Ухвала суду № 79837503, 15.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
820/6539/16
Номер документу
79837503
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття провадження у справі

м.Харків

15.02.2019 р. справа № 820/6539/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Кухар М.Д.,

при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,

за участі:

представника позивача- Загребельного Р.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2

представника третіх осіб: ОСОБА_3, ФГ "ОСОБА_3П." - ОСОБА_4

представника третьої особи: ГУ "Держгеокадастру у Харківській області" - ОСОБА_5,

розглянувши в підготовчому засіданні справу за адміністративним позовом Липковатівського аграрного коледжу до ОСОБА_6 районної державної адміністрації Харківської області, Центру надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації, треті особи - ОСОБА_3, Фермерське господарство “ОСОБА_3П.”, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Липковатівський аграрний коледж, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про скасування рішень державного реєстратора.

В підготовчому засіданні представником відповідача було заявлено клопотання про закриття провадження у справі стосовно Центру надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації у зв'язку із припиненням вказаної юридичної особи шляхом ліквідації.

На підтвердження вказаних обставин відповідачем було додано копію витягу з ЄДРПОУ, в якому у графі "Статус суб'єкта" значиться "припинено".

З наданої до суду копії витягу з ЄДРПОУ встановлено, що Центр надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації припинено шляхом ліквідації відповідно до Розпорядження від 02.07.2018 року № 275. Вказаним Розпорядженням не зазначено правонаступників відповідача.

Представник позивача проти задоволення клопотання заперечував з тих підстав, що відповідно до Розпорядження від 02.07.2018 року № 275 утворено новий Центр надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації, Розпорядженням ОСОБА_6 РДА від 01.11.2018 року № 446 затверджено Положення про ЦНАП при ОСОБА_6 РДА. Відтак вважав за можливе замінити відповідача у справі на ЦНАП при ОСОБА_6 РДА, утворений відповідно до Розпорядження від 02.07.2018 року № 275, як правопреємника.

Представник третьої особи, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, у вирішенні вказаного клопотання поклалася на розсуд суду.

Представник третіх осіб - ОСОБА_3 та ФГ "ОСОБА_3П." клопотання підтримав, просив задовольнити клопотання відповідача.

Надаючи правову оцінку клопотанню відповідача та позиціям учасників справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб’єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

У справі, що розглядається, відповідач, Центр надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації припинено шляхом ліквідації відповідно до Розпорядження від 02.07.2018 року № 275. Вказаним Розпорядженням не зазначено правонаступників відповідача.

Предметом позову є правовідносини, що виникають в сфері реалізації державою повноважень щодо реєстрації прав на нерухоме майно.

Відповідно до Розпорядження від 02.07.2018 року № 275 утворено новий Центр надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації, Розпорядженням ОСОБА_6 РДА від 01.11.2018 року № 446 затверджено Положення про ЦНАП при ОСОБА_6 РДА.

Відповідно до вказаного положення, новоутворений ЦНАП при ОСОБА_6 РДА не є юридичною особою публічного права, та входить до структури ОСОБА_6 РДА, в той час, як ЦНАП при ОСОБА_6 РДА, який припинено, відповідно до ОСОБА_4 з ЄДРПОУ мав статус органу державної влади та статус юридичної особи публічного права.

В єдиному державному реєстрі відсутні відомості про реєстрацію новоутвореного ЦНАП при ОСОБА_6 РДА як юридичної особи.

Відповідно до п. 1 Положення про ЦНАП при ОСОБА_6 РДА, затвердженого Розпорядженням ОСОБА_6 РДА від 01.11.2018 року № 446 (далі Положення), Центр надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації (далі — Центр) утворюється головою ОСОБА_6 районної державної адміністрації Харківської області, входить до її складу і в межах району забезпечує виконання покладених на нього завдань.

Як вбачається з п. 5 Положення, до завдань новоутвореного ЦНАП при ОСОБА_6 РДА належить:

1) організація надання адміністративних послуг у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктів звернень;

2) спрощення процедури отримання адміністративних послуг та поліпшення якості їх надання;

3) забезпечення інформування суб'єктів звернень про вимоги та порядок надання адміністративних послуг, що надаються через адміністратора.

Пунктом 6 вказаного положення визначено, що Центр надання адміністративних послуг забезпечує надання адміністративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії із суб’єктами надання адміністративних послуг. Перелік адміністративний послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг, визначається головою ОСОБА_6 районної державної адміністрації Харківської області та включає адміністративні послуги органів виконавчої влади, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відтак, з вказаного положення вбачається, що до основних завдань ЦНАП при ОСОБА_6 РДА не належить власне надання адміністративних послуг. Натомість, його діяльність спрямована на організацію та забезпечення зручного отримання громадянами послуг від суб'єктів надання таких послуг, в тому числі органів державної влади.

Отже, в даному випадку, новоутворений ЦНАП при ОСОБА_6 РДА не є суб'єктом надання адміністративних послуг, а фактично є посередником між громадянином та відповідним суб'єктом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.

Як вбачається з Положення про Центр надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації, новоутворений ЦНАП при ОСОБА_6 РДА не здійснює надання адміністративних послуг з питань державної реєстрації прав на речове майно, а здійснює виключно посередницькі функції, взаємодіючи з суб'єктами надання таких послуг.

Крім того, оскільки другим відповідачем у справі є ОСОБА_6 РДА, робочим органом якої відповідно до Положення був Центр надання адміністративних послуг ОСОБА_6 районної державної адміністрації, суд вважає за можливе закрити провадження у справі стосовно Центру надання адміністративних послуг ОСОБА_6 районної державної адміністрації.

Відтак, спір між позивачем та новоутвореним ЦНАП при ОСОБА_6 РДА не матиме публічно-правового характеру, а отже заміна відповідача - ЦНАП при ОСОБА_6 РДА, якого було припинено на новоутворений ЦНАП при ОСОБА_6 РДА є неможливою.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень З боку суб’єктів владних повноважень.

Статтею 238 КАС України визначено повноваження суду щодо закриття провадження у справі у разі припинення юридичної особи за винятком суб’єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Суд, з огляду на той факт, що законом не врегульовано спосіб дії суду у ситуації, що виникла, з урахуванням того, що до справи залучено в якості відповідача ОСОБА_6 районну державну адміністрацію, робочим органом якої був ЦНАП при ОСОБА_6 РДА, який було ліквідовано, вважає за можливе застосувати аналогію закону, а саме положення ч. 1 ст. 238 КАС України, в частині щодо припинення юридичної особи, що не є суб'єктом владних повноважень.

Керуючись ст. 2, 19, 238, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі відносно Центру надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації за позовом Липковатівського аграрного коледжу до ОСОБА_6 районної державної адміністрації Харківської області, Центру надання адміністративних послуг при ОСОБА_6 районній державній адміністрації, треті особи - ОСОБА_3, Фермерське господарство “ОСОБА_3П.”, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про скасування рішень.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів, з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали суду складений та підписаний 15.02.2019 року.

Суддя Кухар М.Д.