
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5484/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» (надалі - ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс», Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (надалі ГУ ДФС у Львівській області, Відповідач), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС у Львівській області № 6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» від 22.10.2018.
Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, шо Відповідач при включенні Позивача до плану-графіка не враховав вимоги пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов’язання платника податків, а саме включив період з 01.01.2015-01.10.2015. Крім цього, продовжує Позивач, перелік платників податків сформований без врахування відсутності критеріїв ризиків, передбачених пунктом 5 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. За наведених підстав вважає оскаржуваний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 20.11.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно з яким просив суд відмовити у задоволенні позову ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» повністю. Зазначив, що підставою для проведення планової документальної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» є включення такого платника до плану графіку проведення документальних перевірок. План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків, відповідно до статті 77 Податкового кодексу України формується та затверджується Державною фіскальною службою України та у подальшому виконується територіальними органами ДФС, в тому числі ГУ ДФС у Львівській області. Зазначає, що визначення податковим органом періоду перевірки Позивача з 01.01.2015 по 30.09.2018 не свідчить про протиправність оскаржуваного наказу, оскільки встановлений пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України строк стосується періоду перевірки, а не обмежує загальну тривалість (кількість днів) проведення такої.
Позивач у судові засідання явки уповноваженого представника не забезпечив. 31.01.2019 до суду надійшла заява за підписом представника ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» ОСОБА_2 (вх. № 3487) згідно з якою, такий просить розгляд справи здійснювати без участі Позивача.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Просив у задоволенні позову відмовити повністю. Додатково зазначив, що ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» є платником податків з незначним ступенем ризику і включається до плану-графіка проведення документальних планових перевірок не частіше, ніж раз на три календарних роки. На запитання суду відповів, що Позивачем не допущено посадових осіб контролюючого органу до перевірки.
З’ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
22.10.2018 начальником ГУ ДФС у Львівській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст.20, підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75, статті 77, пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України та згідно з затвердженим ДФС України планом-графіком проведення документальних планових перевірок податків на 2018 рік, виданий наказ № 6156 «Про проведення документальної планової перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс». Вказано:
1. Провести документальну виїзну перевірку ТзОВ «Енергія-Теповодосервіс» з 12.11.2018 тривалістю 20 робочих днів.
2. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018 з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби.
Позивач не погоджуючись із вказаним наказом, оскаржив такий до суду.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Контролюючі органи у силу приписів підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з абзацом 1 пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіку перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно з пунктами 77.1, 77.2 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідний порядок затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015р. № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (надалі Порядок № 524 від 02.06.2015).
Згідно з пунктами 4, 5 розділу І Порядку № 524 від 02.06.2015 при відборі платника податків до плану-графіка відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Кодексу необхідним є врахування також вимог пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ Кодексу в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов’язання платника податків, вимог пункту 77.3 статті 77 розділу ІІ Кодексу в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов’язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб та зобов’язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
План-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов’язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
У відповідності до пунктів 1, 2, 3 р. ІІІ Порядку № 524 від 02.06.2015 до розділів І та ІІ плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.
Формування переліку платників податків до розділів І та ІІ плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
При плануванні на І квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року, на ІІ та ІІІ квартали - за попередній рік, на ІV квартал - за перше півріччя поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.
При формуванні річного плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.
До плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов’язкових платежів.
П. 5 р. ІІІ Порядку передбачено критерії відбору платників податків-юридичних осіб за ступенем ризику.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов’язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
При прийнятті рішення, суд виходив з таких мотивів.
Як видно з матеріалів справи, Державна фіскальна служба України (надалі – ДФС України) сформувала та затвердила план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2018 рік, про що повідомила, зокрема, ГУ ДФС у Львівській області (арк. справи 23).
Згідно витягу з плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, запланована документальна перевірка у листопаді місяці ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (арк. справи 24).
Таким чином, саме ДФС України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, наділена повноваженням щодо формування, внесення змін та затвердження плану-графіку перевірок.
Суд зазначає, що оскаржуваний Позивачем наказ прийнято Відповідачем на підставі обов’язкового до виконання плану-графіка на 2018 рік проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений в.о. Голови Державної фіскальної служби України ОСОБА_3
Крім цього, прийняття наказу про призначення перевірки та проведення документальної планової виїзної перевірки є частиною процесу реалізації ГУ ДФС у Львівській області, повноважень, наданих йому законодавством.
Відтак, приймаючи наказ № 6156 від 22.10.2018 ГУ ДФС у Львівській області, діяло на підставі та в межах повноважень визначених нормами ПК України.
Щодо посилання Позивача на порушення Відповідачем пункту 102.1 статті. 102 ПК України в частині граничних строків проведення перевірки та визначення податкового зобов’язання платнику податків, суд такі відхиляє та зазначає наступне. Перевірка поза межами вказаного строку (1095 днів) хоча і може бути проведена, проте у випадку спливу строку давності, втрачається можливість у реалізації її результатів та визначення сум грошових зобов’язань за наявності для цього підстав. Тому, визначення періоду контролюючим органом періоду, що підлягає перевірці за межами строків, встановлених пунктом 102.1 статті 102 ПК України, не є самостійною підставою для скасування наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Посилання Позивача щодо критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб, суд такі відхиляє з огляду на таке. Застосування критеріїв відбору платників податків-юридичних осіб за ступенем ризику є внутрішньою процедурою контролюючого органу, що застосовує такі з урахуванням бази даних про платників податків.
Чинне законодавство не зазначає в якості обов’язкового реквізиту плану-графіку проведення документальних перевірок посилання на конкретний критерій або критерії відбору та іншу, використану контролюючим органом інформацію.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що наведені Позивачем підстави для визнання протиправним наказу та скасування наказу ГУ ДФС у Львівській області № 6156 від 22.10.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» є необгрунтованими.
У відповідності до вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням критеріїв встановлених частиною 2 статті 2 КАС України, суд вважає, що ГУ ДФС у Львівській області при прийнятті оскаржуваного наказу повністю дотримано таких.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» є безпідставними та необґрунтованими, а тому такі задоволенню не підлягають.
У відповідності до статті 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 15.02.2019.
Суддя Мричко Н.І.