
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.02.2019 Справа № 904/5590/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.
за позовом Комунального підприємства "АГРОПРОЕКТТЕХБУД" Дніпропетровської обласної ради, м.Дніпро
до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, м.Дніпро
про стягнення 66568,83 грн.
Представники:
Від Позивача: ОСОБА_1, наказ № 2/2019-к від 21.01.2019 р., представник
Від Відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 06-65/73 від 05.01.2018р., представник
СУД ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
Комунальне підприємство "АГРОПРОЕКТТЕХБУД" Дніпропетровської обласної ради (далі-Позивач) 14.12.2018 року звернулося з позовом до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь 62090,31 грн. основного боргу, 1454,00 грн. 3% річних, 3024,52 грн. інфляційних втрат та 1762,00 грн. судового збору.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги наявністю невиконаних Відповідачем грошових зобов'язань за фактично надані Позивачем комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
2. Процесуальні питання, вирішені судом
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.01.2019 закрито підготовче провадження, розгляд справи призначити до судового розгляду по суті.
Позивачем 05.02.2019р. до початку розгляду справи по суті надано заяву про зменшення позовних вимог, в якій зменшує позовні вимоги та просить стягнути з відповідача суму боргу в розмірі 62090,31 грн.
Подана заява про зменшення позовних вимог прийнята судом до розгляду на підставі ст. 46 ГПК України.
В судовому засіданні 05.02.19р. проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.
3. Позиції інших учасників справи
Відповідач позов не визнав, 02.01.2019р. подав відзив на позов (арк.с. 85-87), в якому просить суд в задоволенні позовних вимог КП "Агропроекттехбуд" Дніпропетровської обласної ради відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що грошове зобов’язання у відповідача відсутнє через не укладення сторонами договору оренди на спірний період – грудень 2017 року.
4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті
На підставі рішення Дніпропетровської обласної ради від 27.05.2015р. за №651-31/VI та договорів оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області від 17.07.2015р. за № 12/15, від 17.07.2015р. за №17/15 Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області (далі–Відповідач) орендувало нерухоме майно за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 56, яке знаходиться на балансі Комунального підприємства «Агропроекттехбуд» Дніпропетровської обласної ради», для розміщення Дніпропетровського міського управління юстиції та відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.
Термін дії договорів оренди нерухомого майна від 17.07.2015р. за №12/15, від 17.07.2015р. за № 17/15 узгоджений сторонами до 30.11.2017р.
Факт приймання-передачі нерухомого майна балансоутримувачем Відповідачу підтверджується актами приймання-передачі нежитлового приміщення від 17.07.2015р.
Відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради від 27.05.2015р. за № 651-31/VI та договорів оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області від 17.07.2015р. за № 12/15, від 17.07.2015р. за № 17/15 орендар зобов’язаний оплачувати балансоутримувачу нерухомого майна вартість спожитих комунальних та експлуатаційних послуг (п. 3.7 договорів).
Рішенням Дніпропетровської обласної ради № 332-12/VII від 16.03.2016р. встановлено, що вартість комунальних послуг, послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, технічного обслуговування інженерного обладнання, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо) не входить до складу орендної плати. Вартість таких послуг, які надаються орендарю балансоутримувачем, визначається балансоутримувачем та сплачується орендарем на підставі окремого договору про відшкодування комунальних, експлуатаційних послуг, укладеного орендарем з балансоутримувачем.
Після закінчення терміну дії договорів оренди від 17.07.2015р. за №12/15, від 17.07.2015р. за №17/15 Відповідач орендовані приміщення не повернув та продовжував використовувати їх для розміщення Дніпропетровського міського управління юстиції та відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.
У справі, що розглядається, Позивач просить стягнути з Відповідача заборгованість за спожиті ним фактично комунальні послуги та послуги з утримання будинку на суму 62090,31 грн. за період з 01.12.2017р. по 31.12.2017р.
Розрахунок цієї суми ґрунтується на:
- акті-рахунку № 110113 від 31.12.2017р. на суму 2578,08 грн. про надання КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради» послуги водопостачання та водовідведення до будівлі за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, буд. 56;
- акті прийняття-передавання товарної продукції за грудень 2017 року № 111/60-915/09/12/1 від 31.12.2017р. з рахунком-розшифровкою до нього на суму 24613,67 грн. про надання ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» послуги електропостачання за адресою: м.Дніпро, вул. Старокозацька, буд. 56;
- акті №17/019697 від 31.12.2017р. та рахунку № 2374-17/21853 від 30.11.2017р. на суму 3040,32 грн. про надання ТДВ «Дніпрокомунтранс» послуги з вивезення твердо-побутового сміття;
- акті надання послуг № 63 від 31.12.2017 року на суму 11990,80 грн. про надання ТОВ «ОК «Кардинал» послуги охорони об’єкту за адресою: м. Дніпро, вул.Старокозацька, буд. 56;
- рахунку № 081216 від 31.12.2017р. та акті прийому-передачі теплової енергії №081216 від 31.12.2017р. на суму 65733,84 грн. про надання КП «Теплоенерго» Дніпровської міської ради» послуги з теплопостачання за адресою: м. Дніпро, вул.Старокозацька, буд. 56;
- акті № 2050988 на суму 1992,38 грн. про надання ТОВ «СП «Дніпропетровськліфт-2» послуги з технічного обслуговування ліфтом;
- наказі КП «Агропроекттехбуд» Дніпропетровської обласної ради» про визнання вартості послуги з утримання будинку (експлуатаційні послуги) в розмірі 40,62 грн за 1 кв. м;
- рахунках та актах наданих послуг № 1910 від 31.12.2017р., № 1911 від 31.12.2017р., № 1912 від 31.12.2017р., № 1913 від 31.12.2017р на загальну суму 62090,31 грн. та розраховані відповідно до займаної Відповідачем площі в кількості 892,7 кв. м.
