
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2019 р. Справа№200/593/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 87500, АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Зелінського, будинок 27А). Просив визнати протиправними дії щодо відмови в перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці; зобов’язати здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно наданої заяви від 12.01.2018 та довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 09.08.2018 №986; зобов’язати нарахувати та виплатити недоотримані суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 протягом місячного строку з дня набрання чинності рішенням суду; зобов’язати подати звіт про виконання судового рішення. Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок грошового утримання судді у відставці, однак відповідачем надана відповідь-відмова, яка суперечить спеціальному Закону України "Про судоустрій та статус суддів". Вважає, що такі дії порушують його права та інтереси.
15 січня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав відзив, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що оскільки позивач направив заяву про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці поштою, а не шляхом особистого звернення до Управління, в якому він перебуває на обліку, відповідачем обґрунтовано розглянута така заява відповідно до Закону України «Про звернення громадян» і запропоновано подати таку заяву до нього особисто або через законного представника. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
12 жовтня 2018 року позивач звернувся до управління із заявою на перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці, до заяви додано лист Державної судової адміністрації від 10.08.2018 №03-1374/18, довідка про суддівську винагороду від 09.08.2018 №986, копія паспорту та облікової картки з реєстраційним номером платника податків, копія довіреності представника.
25 жовтня 2018 року заяву позивача розглянуто та надано відповідь №1039/Я-17-01-01 в порядку Закону України "Про звернення громадян". Зазначено, що заява не буде розглядатися як заява на перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці оскільки порушені вимоги р.І ч.1 та р.ІІ ч.2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 200/14891 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 3-1). Рекомендовано звернутися особисто або через представника додавши оригінал паспорту та ідентифікаційного коду.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку за період з 01.01.2018, звернувся до суду із даним позовом.
Статтею 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VIII у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.12.2015 визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до ч.4 ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пунктами 1 - 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 200/14891 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 3-1) передбачено, що заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання. У разі надсилання заяви і документів для перерахунку щомісячного довічного утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №3-1 до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.
Отже, вищенаведені положення Порядку №3-1 чітко регулюють порядок проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та передбачають, що такий перерахунок повинен проводитись з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, на підставі поданої заяви про перерахунок та відповідної довідки про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.
Як вбачається із довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 09.08.2018 №986 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка видана ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 суддівська винагорода працюючого на відповідній посаді судді, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 28192,00 грн.
Таким чином, оскільки з 01.01.2018 у зв'язку із прийняттям Закону №2415-VІІІ змінився посадовий оклад судді районного суду, тому раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання позивача як судді у відставці підлягає перерахунку.
Суд звертає увагу, що відповідач не заперечує право позивача на перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Однак, доводи відповідача, викладені у листі від 25.10.2018 №1039/Я-17-01-01 про необхідність подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, є необґрунтованими, оскільки Порядком № 3-1 передбачена можливість подання такої заяви як особисто так і через уповноваженого представника, при цьому, відсутні вказівки на те, що особа повинна звертатися до органу пенсійного фонду особисто та позбавлена можливості надіслати заяву та належні документи поштою. Натомість, відповідно до п. 2 р.ІІ Порядку №3-1 днем звернення вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
За таких обставин, суд доходить висновку про те, що викладені у листі управління Пенсійного фонду від 25.10.2018 №1039/Я-17-01-01 підстави відмови розглянути по суті заяву про перерахунок не ґрунтуються на законі, а дії відповідача не свідчать про те, що він при розгляді заяви ОСОБА_1 від 12.10.2018 використовував свої повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Відповідно до п. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії (в тому числі пенсію за віком на пільгових умовах), щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інших виплати відповідно до законодавства.
Частиною другої статті 5 КАС передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний спосіб захисту, суд виходить з того, що відповідачем протиправно та всупереч вимог законодавства не розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.10.2018 про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути заяву та за наслідками розгляду її по суті прийняти відповідне рішення, в межах своїх повноважень, з урахуванням висновку суду.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі № 466/7720/16-а.
Щодо встановлення судового контролю суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Отже, у викладеній нормі йдеться про право, а не обов’язок суду щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення. Водночас з цим, позивачем не наведено, і матеріли справи також не містять обставин, які б свідчили про те, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення.
Таким чином, у даному випадку суд не знаходить підстав для застосування приписів ст. 382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки відмова у розгляді заяви про перерахунок пенсії визнана протиправною, а задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії є похідними від першої вимоги, отже присудженню підлягає судовий збір у розмірі, який передбачений сплаті як за одну позовну вимогу немайнового характеру.
З огляду на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень судових витрат у розмірі 768,40 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути по суті заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 87500, АДРЕСА_1) від 12.10.2018 про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 09.08.2018 №986.
Зобов'язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Зелінського, будинок 27А) прийняти рішення щодо суті заяви ОСОБА_1 від 12.10.2018 про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 09.08.2018 №986.
В іншій частині позовних вимоги відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Зелінського, будинок 27А) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.