Рішення № 79837239, 15.02.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
400/3020/18
Номер документу
79837239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2019 р. справа № 400/3020/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область,55202

до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв,54030

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі-відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії на заяву від 24.09.2018 р.; зобов’язання відповідача розглянути повторно заяву позивача щодо надання йому довідки про грошове забезпечення для призначення пенсії; зобов’язання відповідача надати позивачу довідку на його заяву від 24.09.2018 р. про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Також, разом із позовною заявою позивач подав клопотання про звернення рішення до негайного виконання та клопотання про зобов’язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належать до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії.

Ухвалою від 10.12.2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно із ст. 194 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 1989 року по 12.09.2018 р.. Вислуга років позивача складає понад 29 календарних років, відтак він має право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач 24.09.2018 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати довідку для призначення пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до витягу з роздавальних відомомстей одноразових видів грошового забезпечення позивача за період з січня 2018 року по вересень 2018 року військової частини А2183 від 17.09.2018 року №350/174/308/860/ПС, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Листом від 08.10.2018 р. №12/6246 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку грошового забезпечення для призначення пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 7 постанови КМ України від 17.07.1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (далі - постанова № 1294) передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з додатком № 25 до Постанови № 1294 визначено схему додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, якою до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; одноразова допомога на початкове обзаведення, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Крім того, підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Підпунктом 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі – Постанова № 704) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати один раз на рік військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" .

Згідно з ч.1 ст.41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” N 1058-IV, 09.07.2003 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовця, які він отримував під час проходження служби, з яких нараховані і сплачені страхові внески, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якої здійснюється обчислення пенсій.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року по справі № 21-70а15, постановах Верховного Суду від 31.01.2018 року по справі № 2а-5232/11/2670 (№ К/9901/1368/18, № К/9901/1366/18), від 06.02.2018 року по справі № 761/28228/15-а (№ К/9901/3762/18), від 20.02.2018 року по справі № 286/2987/16-а (№ К/9901/1465/17), від 20.02.2018 року по справі № 346/2949/17 (№ К/9901/3333/17), від 20.02.2018 року по справі № 335/2071/15-а (№ К/9901/1372/18), від 28.02.2018 року по справі № 522/9660/16-а (№ К/9901/2925/18), від 01.03.2018 року по справі № 761/17387/17 (№ К/9901/2181/17), від 14.03.2018 року по справі № 272/963/17 (№ К/9901/844/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, відповідач зобов’язаний був провести перерахунок грошового забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, про що скласти довідку та надіслати її позивачу і Головному управлінню Пенсійного фонду в Миколаївській області для призначення пенсії.

Відтак, вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку грошового забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, не надання відповідної довідки позивачу, а також про зобов’язання вчинити ці дії, підлягають задоволенню.

При цьому, не підлягає задоволенню вимога позивача щодо зобов’язання повторно розглянути заяву позивача про надання йому довідки про грошове забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки є тотожними вищезазначеним вимогам, які суд задовольнив.

Також, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом встановлення для відповідача строку для подання звіту про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на вищезазначену статтю, встановлення судового контролю є правом суду, а не обов'язком, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.

Щодо клопотання позивача про звернення рішення до негайного виконання суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що рішення в даній справі є рішенням зобов'язального характеру та конкретна сума стягнення в ньому не визначена, у суду відсутні підстави звертати дане рішення до негайного виконання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) щодо не проведення ОСОБА_1 (пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунку грошового забезпечення для призначення пенсії з 24.09.2018 р. з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 року по вересень 2018 року військової частини А2183 від 17.09.2018 року №350/174/308/860/ПС, з якої сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) провести ОСОБА_1 (пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 року по вересень 2018 року військової частини А2183 від 17.09.2018 року №350/174/308/860/ПС, з якої сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

4. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) щодо не надання на заяву ОСОБА_1 (пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) копії довідки про грошове забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань для призначення пенсії з 13.09.2018 р.

5. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) надати ОСОБА_1 (пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) копію довідки про грошове забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань для призначення пенсії з 13.09.2018 р.

6. У задоволенні вимоги про зобов'язання Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (пров. Дальній, 2, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, ідентифікаційний код НОМЕР_1) щодо надання копії довідки про грошове забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань для призначення пенсії з 13.09.2018 р., відмовити.

7. У задоволенні клопотання про звернення рішення до негайного виконання та клопотання про зобов’язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, відмовити.

8. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз