рішенням комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Черкаської міської ради №12 від 31.07.2018 2018.
ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради листом від 29.12.2018 №15017/285/а-9 відмовив позивачу в перерахунку мотивуючи тим, що він звернувся за призначенням компенсації за належні для отримання жилі приміщення 17.07.2018, а наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №335 набув чинність з 06 грудня 2018 року, а тому грошова компенсація не підлягає перерахунку.
Вважаючи дану відмову протиправною позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 21.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження.
14.02.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечував та просив у його задоволенні відмовити повністю. Зокрема зазначив, що на день звернення ОСОБА_1 із заявою про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі опосередкована вартість спорудження житла за регіонами України не змінилася йому надано роз’яснення про відсутність підстав для проведення відповідного перерахунку.
Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до підпункту 5 пункту 19 Порядку у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією, таким чином відповідач зазначає, що він є неналежним відповідачем у даній справі.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити, представник відповідача проти позову заперечувала та просила відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено таке.
16.07.2018 до ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення йому грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни із учасників антитерористичної операції, надавши необхідний пакет документів.
24.07.2018 відповідачем підготовлено подання на комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення про розгляд заяви ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами.
Рішенням № 12 комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 31.07.2018 позивачу призначену грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення в сумі 1873723,16 грн, з розрахунку на нього, його дружину, ОСОБА_4 та трьох дітей: ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7
03.01.2019 позивача повідомлено про зарахування вказаної суми компенсації за належні для отримання жилі приміщення в повному обсязі на його розрахунковий рахунок, відкритий в AT «Ощадбанк», що підтверджується листом департаменту від 03.01.2019 №41/28-5/01-10).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.12.2018 № 335 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» зміннено опосередкована вартість спорудження 1 кв. метра загальної площі житла.
22.12.2018 у зв’язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації, в якій зазначив, що грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення ще не отримав.
ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради від 29.12.2018 №15017/285/а-9 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви та надано роз?яснення, що на дату його звернення із заявою про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі (16.07.2018) опосередкована вартість спорудження житла за регіонами України не змінилася.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей", затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п?ятим – восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - загиблий), для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).
Відповідно до п. 3 Порядку право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Відповідно до п. 4 Порядку грошова компенсація членам сім?ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п?ятим – восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до п. 5 Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 01.06.2018 № 432 «Про комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення» на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», від 28.03.2018 № 214 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей», від 18.04.2018 № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», з метою поліпшення житлових умов деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, розглянувши пропозиції ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради, виконавчий комітет Черкаської міської ради утворив комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, затверджено склад комісії та положення до неї (а.с. 30-38).
24.07.2018 відповідачем підготовлено подання на комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення про розгляд заяви ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами (а.с. 29).
Відповідно до п. 7 Положення про комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, комісія протягом п’яти робочих днів з дня надходження подання про виплату грошової компенсації, внесеного департаментом соціальної політики, розглядає його по суті і в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
Рішенням № 12 комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 31.07.2018 позивачу призначену грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення в сумі 1873723,16 грн, з розрахунку на нього, його дружину, ОСОБА_4 та трьох дітей: ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с. 27).
Розрахунок грошової компенсації виконано з урахуванням показника опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.03.2018 №46, відповідно до якого показник опосередкованої вартості спорудження житла в Черкаській області становив - 10 991 грн (вартість 1 кв. м. загальної площі квартир будинку).
Наказом № 335 від 06 грудня 2018 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України були затверджені нові показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України. Даним наказом визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.03.2018 року №46 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України». Згідно наказу №335 від 06.12.2018 показник опосередкованої вартості спорудження житла в Черкаській області становить - 11 671 грн. (вартість 1 кв. м. загальної площі квартир будинку).
Відповідно до пп. 5 п. 19 Порядку з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі.
22.12.2018 у зв’язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації (а.с.4).
ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради листом від 29.12.2018 №15017/285/а-9 відмовив у задоволенні заяви та надав роз?яснення, що на дату його звернення із заявою про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі (16.07.2018) опосередкована вартість спорудження житла за регіонами України не змінилася (а.с.5).
Суд зазначає, що враховуючи вищезазначені норми законодавства позивач має право на проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації у зв’язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі, оскільки станом на станом 22.12.2018 грошова компенсація позивачу була не виплачена, а тому розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника.
Щодо тверджень представника відповідача про те, що ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради є неналежним відповідачем у даній справі суд зазначає таке.
Як зазначалося вище, згідно з пунктом 7 Положення заява про призначення грошової компенсації подається членом сім’ї загиблого, особою з інвалідністю або його (її) законним представником чи уповноваженою особою до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку особисто.
Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов заявника орган соціального захисту населення не пізніше ніж через три робочі дні (у випадку, визначеному в пункті 22 цього Порядку, - не пізніше ніж через 10 робочих днів) вносить комісії подання про виплату грошової компенсації (пункт 11 Положення).
Так, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 01.06.2018 № 432 «Про комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення» затверджено склад комісії та положення до неї.
Відповідно до п. 7 Положення про комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, комісія протягом п’яти робочих днів з дня надходження подання про виплату грошової компенсації, внесеного департаментом соціальної політики, розглядає його по суті і в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
За наявності письмового клопотання комісія може розглядати питання щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації за відсутності заявника або законного представника чи уповноваженої особи. У разі відсутності такого клопотання та/або неявки зазначених осіб розгляд відповідного питання переноситься на наступне засідання комісії.
Таким чином, суд зазначає, що отримавши заяву позивача від 22.12.2018, в якій він просив провести перерахунок раніше нарахованої грошової компенсації, що була нарахована рішенням комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення виконавчого комітету Черкаської міської ради №12 від 31.07.2018, відповідач повинен був звернутися з подання про перерахунок виплаченої грошової компенсації до комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, яка в свою чергу повинна розглянути дане подання протягом п’яти робочих днів з дня його надходження.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради є належним відповідачем у даній справі, оскільки отримавши заяву позивача про перерахунок раніше нарахованої грошової компенсації, він повинен був звернутися з подання про перерахунок виплаченої грошової компенсації до комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, так як лише вона уповноважена приймати питання по спірному питанню.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно до п.п.2, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При прийнятті такого рішення повинні бути враховані всі обставини спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч. 2 статті 2 КАСУ, зобов’язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради у задоволенні заяви позивача про здійснення перерахунку від 22.12.2018;
Зобов?язати ОСОБА_3 соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, бул. Шевченка, 307, код ЄДРПОУ 37853109) здійснити дії щодо перерахунку та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 (18001, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1), як інваліду ІІ групи, який брав безпосередню участь в бойових діях під час проведення АТО, у відповідності до постанови КМУ від 19.10.2016 №179 та на підставі змін опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №335 від 06.12.2018, з урахуванням виплаченої грошової компенсації; з врахуванням правової оцінки суду наданої в мотивувальній частині рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складене 15 лютого 2019 року.
Суддя В.П. Тимошенко