
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 140/2177/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Савчук О. І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі – позивач) звернулася в суд з позовом до Камінь-Каширської міської ради (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу на праві приватної власності належать нежитлові приміщення в м. Камінь-Каширський по вул. Ковельська, 120, а саме: 4 склади, майстерня, свинарник та конюшня, які були придбані з прилюдних торгів. Позивач вказує, що 25.01.2017 року звернулася до Камінь-Каширської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 2,9814 га, по вул. Ковельській, 120 в м. Камінь-Каширський для виробництва та обслуговування вказаних нежитлових приміщень, до якого були додані всі необхідні документи. 15.02.2017 року Камінь-Каширська міська рада, розглянувши на пленарному засіданні сесії вищевказану заяву, прийняла рішення за № 15/70, яким відмовила у задоволенні заяви та наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 23.11.2017 року визнано протиправним та скасовано рішення Камінь-Каширської міської ради від 15.02.2017 року № 15/70 та зобов’язано останню розглянути на найближчому пленарному засідання подану 25.01.2017 року заяву позивача. В подальшому, проаналізувавши сайт Камінь-Каширської міської ради, позивачу стало відомо, що на найближчому пленарному засіданні її заява не розглядалась, при цьому, на адвокатський запит представника дізналася про те, що рішенням ради від 26.12.2017 року № 24/37 їй відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Вважає, що рішення Камінь-Каширської міської ради від 26.12.2017 року № 24/37 прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України встановлено виключні підстави для відмови у наданні такого дозволу. Вважає, що у такій спосіб відповідач всупереч вимогам закону порушив її право набути в установленому законом порядку право користування на земельну ділянку для обслуговування нежитлових приміщень, які належать їй на праві власності.
З урахуванням наведеного позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Камінь-Каширської міської ради від 26.12.2017 року за № 24/37 про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,9814 га по вул. Ковельській, 120 в м. Камінь-Каширський для виробництва та обслуговування нежитлових приміщень та зобов’язати Камінь-Каширську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії подане 25.01.2017 року клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,9814 га по вул. Ковельській, 120 в м. Камінь-Каширський для виробництва та обслуговування нежитлових приміщень в строки, порядку та у спосіб, передбачений статтею 123 Земельного кодексу України, та прийняти належне у відповідності до чинного законодавства України рішення.
Ухвалою суду від 07.11.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній адміністративній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено у даній справі підготовче засідання.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що оскаржуваним рішенням від 26.12.2017 року № 24/37 позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельська, буд. 120, у зв’язку з відсутністю детального плану території, який потрібен для розподілу території, зазначеної в ситуаційній схемі місця розташування земельної ділянки, поїздів, проходів, обслуговування нежитлових приміщень, які були продані позивачем іншим власникам і на даний час, в яких проводиться оптова торгівля. Вказує, що Камінь-Каширською міською радою замовлено в проектній організації розроблення детального плану території для обслуговування вказаних нежитлових приміщень, проведені геозедичні роботи. Після проведення слухань щодо врахування громадських інтересів в розробленому плані для обслуговування нежитлових приміщень та затвердження його на сесії ради позивачу буде надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 20.12.2018 року продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів - до 05.02.2019 року.
Ухвалою суду від 10.01.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.02.2019 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
У судове засідання відповідач свого представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, при цьому, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Камінь-Каширської міської ради.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником нежитлових приміщень - свинарника Ж-1, приміщень зерноскладу № 6 Л-1, зерноскладу № 4 М-1, зерноскладу № 5 К-1, зерноскладу № 3 Н-1, конюшні З-1, майстерні Е-1, що знаходяться за адресою: Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул. Ковельська, буд. 120, про що свідчать копії витягів про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
25.01.2017 року позивач звернулася до Камінь-Каширської міської ради з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для виробництва та обслуговування вказаних вище нежитлових приміщень, орієнтованою площею 2,9814 га.
Рішенням Камінь-Каширської міської ради від 15.02.2017 року № 15/70 відмовлено гр. ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень в м. Камінь-Каширський, вул. Ковельська, буд. 120, при цьому, належних мотивів або обґрунтувань вказане рішення не містило.
Постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 23.11.2017 року у справі № 157/2797/17, яка набрала законної сили 18.12.2017 року, визнано протиправними дії Камінь-Каширської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень по вул. Ковельська, 120 в м. Камені-Каширському Волинської області, скасовано рішення Камінь-Каширської міської ради від 15.12.2017 року № 15/70 та зобов’язано Камінь-Каширську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії подане 25.01.2017 року клопотання ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень по вул. Ковельська, 120 в м. Камені-Каширському Волинської області.
26.12.2017 року Камінь-Каширська міська рада, розглянувши повторно заяву позивача, прийняла оскаржуване рішення № 24/37, яким:
1. відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельська, буд. 120, у зв’язку з тим, що відсутній детальний план території, а тому неможливо визначити площу земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень;
2. надано дозвіл Камінь-Каширській міській раді на виготовлення детального плану території для обслуговування нежитлових приміщень за адресою м. Камінь-Каширський, вул. Ковельська, буд. 120.
Вказане вище рішення було надіслане відповідачем листом від 05.10.2018 року № 584/2.2-3 на адвокатський запит представника позивача від 26.09.2018 року № 1.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до частин першої-другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Також статтею 144 Конституції України, з якою кореспондується частина перша статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.
З аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктами «а», «в» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частинами першою, другою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлений статтею 123 Земельного кодексу України.
Так, частинами другою, третьою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З наведеного вбачається, що Камінь-Каширська міська рада, в даному випадку, має виключні повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування за рахунок земель комунальної власності відповідної територіальної громади.
При цьому, суд зазначає, що наведеними нормами чітко визначені підстави, порядок, строки, процедура надання або відмови у наданні відповідачем дозволу зацікавленим громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування.
Так, за результатами розгляду відповідної заяви громадянина, зацікавленого в одержанні у користування земельної ділянки із земель комунальної власності, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.
Разом з тим, така відмова повинна бути вмотивована, оформлена належним чином та прийнята виключно з підстав, встановлених частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України.
При цьому, чинним законодавством України не передбачено права суб’єкта владних повноважень відступати від положень статті 123 Земельного кодексу України.
Судом встановлено, що фактичною підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельська, буд. 120, згідно з оскаржуваним рішенням від 26.12.2017 року № 24/37 зазначено відсутність детального плану території.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану (частина перша статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Згідно з частиною першою статті 19 вказаного Закону детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
У даному випадку посилання відповідача на відсутність детального плану території, як на підставу відмови у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суперечить нормам чинного законодавства, оскільки вказана підстава для відмови не передбачена у частині третій статті 123 Земельного кодексу України.
При цьому, Камінь-Каширською міською радою не надано жодних належних чи допустимих доказів на підтвердження факту невідповідності місця розташування вищевказаної земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З урахуванням встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що рішення Камінь-Каширської міської ради від 26.12.2017 року № 24/37 в частині відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельській, 120, прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, у зв’язку із чим з наведених вище мотивів та підстав, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії підлягають до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування пункту 1 рішення від 26.12.2017 року № 24/37 та зобов’язання відповідача розглянути на черговому пленарному засіданні сесії подане позивачем клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельській, 120, орієнтовною площею 2,9814 га, у строки, порядок та у спосіб, що передбачені статтею 123 Земельного кодексу України, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Керуючись статтями 139, 243 ч. 3, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасування пункт 1 рішення Камінь-Каширської міської ради від 26.12.2017 року № 24/37, яким відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельській, 120.
Зобов’язати Камінь-Каширську міську раду (44500, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул. Воля, 2, ідентифікаційний код 34836909) розглянути на черговому пленарному засіданні сесії подане ОСОБА_2 (45632, Волинська обл., Луцький р-н, с. Зміїнець, вул. Нижній Проїзд, 40, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень за адресою: м. Камінь-Каширський, вул. Ковельській, 120, орієнтовною площею 2,9814 га, у строки, порядок та у спосіб, що передбачені статтею 123 Земельного кодексу України, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_4 Андрусенко
Повний текст рішення складено 15 лютого 2019 року.