
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
15 лютого 2019 р. Справа № 120/4878/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого суддіКомара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він звернувся до Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, розпорядженням №23 від 20.09.2018 року Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило ОСОБА_1, в зв'язку із тим, що відповідно до даних довідки виданої Буда-Кошельовським районним виконавчим комітетом, згідно якої ОСОБА_1 проживав в населеному пункті Сохозная Буда-Кошельовського район Гомельської області Республіки Білорусь з 10.10.1987 року по 16.10.1992 року, зазначений населений пункт відповідно до ОСОБА_2 Міністрів Республіки від 01.07.1992 року № 328 «Про затвердження переліку територій (населених пунктів та інших об'єктів), що відносяться до зон радіоактивного забруднення» у цей період відносився до зони з правом на відселення, з щільністю забруднення ґрунтів цезієм-137 від 5 до 15 Ки/кв.км, де річна ефективна доза опромінювання населення могла перевищити 1 м Зв на рік. Відповідно до ст. 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку підстави відсутні.
Проте, позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача, оскільки згідно відомостей, довідок ОСОБА_1 А,М. має достатню кількість років, яка дає можливість у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку.
Сторона відповідача, скориставшись своїм правом згідно положень КАС України, подала до суду відзив за вх. №4921 з якого слідує, що останній просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.
29.11.2018 року видано Розпорядження №23 про відмову в призначенні пенсії позивачу. Відмова в призначенні пенсії обґрунтовується відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно поживають чи постійно працювали або постійно працюють у зонах-радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше - 4 років мають право на зниження пенсійного, віку на 2 роки, якщо постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період та додатково на 1 рік за 3 роки проживання чи роботи, але не більше 5 років. Призначення та виплата пенсій таким категоріям осіб проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до Заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевою самоврядування.
Відповідач просить суд взяти до уваги те, що згідно наданих позивачем документів, а саме: довідки, виданої Буда-Кошельовським районним виконавчим комітетом, згідно якої ОСОБА_1 проживав в населеному пункті Сохозная Буда-Кошельовського район Гомельської області Республіки Білорусь з 10.10.1987 року по 16.10.1992 року, однак відповідно до переліку населених пунктів Республіки Білорусь, наданих листом Головного управління по гідрометеорології Республіки Білорусь від 31.01.1992 року № 40-34 д. Совхозная (Церков'є) Буда-Кошельовського району Гомельської області не передбачена у списку населених пунктів, віднесених до зони останнього відселення (зона гарантованого добровільного відселення), а тому право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відсутнє.
Отже, згідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофа" у ОСОБА_1 для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, за відсутності необхідного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю немає підстав.
Дослідивши матеріали справи, докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проживав в населеному пункті Сохозная Буда-Кошельовського район Гомельської області Республіки Білорусь з 10.10.1987 року по 16.10.1992 року, що підтверджується довідкою Буда-Кошельовським районним виконавчим комітетом.
Позивач оскаржує розпорядження №23 від 29.11.2018 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, статтею 14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09 березня 1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Посвідченням громадянина на ім'я ОСОБА_1 серії 101626 від 20.09.1993 року підтверджується той факт, що позивач постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Також, обставини про те, що позивач проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю підтверджується довідкою, виданою Буда-Кошельовським районним виконавчим комітетом, згідно якої ОСОБА_1 проживав в населеному пункті Сохозная Буда-Кошельовського район Гомельської області Республіки Білорусь з 10.10.1987 року по 16.10.1992 року.
Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які вказують на його постійне місце проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Суд не погоджується з позицією відповідача, який відмовляючи позивачеві в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказує про не підтвердження постійного проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
На підставі поданих доказів, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позивачем надано відповідачу достатньо належних документів, які підтверджують факт його постійного місця проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а тому на переконання суду, позивач має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто, зі зменшенням пенсійного віку.
Доводи відповідача, наведені у відзиві на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами.
За наведеного, розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №23 від 29.11.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_3 є протиправним та підлягає скасуванню, а права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов'язання Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснено відповідно до правил ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 23 від 29.11.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1
Зобов'язати Бершадське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Набережна, село Чернятка, Бершадського району Вінницької області реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, паспорт АА904502, виданий Бершадсъким РВ УМВС України у Вінницькій області 22.12.1998року) за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв, України, 23, код ЄДРПОУ 40382655) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович