
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
15 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 1640/2403/18
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення строку для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню рішення суду у справі №1640/2403/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
12 липня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90 процентів на 70 процентів від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 90 процентів від відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 38), відповідно до вимог частини другої статті 13, статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції частини 2 статті 13 Закону від 04.07.2002 року №51-VІ), постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.03.2018р. №103, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704 з дати виникнення права та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум з 01.01.2018.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року у справі №16040/2403/18 адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року пенсії у розмірі 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року пенсію у розмірі 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року у справі №1640/2403/18 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.09.2018р. по справі №1640/2403/18 скасовано. Прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року пенсію у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат. Встановлено ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області строк для подання до Полтавського окружного адміністративного суду звіту про виконання постанови протягом одного місяця з дня набрання даною постановою законної сили.
05 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення строку для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню рішення суду у справі №1640/2403/18, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з 21.06.2018 ОСОБА_1 на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018;
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат з 01.01.2018 на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018;
- зобов'язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вжити заходи по здійсненню перерахунку пенсії з 21.06.2018 та виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.01.2018 на підставі судового рішення;
- встановити ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області строк для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 один місяць з дня прийняття судового рішення.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначено, що боржником не дотримано вимог чинного законодавства щодо перерахунку та виплати коштів за судовим рішенням, а надані листи та пояснення не мають чіткого відображення вчинених відповідачем дій, спрямованих на виконання рішення суду в частині перерахунку та виплати коштів.
Згідно з приписами частини 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року призначено розгляд заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення строку для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню рішення суду у справі №1640/2403/18 в порядку письмового провадження на 15 лютого 2019 року.
12 лютого 2019 року до суду від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшли пояснення на заяву про визнання дій протиправними в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України /а.с. 155-157/, у яких представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просить у задоволенні вимог ОСОБА_1 відмовити повністю, посилаючись на те, що після набрання законної сили постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №1640/2403/18 пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2018 виходячи з 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Враховуючи, що з 21.06.2018 позивач отримує пенсію по інвалідності, відсоток виплати в якому законодавчо встановлений (пункт "а" статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (80%)), перерахунок пенсії у розмірі 90% проведено з 01.01.2018 по 20.06.2018. Після перерахунку розмір заборгованості за вказаний період складає 7490,66 грн. ОСОБА_1 управлінням при перерахунку пенсії застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Суд, дослідивши матеріали заяви про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення строку для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню рішення суду у справі №1640/2403/18, дійшов наступних висновків.
Частиною 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
При цьому під бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року у справі №1640/2403/18 набрала законної сили 06.12.2018.
Отже, відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення є обов'язковим та підлягає виконанню на всій території України.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року у справі №1640/2403/18, зокрема, зобов'язано ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року пенсію у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
У мотивувальній частині постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №1640/2403/18 зазначено, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, тому при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Статтею 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено розміри пенсій за вислугу років, а статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено розміри пенсій по інвалідності.
Відповідно до пункту "а" статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 21.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності, як інваліду війни 2 групи /а.с. 118/.
З 21.06.2018 ОСОБА_1 за його заявою органом Пенсійного фонду призначено пенсію по інвалідності згідно пункту "а" статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою НОМЕР_2 (Міноборони) від 21.06.2018, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 104, 160/.
Вказане рішення не було предметом оскарження у справі №1640/2403/18 та є чинним.
Таким чином, у період з 01.01.2018 по 20.06.2018 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а з 21.06.2018 за його власною заявою отримує пенсію по інвалідності згідно статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Факт нарахування ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року по 20 червня 2018 року пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення на виконання судового рішення, яке набрало законної сили, підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ФП 65609 за дорученням № Д ФП65609/27, за яким сума доплати пенсії ОСОБА_1 визначена у загальному розмірі 7490,66 грн. /а.с. 102/, а також рішенням про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 149/.
Таким чином, рішення суду в частині зобов'язання нарахування пенсії фактично виконане.
Щодо виплати ОСОБА_1 заборгованості пенсії за період з 01.01.2018 по 20.06.2018 у загальному розмірі 7490,66 грн., суд зазначає таке.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, ОСОБА_1 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати грошової допомоги здійснюються ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни, що додаються.
Вказана постанова набула чинності 28.08.2018, тоді як рішення у цій справі набрало законної сили 06.12.2018. Отже, положення вищевказаної постанови застосовуються до спірних відносин.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач при виконанні постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року у справі №1640/2403/18, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Заявником не надано до суду доказів зміни або скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. Відтак, вказаний нормативний документ є чинним і повинен виконуватись боржником.
На виконання приписів зазначеного Порядку від 22.08.2018 №649 відповідачем у справі внесено інформацію про результати розгляду даної справи щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням суми боргу, що підлягає виплаті пенсіонеру, до відповідного реєстру, а також складено та подано до Пенсійного фонду України інформацію щодо рішень суду, ухвалених починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за надісланою формою, зокрема про заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 20.06.2018 у розмірі 7490,66 грн. на підставі рішення суду у справі №1640/2403/18 /а.с. 103-104, 108-110, 161-164/.
Крім того, боржником складено та подано до Пенсійного фонду України інформацію про результати розгляду справ у судах щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, грошове забезпечення яким визначено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (всі судові рішення, виплату по яким не проведено), зокрема про заборгованість по пенсії ОСОБА_1 у розмірі 7490,66 грн. на підставі судового рішення у справі №1640/2403/18 /а.с. 165-166/.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.01.2019 вих. №190/Г-03 /а.с. 148/ позивача повідомлено, що виплату перерахованого розміру пенсії, визначеного на виконання судового рішення за період з 01.01.2018 по 20.06.2018 (день призначення пенсії по інвалідності) в розмірі 7490,66 грн. буде забезпечено згідно із Порядком №649, з урахуванням визначеної постановою черговості.
Суд також зауважує, що відповідно до приписів частини четвертої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, визначення умов та порядку проведення такого перерахунку Законом №2262-ХІІ віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, виплата перерахованої позивачу пенсії має здійснюватися у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року у справі №1640/2403/18.
А тому у суду відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду у справі №1640/2403/18 від 06.12.2018.
Відповідно до частини 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
За відсутності обставин бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду у цій справі, суд не знаходить підстав для постановлення окремої ухвали.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом встановлення ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області строку для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 один місяць з дня прийняття судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що Кодексом адміністративного судочинства України не встановлений окремий порядок розгляду заяв про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку про встановлення порядку розгляду такої заяви на свій розсуд. З огляду на зміст заяви та фактичні обставини справи суд вважає за можливе розглянути заяву без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вирішуючи заяву позивача, суд виходить із такого.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконати без достатніх зволікань.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач вживає адекватних заходів з метою своєчасного виконання судового рішення без достатніх зволікань.
З урахуванням наведеного, підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 295, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення строку для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню рішення суду у справі №1640/2403/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич