
РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/4543/18
провадження у справі №2-а/0285/6/19
11 лютого 2019 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
Головуючого судді Коцюби О.М.,
за участю секретаря Янкової Л.П.
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
04.12.2018 року до Новоград-Волинського міськрайонного суду зернулась ОСОБА_2 з позовом до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області про скасування постанови про адміністративне правопорушення. У позові посилається на те, що постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Новоград-Волинської міської ради № 226 від 20.11.2018 року її було притягнуто до відповідальності за ст. 152 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн. У постанові відповідач зазначив, що 08.11.2018 року о 15 год. 40 хв. було зафіксовано факт порушення п. 5.3.8. Правил благоустрою території міста (далі - Правил), а саме, що вона на вул. П. Сірагова, 15, м. Новоград-Волинський розмістила компосну купу, дровник на відстані 1 м. від стіни сусіднього житлового будинку та господарську будівлю - туалет на відстані 3,7 м. від вікон сусіднього житлового будинку. Позивач уважає, що вказана постанова є незаконною а тому просить її скасувати.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи у суді. До суду надіслали відзив на позов із викладеною позицією.
Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши віздив на позов, дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 08.11.2018 року інспекцією благоустрою при УЖКГЕ та КВ Новоград-Волинської міської ради було складено протокол № 172 про адміністративне правопорушення (а.с. 51). Із вказаного протоколу випливає, що було встановлено факт порушення ОСОБА_2 п. 5.3.8 Правил благоустрою території міста Новоград-Волинського за що передбачена відповідальність за ст. 152 КУпАП, а саме, що вона розмістила компостну яму, дровник на відстані 1 м. від стін сусідського житлового будинку та господарську будівлю - туалет на відстані 3,7 м. від вікон сусіднього житлового будинку, відсутнє водовідведення на господарських будівлях. У протоколі зазначено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 20.11.2018 року о 15 год. за адресою: вул. Шевченка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирської області.
Доказів на належне повідомлення ОСОБА_2 про час і місце розгляду справи адміністративною комісією не надано.
20.11.2018 року, адміністративна комісія при виконавчому комітеті Новоград-Волинської міської ради, розгляднула матеріали щодо ОСОБА_2 та визнала її винною у порушенні п. 5.3.8 Правил благоустрою території міста, а саме, що вона розмістила компостну яму, дровник на відстані 1 м. від стін сусідського житлового будинку та господарську будівлю - туалет на відстані 3,7 м. від вікон сусіднього житлового будинку. За результатами розгляду ОСОБА_2 постановою № 226 від 20.11.2018 року притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП (а.с. 3).
Відповідно до п. 5.3.8 Правил власникам індивідуальних будівель приватного сектору:
- дозволяється висадка дерев не ближче 3 м, а кущів 1 м від спільної огорожі, чи 0,7 м від краю тротуару;
- за наявності домашніх тварин, біля хліва обладнується місце для складування гною, так щоб не було витоку рідких нечистот за територію присадибної ділянки. Забороняється складувати гній за територію присадибної ділянки, на берегах річок Случ, Смолка, струмків та інших водойм ;
- туалет розташовується з таким розрахунком, щоб він був віддалений від житлових приміщень (15 м від вікон, дверей), суміжних будинків, громадських споруд, майданчиків для ігор, відпочинку, річок і струмків та в 20 м від криниць з урахуванням напрямку схилу ділянки ;
- власники собак зобов'язані утримувати їх на прив'язі і спускати з прив'язі лише в закритих дворах, що виключає можливість втечі, про наявність собак застерігати табличкою з відповідним написом ;
- забороняється захаращувати відкриту зливову каналізацію будь-яким сміттям;
- у випадку проходження зливової водовідвідної системи по приватній території (та прилеглій) - власники цих земельних ділянок зобов'язані регулярно та своєчасно прочищати їх і підтримувати в робочому стані ;
- забороняється самовільно змінювати русло зливової водовідвідної системи на приватній та території загального користування без погодження з органами міської влади ;
- забороняється здійснювати водовідведення на територію сусідів без їхньої згоди ;
Отже, у рамках оскаржуваної постанови вказаний пункт Правил регулює лише розташування туалету. Питання розміщеня компосної купи, дровника на відстані 1 м. від стіни сусіднього житлового будинку п. 5.3.8 Правил не регулюється.
Додана до відзиву на позов копія ДБН Б.2.2-12:2018 судом не приймається. Про порушення вказаного ДБН у протоколі № 172 від 08.11.2018 року та постанові № 226 від 20.11.2018 року, не зазначено. Отже, предметом розгляду адміністративною комісією при виконкомі Новоград-Волинської міської ради факт порушень ДБН не був.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_2 за порушення п. 5.3.8 Правил в частині розміщення туалету судом встановено, що вказана господарська споруда була встановлена до затвердження Правил.
Згідно технічного паспорту на будинок, убиральня була побудована у 1960 році (а.с. 10-12).
Правила благоустрою території міста Новоград-Волинського затверджені рішенням міської ради 05.11.2008 № 391.
У свою чергу, ст. 8 КУпАП встановлює, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Отже, оскільки Правила були затвердженні після спорудження вбиральні та іншим власником то притягувати до відповідальності ОСОБА_2 підстав не було.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
На підставі вищевикладеного, суд вирішив задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 241, 243, 246, 255 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити
Скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Новоград-Волинської міської ради у справі про адміністративне правопорушення №226 від 20.11.2018 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст. 152 КУпАП, провадження у справі закрити.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 14.02.2019 року.
Головуючий: О.М. Коцюба