Рішення № 79837675, 15.02.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
560/4144/18
Номер документу
79837675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4144/18

РІШЕННЯ

іменем України

15 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 13.12.2018 в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмов у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Згароцької сільської ради за межами населених пунктів, оформлені листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.07.2018 за № Д-8481/0-5595/0/95-18 та від 31.08.2018 за №Д-10581/0-6340/0/95-18; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути та вирішити по суті заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Згароцької сільської ради за межами населених пунктів, на які були надані відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.07.2018 за № Д-8481/0-5595/0/95-18 та від 31.08.2018 за №Д-10581/0-6340/0/95-18, з урахуванням встановлених судом обставин у даній адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що неодноразово звертався до Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області із заявами про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Згароцької сільської ради за межами населених пунктів. Однак, листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.07.2018 за № Д-8481/0-5595/0/95-18 та від 31.08.2018 за №Д-10581/0-6340/0/95-18 повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої звернувся, не входить у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у IІI кварталі 2018 року на території Хмельницької області. Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Відповідно до ухвали суду від 21.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

10.01.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначає, що що земельна ділянка, з приводу якої звернувся ОСОБА_1 не входить у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у IІI кварталі 2018 року на території Хмельницької області, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог (арк. спр. 55-56).

14.01.2019 до суду поступила відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що твердження відповідача про те, що земельна ділянка, з приводу якої звернувся позивач, не входить у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у IІI кварталі 2018 року на території Хмельницької області, не відповідає вимогам Конституції України та правовій позиції Верховного суду, а тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (арк. спр. 60-62).

Частиною 4 ст. 229 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог так і заперечень, оцінивши докази по справі, суд приходить до таких висновків, враховуючи наступне.

03 липня 2018 року та 14 серпня 2018 року позивач звертався до Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області із заявами про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області (арк. спр. 31, 38).

Листами аналогічного змісту від 23.07.2018 за № Д-8481/0-5595/0/95-18 та від 31.08.2018 за №Д-10581/0-6340/0/95-18 відповідач відмовив у задоволенні відповідних заяв ОСОБА_1, мотивуючи такі відмову тим, що земельна ділянка, з приводу якої звернувся ОСОБА_1 не входить у перелік земельних ділянок, оприлюднених на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам у IІI кварталі 2018 року на території Хмельницької області. У зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, керуючись ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (арк. спр. 35-36, 42-43).

Згідно з п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016, № 333 "Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру" (далі - Положення №333), Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Пунктом 9 Положення №333 визначено, що начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у відповідній області, а його перший заступник та заступник - відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у відповідній області.

Згідно з підпунктом 11 п. 10 Положення №333, начальник Головного управління підписує накази Головного управління.

Відповідно до п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (далі - Положення №308), Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Підпунктом 11 п. 10 Положення №308, начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області підписує накази цього Головного управління.

Отже, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформляється індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадасту.

Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідач у відзиві на позов вказує, що ЗК України не визначено в якій формі вирішується питання відмови у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, а Положення не вказує про імперативність прийняття наказу, чому суд дає критичну оцінку, враховуючи вищенаведене і таке.

На Заяви від 03.07.2018 та від 14.08.2018 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки начальником та в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області було надано листи аналогічного змісту від 23.07.2018 за № Д-8481/0-5595/0/95-18 та від 31.08.2018 за №Д-10581/0-6340/0/95-18, що не відповідає підпункту 11 п.10 Положення №308, підпункту 11 п. 10 Положення №333 і ч. 7 ст. 118 ЗК України. Сумніви відповідача, як оформляти рішення з посиланням на ч. 7 ст. 118 ЗК України, спростовуються змістом цієї статті, а форму рішення визначено підпунктом 11 п. 10 Положення №308 та підпунктом 11 п. 10 Положення №333 - наказ.

Аналогічна правова позиція вказана у п. 26-27 постанови Верховного Суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15.

Відтак, відповідач не вирішив загадані заяви позивача по суті, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, суд зазначає, що ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15 та від 23.11.2018 по справі №П/811/601/18.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, суд, з урахуванням вищевказаних правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин у справі, приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяв ОСОБА_1, адже не вирішив їх згідно вимог ЗК України, а висновки цих листів протиправні, що підтверджено доказами, які перевірено судом. При цьому, відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглядати обидві подані позивачем заяви (від 03.07.2018 та від 14.08.2018), оскільки вони стосуються однієї і тієї ж земельної ділянки, тому, з урахуванням встановленого у цій справі, слід зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути подану позивачем заяву від 14.08.2018 (вх. №Д-10581/0/94-18 від 14.08.2018) та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 ЗК України, тому адміністративний позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 1409,60 грн судового збору, тому такі витрати підлягають стягненню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним вирішення Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області заяв ОСОБА_1 від 03.07.2018 та від 14.08.2018 листами від 23.07.2018 за № Д-8481/0-5595/0/95-18 та від 31.08.2018 за №Д-10581/0-6340/0/95-18, та висновки цих листів.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.08.2018 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Згароцької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області, та прийняти рішення відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1409,60 (одна тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 15 лютого 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Деражня, Хмельницька область, 32200 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя ОСОБА_3