
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2019 р. Справа№200/423/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року,
В С Т А Н О В И В:
08 січня 2019 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «СЛАВ АБЗ», звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року.
У позовній заяві свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами камеральної перевірки з питань дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків корегування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень, лютий, травень, липень, серпень, жовтень, грудень 2017 р., серпень 2018 р., про що складений акт перевірки від 26 листопада 2018 р., відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року.
З вказаним податковим повідомленням - рішенням № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року позивач не погодився, зазначив, що своєчасно зареєстрував податкові накладні, але через відсутність направлення квитанції № 1, що підтверджує факт прийняття/неприйняття реєстрації податкової накладної, деякі податкові накладні вимушений був реєструвати повторно.
Крім того, позивач зазначив, що відповідно до підп. б) п. 198.5. статті 198 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).
На думку позивача, оформивши та зареєструвавши спірні податкові накладні, позивач виконав зазначену вимогу закону, оскільки наведені податкові накладні не призначені для передачі покупцю, через що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію до таких накладних не застосовуються.
З наведених підстав позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року, присудити на його користь суму сплаченого судового збору.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, де зазначив, що відповідачем порушені вимоги ст. 201 ПК України в частині дотримання строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у ЄРПН. За наслідками проведеної камеральної перевірки, відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосований штраф за порушення терміну реєстрації податкових накладних.
Представники позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві з урахуванням додаткових пояснень. Просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив про те, що спірне податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року прийнято відповідно до вимог закону через порушення позивачем строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі обставини.
Головним державним ревізором-інспектором відділу податку на додану вартість Краматорського управління ГУ ДФС у Донецькій області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 200.1 статті 200 розділу V, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 розділу ІІ ПК України проведена камеральна перевірка ТОВ «СЛАВ АБЗ», за наслідками якої складений акт камеральної перевірки з питань дотримання граничних термінів реєстрації податковий накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість за січень, лютий 2017 р., травень 2017 р., липень, серпень 2017 р., жовтень 2017 р., грудень 2017 р., серпень 2018 р. про що складений акт перевірки від 26 листопада 2018 р., №982/05-99-44-03/32934959 (а.с.9-10).
Зі змістом вказаного акту позивач не погодився, надав письмові заперечення від 07.12.2018 №239.
На підставі акту камеральної перевірки в від 26 листопада 2018 р., №982/05-99-44-03/32934959 Головне управління ДФС у Донецькій області прийняло податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року, яким застосувало до позивача штраф відповідно до пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України на суму 94612, 22 грн. (а.с.11), відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (а.с.13).
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення заявлених позовних вимог з таких підстав.
Пункт 201.10 ст. 201 ПК України містить, зокрема, такі приписи:
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису […].
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
Для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1. ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України у першому абзаці прямо передбачено виключення, за яким штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, не застосовується до податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою
З досліджених судом податкових накладних (а.с.17-73), які стали підставами для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, випливає, що вони є такими, які не надаються отримувачу (покупцю), оскільки графа «Отримувач (покупець)» у вказаних податкових накладних не заповнена з поміткою «неплатник».
Отже, враховуючи зміст п. 120-1.1. ст. 120-1 ПК України, штраф за порушення граничного строку для реєстрації вказаних податкових накладних не застосовується.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» (місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, буд. 58) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року - задовольнити повністю.
Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 19 грудня 2018 року визнати протиправним та скасувати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114, ЄДРПОУ 39406028) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський комбінат дитячого харчування» (місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, буд. 58, ЄДРПОУ 32934959) судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев’ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 15 лютого 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.