Рішення № 79829931, 12.02.2019, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
466/258/19
Номер документу
79829931
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/258/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2019року Шевченківський районний суд м. Львова

в складі головуючої судді Білінської Г.Б.

при секретарі Норик І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,-

встановив:

11.01.2019року головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до суду із позовом, у якому просить визнати протиправними дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області та скасувати постанову від 12.12.2018року про стягнення виконавчого збору № 57896957.

Свої вимоги мотивує тим, що головним управлінням Пенсійного фонду України м Львова 17.12.2018року одержано постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 12.12.2018року про стягнення виконавчого збору ВП №57896957 з примусового виконання виконавчого листа № 466/1582/17 виданого 09.10.2018року Шевченківським районним судом м. Львова про зобов’язання головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з моменту призначення з 23 вересня 2016 року із зарахуванням до стажу роботи на посаді судді 15 років 05 місяців 21 дні стажу, який складається з проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР з 7.07.1982р. по 10.06.1984 р., половина строку спеціального навчання за денною формою у Рязанській вищій школі МВС СРСР з 22.08.1985року по 01.09.1987р. та у Московській вищій школі міліції МВС СРСР з 1.09.1987р. по 24.07.1990р., роботи на посаді слідчого – слідчого відділу УВС Краснопресненського райвиконкому м. Москва (РФ) з 24.08.1990р. по 01.10.1991р., слідчого - слідчого відділу УВС м. Львова з 01.10.1991 р. по 10.09.1992р., слідчого - слідчого відділення відділу внутрішніх справ Пустомитівського району УВС Львівської області з 10.09.1992 р. по 01.11.1992р., слідчого - слідчого відділу УВС м. Львова з 01.11.1992р. по 01.04.1993р., слідчого в особливо важливих справах відділу по розслідуванню злочинів скоєних організованими групами Слідчого управління УВС у Львівській області з 1.04.1993р по 27.10.1998р, начальника організаційно-аналітичного відділу підрозділу по розслідуванню злочинів, вчинених організованими групами Слідчого управління ГУМВСУ у Львівській області з 27 10.1998р. по 22.02.2002р., що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суми суддівської винагороди судді, що працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання не з’явилась з невідомих суду причин, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що стверджується відмітками в журналі реєстрації вихідної кореспонденції суду, заперечень на позовну заяву відповідачем суду подано не було.

З’ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 12.12.2018року про стягнення виконавчого збору ВП №57896957 з примусового виконання виконавчого листа №466/1582/17 виданого 09.10.2018року Шевченківським районним судом м. Львова про зобов’язання головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з моменту призначення з 23 вересня 2016року із зарахуванням до стажу роботи на посаді судді 15 років 05 місяців 21 дні стажу, який складається з проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР з 7.07.1982р. по 10.06.1984 р., половина строку спеціального навчання за денною формою у Рязанській вищій школі МВС СРСР з 22.08.1985року по 01.09.1987р. та у Московській вищій школі міліції МВС СРСР з 1.09.1987р. по 24.07.1990р., роботи на посаді слідчого – слідчого відділу УВС Краснопресненського райвиконкому м. Москва (РФ) з 24.08.1990р. по 01.10.1991р., слідчого - слідчого відділу УВС м. Львова з 01.10.1991р. по 10.09.1992р., слідчого - слідчого відділення відділу внутрішніх справ Пустомитівського району УВС Львівської області з 10.09.1992р. по 01.11.1992р., слідчого - слідчого відділу УВС м. Львова з 01.11.1992р. по 01.04.1993р., слідчого в особливо важливих справах відділу по розслідуванню злочинів скоєних організованими групами Слідчого управління УВС у Львівській області з 1.04.1993р по 27.10.1998р, начальника організаційно-аналітичного відділу підрозділу по розслідуванню злочинів, вчинених організованими групами Слідчого управління ГУМВСУ у Львівській області з 27.10.1998 р. по 22.02.2002.р., що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суми суддівської винагороди судді, що працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404, визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно- правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Перелік рішень, що підлягають примусовому виконанню наведений у ст.3 Закону-1404: 1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; 2) ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом; 3) виконавчих написів нотаріусів; 4) посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій, 5) постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди; 6) постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; 8) рішень (постанов) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.

