Рішення № 79837298, 15.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
420/6881/18
Номер документу
79837298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6881/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2019 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Савулій В.О.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, стянення заборгованості по виплаті пенсії,–

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціа льного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, зві льнених з військової служби, і деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної полі ції», та Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області вдповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ би, та деяких інших осіб» з нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частки доходів за період з 01.01.2016p. пo 06.08.2018р. у зв’язку з не про веденням перерахунку, та не виплатою ОСОБА_1 пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. з визнаної судом вини Головного управління ПФУ Одеській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і дея ких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забе зпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошово го забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ч.1 ст.53 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з нараху вання та виплати ОСОБА_1 компенсації у зв’язку з невиконанням з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1; стягнути з Головного управління ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р., компенсацію за період з 01.01.2016р. по 06.08.2018р. втрати частини доходів згідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та компенсацію за період 06.08.2018р. по 01.01.2019р. відповідно до ч.4 ст.3, ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судо вих рішень» у загальному розмірі 48150грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не виконується рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р., у зв’язку з чим за відповідачем виникла заборгованість по виплаті пенсії за період з 01.01.2016р. по 01.01.2018р. Також, на думку позивача, ГУ ПФУ в Одеській області повинно відшкодувати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів згідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01.01.2016р. по 06.08.2018р., та компенсацію за період з 06.08.2018р. по 01.01.2019р. відповідно до ч.4 ст.3, ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судо вих рішень» у загальному розмірі 48150грн.

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 17.01.2019р. вхід.№ЕП/382/19), наголошуючи, зокрема, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ГУ ПФУ в Одеській області 30.03.2018р. проведено перерахунок пенсії позивача на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, та здійснено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., яка виплачується починаючи з 01.01.2019р. Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено 30.03.2018р., виплата пенсії в перерахованому розмірі 4013,09грн. здійснюється з 01.04.2018р., доплата за період з 01.01.2018р. по 31.03.2018р. в сумі 4379,37грн. виплачена разом з пенсією в квітні 2018року, донараховану суму пенсії за період з січня 2016р. по грудень 2017р. у розмірі 35034,96грн. буде виплачено в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.01.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/6881/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, стянення заборгованості по виплаті пенсії.

Ухвалою суду від 30.01.2019р. закрито підготовче провадження по справі №420/6881/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, стянення заборгованості по виплаті пенсії.

Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом 30.01.2019р. ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2018р. у справі №815/1023/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 01.01.2016р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, починаючи з 01 січня 2016року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2018р. у справі №815/1023/18 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, повернуто апелянту.

Відповідно до ч.2 ст.325 КАС України ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Таким чином, судом з’ясовано, що Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2018р. у справі №815/1023/18 набрало законної сили.

У зв’язку з чим, на виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2018р. у справі №815/1023/18, ОСОБА_1 отримано виконавчий лист щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, починаючи з 01 січня 2016року.

Не виконання, на думку позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.05.2018р. у справі №815/1023/18 послугувало підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціа льного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, зві льнених з військової служби, і деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної полі ції», та Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області вдповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ би, та деяких інших осіб» з нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частки доходів за період з 01.01.2016p. пo 06.08.2018р. у зв’язку з не про веденням перерахунку, та не виплатою ОСОБА_1 пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. з визнаної судом вини Головного управління ПФУ Одеській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і дея ких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забе зпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошово го забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ч.1 ст.53 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з нараху вання та виплати ОСОБА_1 компенсації у зв’язку з невиконанням з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1; стягнення з Головного управління ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 заборгованості по виплаті пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р., компенсації за період з 01.01.2016р. по 06.08.2018р. втрати частини доходів згідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та компенсації за період 06.08.2018р. по 01.01.2019р. відповідно до ч.4 ст.3, ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судо вих рішень» у загальному розмірі 48150грн., є необґрунтованими, безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Головним управлінням ПФУ в Одеській області 30.03.2018р. проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Перерахунку пенсії від 30.03.2018р.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ.

29.12.2015р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015р., з урахуванням котрого статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №392 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

21.02.2018року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок та механізм перерахунку пенсій відповідної категорії осіб.

Абзацом другим пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 передбачено порядок виплати перерахованих відповідно до частини першої пункту 3 цієї постанови підвищених пенсій, зокрема, виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019р. по 31 грудня 2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017року;

з 1 січня 2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми".

Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що на момент розгляду даної справи Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" є чинною, суд дійшов висновку, що вказаний нормативно-правовий акт для ГУ ПФУ в Одеській області є обов'язковим до виконання.

Між тим, суд вважає за доцільне зазначити, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в Ухвалі від 02.05.2018р. по справі №818/1076/18.

Також, суд вважає за необхідне наголосити, що рішення суду, у разі невиконання його у добровільному порядку підлягає примусовому виконанню у порядку передбаченому положеннями Закону України "Про виконавче провадження".

Крім того, слід наголосити, що виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд, та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, з урахуванням чого суд вважає за необхідне зазначити, що обов'язковість судових рішень гарантується практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, у рішенні від 19 березня 1997року у справі "Горнсбі проти Греції" Європейський суд з прав людини зазначив, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

У справі "ОСОБА_2 проти Італії" Європейський суд з прав людини наголошує, що право на звернення до суду також передбачає практичне виконання остаточних, обов'язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні.

Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що позивачем – ОСОБА_1 по суті, у тому числі, заявлено позовні вимоги щодо захисту своїх прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів, котрі стосуються питання виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р., суд дійшов висновку, що позивачем невірно обрано спосіб захисту свого порушеного права.

Відтак, з урахуванням вищеозначеного, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Одеській області щодо виконання з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, зві льнених з військової служби, і деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної полі ції», та Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області вдповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», оскільки вчинені відповідачем дії щодо виплати позивачу пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 узгоджуються з нормами матеріального права.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ би, та деяких інших осіб» з нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частки доходів за період з 01.01.2016p. пo 06.08.2018р. у зв’язку з не про веденням перерахунку, та не виплатою ОСОБА_1 пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. з визнаної судом вини Головного управління ПФУ Одеській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і дея ких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забе зпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошово го забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ч.1 ст.53 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з нараху вання та виплати ОСОБА_1 компенсації у зв’язку з невиконанням з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Водночас, Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 визначено обов'язок ГУ ПФУ в Одеській області проводити виплату перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016року по 31.12.2017року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 з 01.01.2019року.

Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).

У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права позивача, у зв’зку з чим, суд позбавлений можливості задовольняти вимоги ОСОБА_1 на майбутнє, т.я. на даний час права позивача в означеній частині не порушено, оскільки заборгованість, що виникла, буде виплачуватись територіальним органом Пенсійного фонду України у порядку, встановленому абзацами третім-четвертим пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103, тобто починаючи з 01 січня 2019року, а відтак суд дійшов висновку про передчасність даного позову, з огляду на не порушення прав позивача, а строк виплати перерахованої пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 ще не настав.

При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання позивача - ОСОБА_1 на те, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 не поширюється на спірні правовідносини, оскільки жодних доказів на підтвердження того, що означений нормативно-правовий акт Уряду, котрим визначено порядок виплати перерахованих пенсій, станом на момент розгляду даної справи є нечинним, позивачем суду не надано.

За змістом частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014року №794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Крім того, суд вважає за доцільне наголосити, що у Постанові "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018року №103 Кабінет Міністрів України не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2019року, у зв’язку з чим порядок виплати пенсії, встановлений вказаним нормативно-правовим актом цілком відповідає вимогам чинного законодавства, та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої-другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

У рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014р. Європейський суд з прав людини зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд з прав людини став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Конституційний Суд України у пункті 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У пункті 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116).

У рішенні від 02.03.1999року №2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, беручи до уваги наведене, а також те, що норми чинного законодавства України, та судова практика Європейського суду з прав людини допускають зміну Урядом механізму реалізації соціально-економічних прав громадян за умови збереження таких прав, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ би, та деяких інших осіб» з нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частки доходів за період з 01.01.2016p. пo 06.08.2018р. у зв’язку з не про веденням перерахунку, та не виплатою ОСОБА_1 пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. з визнаної судом вини Головного управління ПФУ Одеській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і дея ких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забе зпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошово го забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ч.1 ст.53 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з нараху вання та виплати ОСОБА_1 компенсації у зв’язку з невиконанням з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1.

Оскільки судом не встановлено законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціа льного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, зві льнених з військової служби, і деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної полі ції», та Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області вдповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ би, та деяких інших осіб» з нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частки доходів за період з 01.01.2016p. пo 06.08.2018р. у зв’язку з не про веденням перерахунку, та не виплатою ОСОБА_1 пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. з визнаної судом вини Головного управління ПФУ Одеській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і дея ких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забе зпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошово го забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Оде ській області щодо виконання ч.1 ст.53 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з нараху вання та виплати ОСОБА_1 компенсації у зв’язку з невиконанням з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про стягнення з Головного управління ПФУ в Одеській області заборгованості по виплаті пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р., компенсації за період з 01.01.2016р. по 06.08.2018р. втрати частини доходів згідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та компенсації за період 06.08.2018р. по 01.01.2019р. відповідно до ч.4 ст.3, ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судо вих рішень» у загальному розмірі 48150грн.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, викладені у позовній заяві.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, стянення заборгованості по виплаті пенсії, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (65062, м.Одеса, пров.Аркадіївський,9/1, кв.350, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності щодо виконання з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціа льного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, зві льнених з військової служби, і деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної полі ції», та Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області вдповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності щодо виконання ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ би, та деяких інших осіб» з нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частки доходів за період з 01.01.2016p. пo 06.08.2018р. у зв’язку з не про веденням перерахунку, та не виплатою ОСОБА_1 пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. з визнаної судом вини Головного управління ПФУ Одеській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України і членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і дея ких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забе зпечення поліцейських Національної поліції», та Довідки про розмір грошово го забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; визнання протиправною бездіяльності щодо виконання ч.1 ст.53 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» з нараху вання та виплати ОСОБА_1 компенсації у зв’язку з невиконанням з 06.08.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р. щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1; стягнення заборгованості по виплаті пенсії за період 01.01.2016р. по 01.01.2018р. згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №815/1023/18 від 16.05.2018р., компенсації за період з 01.01.2016р. по 06.08.2018р. втрати частини доходів згідно ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та компенсації за період 06.08.2018р. по 01.01.2019р. відповідно до ч.4 ст.3, ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судо вих рішень» у загальному розмірі 48150грн., відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.