
Номер справи 623/4086/18
Номер провадження 2/623/142/2019
РІШЕННЯ
іменем України
12 лютого 2019 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді Герцова О.М.
з участю: секретаря – Рзаєвої І.С.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського комунального підприємтсва теплових мереж про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами з теплопостачання згідно вимог статті 16 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", -
в с т а н о в и в :
В листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ізюмського комунального підприємства теплових мереж про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами з теплопостачання згідно вимог статті 16 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Зазначив, що він разом з дружиною ОСОБА_3 проживає у квартирі за адресою: м. Ізюм, вул.. Котовського (Дементьева) АДРЕСА_1. Опалювальна площа складає 58 метрів квадратних. Послуги з опалення надає Ізюмське комунальне підприємство теплових мереж. ОСОБА_1 має статус інваліда війни 2 групи, що підтверджено посвідченням серії Є № 104491 виданого Ізюмським управлінням праці та соціального захисту населення від 13 жовтня 2008 року.
Вважає, що Ізюмське КПТМ всупереч вимогам чинного законодавства, не маючи на те ніякого законного права, грубо порушуючи законодавство, значно скоротило 100% знижку по оплаті послуг з теплопостачання встановлені статтею 16 Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовної вимоги підтримав та зазначив, що проживає у багатоквартирному п’ятиповерховому будинку, користується правом на 100% пільгу при сплаті за надання послуг з теплопостачання, дії відповідача щодо скорочення 100% знижки по оплаті послуг з теплопостачання вважає незаконними.
Представник відповідача позов не визнав, проти його задоволення заперечував та зазначив, що в своїй роботі по нарахуванню пільг Ізюмське КПТМ керується вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 06.09.2014 року № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування", якою:
підпунктом 2 пункту 2 встановлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10.5 кв. метрів на сім'ю.
-підпунктом 1 пункту 3 встановлено такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - у 2016 році - 0,0548 Гкал, а у 2017 році -0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
-абзацом 2 підпункту 8 пункту 3 залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, встановлені підпунктом 1 цього пункту, визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів згідно з додатками 1 і 2. для Харківської області коефіцієнт складає - 0,43.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши обставини у справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.
Згідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус інваліда війни 2 групи, що підтверджено посвідченням серії Є № 104491 виданого Ізюмським управлінням праці та соціального захисту населення 13 жовтня 2008 року. (а.с. 9)
ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_3 зареєстровані та проживають у квартирі за адресою: м. Ізюм, вул.. Котовського (Дементьева) АДРЕСА_1 та є споживачами послуг Ізюмського комунального підприємства теплових мереж.
З наданих позивачем копій рахунків за послуги з теплопостачання вбачається, що опалювальна площа квартири, 58 кв.м., з якої 52,5 кв.м. є соціальний норматив пільгової площі на дві особи.
Представник відповідача у справі надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що оскільки позивач проживає у 5-поверховому багатоквартирному будинку, відповідачем правомірно застосовано коригуючий коефіцієнт 0,43, передбачений додатком 2 Постанови (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), а тому підстав у задоволенні позову не вбачає.
Також представник відповідача відзначив, що посилання позивачем на положення статті 16 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" є необгрунтованим. Положення вказаної норми носять загальний характер та не встановлюють юридичного обов’язку для відповідача застосовувати 100% знижку плати за користування житлово-комунальні послуги. Оскільки ця норма лише позначає, що держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.
17 грудня 2019 року представник відповідача звернуся до суду з клопотанням про закриття провадження у справі, оскільки існує судове рішення, яке набрало законної сили, ухвалене з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області 623/3217/17 від 08 лютого 2018 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ізюмського комунального підприємства теплових мереж про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами відмовлено.(а.с.37-40)
Судом було встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у листопаді 2018 року вже з іншими позовними вимогами.
