Рішення № 79837473, 15.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
420/6028/18
Номер документу
79837473
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6028/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2019 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язання ОСОБА_2 об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2018р. з урахуванням належного йому права на пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.

Ухвалою суду від 17.12.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 у позовній заяві зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та за шкоду заподієну його здоров’ю віднесений до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з урахуванням вимоги ст.ст.49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням ОСОБА_2 об’єднаного управління пенсійного фонду України в м. Одесі від 30.10.2018р.за № 407/Г-01 у проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням відповідача, посилаючись на те, що на момент виникнення спірних правовідносин діяли положення статей 50,54 Закону№ 796-ХІІ. відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлений зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами II групи і віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та що саме такий висновок викладений у постановах ВСУ від 27 квітня 2014 року по справах №736/268/14-а та №737/28/14-а, прийнятих в порядку перегляду ВСУ рішення суду касаційної інстанції, який є обов’язковим для застосування, згідно ст. 355 КАС України. Позивач, посилаючись на те, що станом на теперішій час відсутні правові обмеження для нарахування та виплати пенсій у встановлених статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірах, тому, на думку ОСОБА_1, він має право на отримання основної та додаткової пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

15.01.2019р. до суду від ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі надійшов відзив на адміністративний позов у якому відповідач зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, які є інвалідами 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, однак вищевказані норми Закону стосуються осіб, віднесених до 1 категорії, які є інвалідами 2 чи 3 групи до яких позивач не має жодного відношення. Разом з тим, відповідач зазначив, що стосовно осіб, яким пенсія призначена по інвалідності відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діюче законодавство ( а саме, Постанова КМУ від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету») з 23.07.2011 р. не передбачає подальших нарахувань (а саме, нарахування пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальних' пенсій за віком) для категорії пенсіонерів якими, пенсія призначена відповідно до статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 порушено шестимісячний термін звернення до суду із цим позовом.

24.01.2019р. до суду від ОСОБА_1 надійшов відзив на заперечення згідно якого позивач зазначив, що ОСОБА_1 набув право на пенсію з урахуванням статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з правом нарахування пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75% мінімальних пенсій за віком до 23.07.2011 р., що не заперечується відповідачем. При цьому позивач, посилаючись на положення ст.8 Конституції України наголосив, що набуте право не може бути скасоване, оскільки в Україні діє верховенство права, а не закону. Водночас, позивач зазначив, що враховуючи дату звернення позивача із цим позовом, позивачем не порушено шестимісячний термін звернення до суду.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

З 02.03.2007р. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику аварії на ЧАЕС (ІІ категорії).

Як встановлено судом та не спростовано відповідачем у відзиві на позовну заяву у жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про проведення перерахунку пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС, з урахуванням вимоги ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №407/Г-01 від 30.10.2018р. повідомлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику аварії на ЧАЕС (ІІ категорії) та що розмір пенсії з 01.11.2017р. складає 2074,57грн., а саме: 1807,09грн.-основний розмір пенсії; 96,66грн.-доплата за 9 років понаднормативного стажу; 170,82грн.-додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) відповідно до п.5 постанови КМУ №112 від 25.03.2014р.(а.с.16).

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,

які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. N 796-XII визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ст. 50, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,

які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014р. №79-VIII, пунктом 63 якого розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру державної і додаткової пенсії, передбачених Законом №796-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року №1210 було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Даною постановою Кабінет Міністрів України постановив Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до п. 11 Порядку №1210 мінімальний розмір пенсії становить для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю III групи - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Пунктом 13 Порядку №1210 визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується особам, що належать до категорії 2 у розмірі 170,82 гривні.

Зазначені положення Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ та Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII неконституційними не визнавались, положення постанови Кабінету Міністрів України №1210 є також чинними.

При цьому, Конституційний Суд України у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

У Рішенні №3-рп/2012 від 25 січня 2012 року Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.

Доводи позивача щодо необхідності при вирішенні питання про порядок обчислення розміру пенсії, застосовувати положення Закону, в редакції, діючій на момент призначення пенсії, суд вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «порядок виплати пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними.

Верховний Суд України, як і Конституційний Суд України, неодноразово наголошували на тому, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає що при нарахуванні та виплаті пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у 2018 році відповідач повинен керувався нормами ст.ст.50, 54 Закону №796-ХІІ в редакції чинній у 2018 році та Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.