Рішення № 79824556, 14.02.2019, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
569/15054/18
Номер документу
79824556
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/15054/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2019 року Рівненський міський суд

в особі судді – Ковальова І.М.

при секретарі – Соломон О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до заступника начальника головного управління ДФС України в Рівненській області ОСОБА_2 про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

в с т а н о в и в:

В Рівненський міський суд з позовом до заступника начальника головного управління ДФС України в Рівненській області ОСОБА_2 про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення звернулась ОСОБА_1

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги повністю підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просить суд їх задоволити та визнати неправомірною та скасувати постанову заступника начальника головного управління ДФС України в Рівненській області ОСОБА_2 від 30 липня 2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.165-1 КУпАП.

В судове засідання представник відповідача не з»явився, однак подав до суду письмову заяву у якій просив провести розгляд справи у відсутності їх представника. Згідно поданого письмового відзиву на позов просив у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, такі факти і відповідні їм правовідносини.

ГУ ДФС в Рівненській області було проведено планову перевірку ДП «Клеванське лісове господарство», результати якої були оформлені в Акті №1712/17-00-14-01/00992852 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Державного підприємства «Клеванське лісове господарство з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2015 року по 31 березня 2018 року.

Як вбачається з дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення від 16 липня 2018 року заступником начальника відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_3 при проведенні перевірки ДП «Клеванський лісгосп», встановлено, що ОСОБА_1, головний бухгалтер ДП «Клеванський Лісгосп» вчинила правопорушення: порушено порядок нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в результаті чого не сплачено (не перераховано) єдиного внеску на загальну суму 12448,81 грн. за ставкою 22%, чим порушено п.1 ст.4, п.1 ст.7, п.1.ч.2 ст.6, ч.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI із змінами. Порушення встановлено згідно акту перевірки від 16 липня 2018 року, за яке передбачено відповідальність за ч.1 ст.165-1 КУпАП.

На підставі вказаного акту ДФС в Рівненській області 31 липня 2018 року прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, відповідно до якого ДП «Клеванське лісове господарство» має сплатити штрафні санкції в розмірі 154106,18 грн.

Відповідно до вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 31 липня 2018 року №Ю-37 Головне управління ДФС у Рівненській області повідомило ДП «Клеванське лісове господарство» про заборгованість зі сплати єдиного внеску та вимагає сплатити недоїмку в розмірі 285473,44 грн.

ДП «Клеванське лісове господарство» у строки визначені Податковим кодексом України було оскаржено до ДФС України вказані податкові повідомлення рішення, в тому числі податкове повідомлення рішення про донарахування ЄСВ, про що у відповідності до положень статті 56 ПК України було повідомлено ГУ ДФС в Рівненській області, що підтверджується повідомленням за вих. № 318 від 10 серпня 2018 року.

З дослідженої в судовому засіданні постанови про накладення адміністративного стягнення від 30 липня 2018 року винесеної заступником начальника Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_2 вбачається, що розглянувши протокол від 16 липня 2018 року серія АА №68-789 і додані до нього матеріали справи про адміністративні правопорушення: акт перевірки від 16 липня 2018 року №1712/17-00-14-01/00992852 щодо ОСОБА_1, яка працює головним бухгалтером ДП «Клеванський лісгосп», код ЄДРПОУ 00992852 встановила: порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в результаті чого не сплачено (не перераховано) єдиного внеску на загальну суму 12448,81 грн. за ставкою 22%, чим порушено: п.1 ст.4, п.1 ст.7, п.1 ч.2 ст.6, ч.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI із змінами. Постановлено: ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 510 грн. за порушення ч.1 ст.165-1 КупАП.

Відповідно до ч.1 ст.165-1 КУпАП, порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ДП «Клеванське лісове господарство» звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги та рішення, що підтверджується ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 09 листопада 2018 року.

Відповідно до п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

У зв'язку з наведеним та відповідно до положень пункту 56.18 ст. 56 ПК України грошові зобов'язання, визначені у податковому рішенні № НОМЕР_1 від 31 липня 2018 року та вимога про сплату боргу №Ю-37 від 31 липня 2018 року в силу закону вважаються неузгодженими та, відповідно, не набули статусу податкового боргу.

Провівши системний аналіз вищезазначених норм Податкового кодексу України, суд зазначає, що податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, а податкова вимога може бути надіслана платнику податку тільки у разі наявності у нього податкового боргу.

Водночас, беручи до уваги той факт, що позивачем подано адміністративний позов на податкове рішення та вимогу про сплату боргу, суд приходить до висновку, що податкові зобов'язання визначені відповідачем не набрали статусу податкового боргу, а отже прийняття постанови щодо правомірності чи неправомірності сплати та/або несплати неузгодженого податкового зобов'язання є щонайменше передчасним до вирішення питання про законність проведених донарахувань - оскільки, виходить, що обов'язку сплатити суму податку ще не має, а посадова особа притягається до відповідальності за його не сплату.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення та поясненням особи, що притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів технічних засобів, що мають функції фото -, кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Із матеріалів справи не вбачається встановлення відповідачем даних обставин.

Відповідно до п.3 ч.1 статті 288 КУпАП постанову посадової особи про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим кодексом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, а також те, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами про те, що позивач вчинив інкриміноване адміністративне правопорушення, а також те, що у даному випадку наявні достатні правові підстави для відновлення порушеного права позивача шляхом визнання неправомірною та скасування оскаржуваної постанови, а тому суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження, а тому підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,19,77,241-246,255,295 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.ст.280,288 КУпАП, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до заступника начальника головного управління ДФС України в Рівненській області ОСОБА_2 про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – задоволити.

Визнати неправомірною та скасувати постанову заступника начальника головного управління ДФС України в Рівненській області ОСОБА_2 від 30 липня 2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-1 КУпАП.

Судові витрати по справі звернути за рахунок держави.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з моменту отримання копії рішення до Восьмого апеляцiйного адміністративного суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1, проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн.2652903729.

Відповідач: Заступник начальника головного управління ДФС України в Рівненській області ОСОБА_2, м.Рівне, вул.Відінська 12.

Суддя :