
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
15 лютого 2019 р. Справа №200/164/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі № 200/164/19-а
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 85040, Донецька область, Добропільський район, с. Водянське, вул. Центральна, 12/2)
до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А)
про визнання протиправними дії, зобов’язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільського об’єднаного Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії відповідача щодо невиплати нарахованої пенсії за період з 1 липня 2016 року по 30 червня 2018 року у сумі 50120 грн. 84 коп., зобов’язання відповідача виплатити нараховану та невиплачену пенсію за період з 1 липня 2016 року по 30 червня 2018 року у сумі 50120 грн. 84 коп.
Ухвалою від 8 січня 2019 року суд залишив без руху позовну заяву позивача та надав десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків.
30 січня 2019 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі. Одночасно, суд задовольнив клопотання позивача та визнати поважними причини пропуску строку звернення позивача із позовом до суду, задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
14 лютого 2019 року відповідач до суду надав суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, в обгрунтування якого зазначив, що з метою повного та всебічного з’ясування обставин справи управління має право бути присутнім при розгляді справи для надання пояснень по справі.
Нормами частини першої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Відповідно до положень частини другої зазначеної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно з вимогами статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з вимогами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до частини 4 статті 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: залишення заяви відповідача без задоволення, розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Відповідно до пункту 1 частини 6 статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
З урахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що ухвалою суду від 30 січня 2019 року судом було вирішено питання про розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), оскільки дана категорії справи відноситься до особливостей розгляду окремих категорій справ незначної складності, передбачених статтею 263 КАС України, тому суд приходить до висновку щодо відмови у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Крім того, суд зазначає, що відповідач скористався правом надання відзиву на позовну та надав усі необхідні документи для розгляду справи по суті.
Крім того, відповідач до суду надав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в обгрунтування якого відповідач зазначив, що позивач порушив строк звернення до суду, внаслідок чого, позв лона заява повинна бути залишена без розгляду.
Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 3 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Суд зазначає, що ухвалою від 30 січня 2019 року суд вже вирішив питання щодо строку звернення позивача до суду та задовольнив клопотання позивача, визнав поважними причини пропуску строку звернення позивача із позовом до суду. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не приймалось жодного рішення щодо припинення нарахування та виплати пенсійних виплат позивачу, належним чином відповідач не повідомив позивача про здійснення дій спрямованих на припинення виплати пенсії, а отже позивач не був обізнаний про дату свого порушеного права у липні 2016 року та не міг вчасно звернутися до суду.
З урахуванням викладеного, та з метою надання позивачу безперешкодного права доступу до правосуддя для захисту свого порушеного права, суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись статтями 12, 122, 123, 243, 248, 256, 257, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Добропільському об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі № 200/164/19-а.
2. Відмовити Добропільському об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області у задоволенні клопотання про залишення позовної без розгляду в адміністративній справі № 200/164/19-а.
3. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
4. Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті та повний її текст складений та підписаний 15 лютого 2019 року.
Суддя Смагар С.В.