Статтею 5 Закону-1404 встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців

Однак, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, шо здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (ч 2 ст. 6 Закону-1404).

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.

Виконавчими документами, згідно абз.3 п.2 Порядку, вважаються оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Пунктом 3 Порядку встановлено що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Таким чином, чинним законодавством не передбачено права органів державної виконавчої служби приймати до виконання документи про стягнення коштів з державних органів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону-1404 визначено що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад; 1) верховенства права, 2) обов’язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивности 5) справедливості, неупередженості та об’єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №10 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, проведено ОСОБА_1 розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з моменту призначення з 23 вересня 2016 року із зарахуванням до стажу роботи на посаді судді 15 років 05 місяців 21 дні стажу, який складається з проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР з 7.07.1982р. по 10.06.1984 р, половина строку спеціального навчання за денною формою у Рязанській вищій школі МВС СРСР з 22 08.1985р. по 1.09.1987р. та у Московській вищій школі міліції МВС СРСР з 1.09.1987р. по 24.07.1990 р., роботи на посаді слідчого - слідчого відділу УВС Краснопресненського райвиконкому м. Москва (РФ) з 24.08.1990р по 01.10.1991 р., слідчого - слідчого відділу УВС м Львова з 01.10.1991 р. по 10.09.1992р., слідчого - слідчого відділення відділу внутрішніх справ Пустомитівського району УВС Львівської області з 10.09.1992 р по 01.11.1992 р., слідчого - слідчого відділу УВС м Львова з 01.11.1992р. по 01.04.1993р.. слідчого в особливо важливих справах відділу по розслідуванню злочинів скоєних організованими групами Слідчого управління УВС у Львівській області з 1.04.1993р по 27.10.1998р., начальника організаційно-аналітичного відділу підрозділу по розслідуванню злочинів, вчинених організованими групами Слідчого управління ГУМВСУ у Львівській області з 27.10.1998 р. по 22.02.2002 р., що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суми суддівської винагороди судді, що працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Рішення про перерахунок пенсії прийнято позивачем 02.07.2018 р.

Отже перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено в добровільному порядку, ще до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження в до 12.12.2018.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади (а позивач є органом державної влади) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позивач, здійснив всі можливі дії визначені чинними нормативно- правовими актами, якими встановлені повноваження та компетенція для належного та повного виконання рішення суду

Отже, затвердивши розпорядження № 194671 від 02.07.2018 р. позивач фактично і в повному обсязі виконав рішення суду.

Натомість, не дослідивши правову природу спірних правовідносин (зокрема, наведені вище, порядок здійснення перерахунку та виплати пенсій) та неможливість діяти боржнику в інший спосіб, ніж визначений Конституцією та Законами України, державний виконавець формально підійшов до виконання своїх обов’язків.

Відповідно до ч 9 ст. 27 Закону-1404 виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону-1404, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Крім того, відповідно до ч 5 ст. 27 Закону - 1404 виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню та якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

У даній справі мова йде про перерахунок пенсії, що і є періодичним платежем.

Натомість, державний виконавець за виконання виконавчого документа щодо перерахунку пенсії (періодичного платежу) стягує з боржника виконавчий збір в розмірі 14892,00 грн., що суперечить нормам чинного законодавства.

Таким чином, стягнення позивача виконавчого збору є безпідставним.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 5, 9, 77, 139, 242-246, 295КАС України, ст.ст. 17, 18, 21, п.6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», суд, -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області та скасувати постанову від 12.12.2018року про стягнення виконавчого збору №57896957.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області протягом тридцять днів з дня проголошення рішення.

Суддя ОСОБА_2