Згідно п.п. 1 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для: оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сімю;
Відповідно до пп.1п.3 Постанови КМУ№ 409 від 06.08.2014року установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,витрат на управління багатоквартирним будинком: для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання): у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
Таким чином соціальна норма житла позивача, в межах якої держава надає пільги на оплату житлово-комунальних послуг складає 52,5 кв.м. (21 кв.м Х 2 особи + 10,5 = 52,5 кв.м.), а соціальний норматив, в межах яких держава надає позивачу пільгу складає 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць.
Відповідно до додатку 2 до Постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 року коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення по Харківській області для будинків 5 і більше поверхів становить 0,43.
Відповідно до постанови КМУ № 409 соціальний норматив з урахуванням коефіцієнту, що складає
-у 2016 році 0,0548 х 0,43 = 0,023564 Гкал на 1 м. кв. опалювальної площі на місяць;
-у 2017 році 0,0431 х 0,43 = 0,018533 Гкал на 1 м. кв. опалювальної площі на місяць.
Враховуючи викладені вище вимоги постанови КМУ № 409 Ізюмським КПТМ у січні 2016 року пільга нарахована наступним чином:
52.5х (0,0548 х 0,43) х 1363,61 =, де:
-52,5 кв.м. - соціальний норматив пільгової площі на дві особи;
-0,0548 - соціальний норматив Гкал на 1 кв.м. опалювальної площі на місяць в опалювальний період;
-0,43 - коригуючий коефіцієнт соціального нормативу;
-1363,61 - тариф за 1 Гкал на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку, а з січня 2017 року за формулою:
52.5х(0,0431 х 0,43) х 1363,61 =, де:
-52,5 кв.м. - соціальний норматив пільгової площі на дві особи;
-0,0431 - соціальний норматив Гкал на 1 кв.м. опалювальної площі на місяць в опалювальний період;
-0,43 - коригуючий коефіцієнт соціального нормативу;
-1363,61 - тариф за 1 Гкал на послуги з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку.
Згідно статті 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" - державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово- комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. До їх числа відносяться: - соціальна норма житла та нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги.
Статтею 16 даного закону - держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.
Відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", якою держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів: у 2016 році - 0,0548 Гкал, а у 2017 році - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).
Таким чином, позивачем ОСОБА_1 доведено обставини, які мають значення для справи і на які він посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову – на відповідача.
Керуючись статтями 259, 265, 268 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ізюмського комунального підприємтсва теплових мереж про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами з теплопостачання згідно вимог статті 16 закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" задовольнити в повному обсязі.
Повідомлення про оплату послуг з теплопостачання Ізюмського комунального підприємства теплових мереж за січень, лютий, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, лютий, березень, квітень, жовтень 2018 року в частині нарахування 100% знижки плати послуг з теплопостачання визнати незаконними та скасувати, як такі що нараховані всупереч вимог статті 16 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Визнати право ОСОБА_1 на нарахування 100% знижки плати послуг з теплопостачання на рівні гарантованих державою соціальних нормативів, згідно вимог статті 16 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" у 2016 році - 0,0548 Гкал, а у 2017 році -0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Зобов'язати Ізюмське комунальне підприємство теплових мереж провести перерахунок 100% знижки оплати послуг з теплопостачання на рівні гарантованих державою соціальних нормативів, згідно вимог статті 16 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" у 2016 році - 0,0548 Гкал, а у 2017 році -0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період, в повідомленнях про оплату послуг за січень, лютий, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, лютий, березень, квітень, жовтень 2018 року.
Зобов'язати Ізюмське комунальне підприємство теплових мереж, в подальшому проводити нарахування 100% знижки оплати послуг з теплопостачання на рівні гарантованих державою соціальних нормативів, згідно вимог статті 16 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", а саме - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Стягнути з Ізюмського комунального підприємтва теплових мереж, що знаходиться за адресою: Харківська область місто Ізюм проспект Незалежності будинок 33/1 (р/р 26006060712180, філія ПАТ КБ "Приватбанк" МФО 351533 код ЄДРПОУ 32284148) на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 704 гривень 80 копійок.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: О.М. Герцов
Повний текст рішення складено 14 лютого 2019 року.