Також між Дніпропетровською обласною радою (далі-Орендодавець) та Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області (далі-Орендар) 30.08.2018 року підписано Договір оренди №341-13/VII-8 нерухомого майна спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області (далі-Договір оренди №341-13/VII-8).
Відповідно до п. 1.1 Договору оренди №341-13/VII-8 з метою ефективного використання комунального майна Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (далі-Об'єкт оренди) для розміщення Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Дніпра ГТУЮ у Дніпропетровській області.
Цей Договір визначає взаємовідносини сторін щодо строкового, платного користування Орендарем об'єктом оренди (п. Договору оренди №341-13/VII-8).
Об'єктом оренди є: нерухоме майно - нежитлові приміщення (№1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 36, 37, 38, 41, 42) загальною площею 394,0 кв.м, яке знаходиться на балансі КП "Агропроекттехбуд" ДОР" та розташоване на другому поверсі адміністративної будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Старокозацька, 56 (п. 2.1 Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.2018 року. Керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення, і діють з 01.01.2018 року (п. 11.1 Договору).
07.12.2018 року між Дніпропетровською обласною радою та Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області укладено Додаткову угоду №1 до Договору оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області від 30.08.2018 року № №341-13/VII-8 (арк.с. 100-101), якою пункт 2.1 Договору виклали в наступні редакції:
нерухоме майно - нежитлові приміщення (№3, 4, 5, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 36, 37, 38, 41, 42) загальною площею 325,1 кв.м, яке знаходиться на балансі КП "Агропроекттехбуд" ДОР" та розташоване на другому поверсі адміністративної будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Старокозацька, 56.
Також між Комунальним підприємство "АГРОПРОЕКТТЕХБУД" Дніпропетровської обласної ради та Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області укладено Договори відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг оркендарю від 14.08.2017 №17/17-в на загальну суму 724392,11 грн., та договір від 09.08.2017 №12/17-в на загальну суму 212714,02 грн.
Відповідач не заперечує проти факту споживання комунальних послуг, а також не надав заперечень щодо їхнього обсягу та вартості.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення
За змістом ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Приписами ст. 526 ЦК України встановлено наступне: зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 визначено наступне: у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством;
- утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством;
- балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
- виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
- споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Суб'єктами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачами, виконавцями або виробниками послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити отримані ними комунальні послуги та послуги з утримання будинку. Відсутність письмового договору щодо надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов'язку оплати послуг у повному обсязі, якщо він фактично користується ними зі згоди постачальника послуг.
За таких обставин, зобов'язання Відповідача оплатити фактично спожиті комунальні й експлуатаційні послуги виникає на підставі закону за фактом їх споживання.
Відповідно до ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами Позивача, що відсутність договору оренди та договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна не звільняє споживача комунальних послуг від обов'язку їх сплати, якщо має місце фактично їх споживання.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.11.2014 року у справі № 916/3566/13, від 16.07.2018 року у справі № 902/752/17, від 10.05.2018 року у справі № 904/2236/17, від 22.02.2018 року у справі № 910/11312/17.
Отже, при вирішенні цього спору необхідно встановити факт споживання цих послуг і виникнення грошових зобов'язань споживача на спірну суму з дотриманням вимог чинного законодавства.
Так, Відповідач в судовому засіданні не заперечував факт використання приміщень і після закінчення договорів оренди нерухомого майна від 17.07.2015р. за №12/15, від 17.07.2015р. за № 17/15, в тому числі в оспорюваному періоді - грудень місяць 2017 року, та надав договори оренди цього нерухомого майна, укладені у серпні місяці 2018 року зі строком дії з 01.01.2018р.
На підставі ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», матеріали справи містять докази того, що за грудень 2017р. Позивач виставив рахунок-розшифровку №111/60-915/19/12/1 від 31.12.2017р. та акт №111/60-915/09/12/1 прийняття-передавання товарної продукції за грудень 2017 від 31.12.2017р. (арк.с. 35, 36), які містять перелік послуг, їх обсяг, ціну та загальну вартість, які Відповідачем не оплачені.
Позивач надано до справи претензію від 07.02.2018 року за №26/18 та докази її надіслання Відповідачу – поштову квитанцію та опис вкладення (арк. с. 54-55).
Так, на момент розгляду справи заборгованість Відповідача складає 62090,31 грн за період грудень 2017р. Під час розгляду справи Відповідач доказів погашення заборгованості не надав.
6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору
Враховуючи те, що матеріалами справи доводиться факт надання Позивачем послуг та їх неоплату Відповідачем, позовні вимоги про стягнення з Відповідача на користь Позивача 62090,31 грн. основного боргу - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства "АГРОПРОЕКТТЕХБУД" Дніпропетровської обласної ради до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (49027, м.Дніпро, пр.Д.Яворницького, 21-А, код ЄДРПОУ 34984907) на користь Комунальне підприємство "АГРОПРОЕКТТЕХБУД" Дніпропетровської обласної ради (49000, м.Дніпро, вул.Старокозацька, буд. 52, код ЄДРПОУ 05455707) 62090,31 грн. основного боргу та 1762,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки та порядку, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в двадцятиденний строк з дня складення повного тексту рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 15.02.2019
Суддя ОСОБА_3