Рішення № 79813634, 12.02.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
2340/4345/18
Номер документу
79813634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2019 року справа № 2340/4345/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Дорошенко Л.В., представника позивача: не з'явився;

представника відповідача: не з'явився;

третя особа: ОСОБА_1 - особисто;

розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» звернулось до суду з позовною заявою до виконавчого комітету Смілянської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, оформленого протоколом від 20.09.2018 року №9, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроплавлення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку оскаржуване рішення суперечить вимогам чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Зокрема зазначив, що рішення відповідачем прийняте за відсутності двох обов'язкових умов для відключення від системи централізованого опалення: наявності затвердженої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання в м. Сміла та згоди всіх власників квартир в будинку по АДРЕСА_1. Також позивач у позові посилається, що оскаржуване рішення ухвалено неправомочним складом постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради.

В судове засідання 12.02.2019 представник позивача не з'явився, проте подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Заперечуючи проти позову, відповідач подав до суду відзив, в якому зазначив, що предметом позову є рішення міжвідомчої комісії (утвореної рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради №110 від 22.03.2018), відтак виконавчий комітет Смілянської міської ради не є належним відповідачем у справі. У виконавчого комітету відсутні повноваження у зазначених відносинах: на своїх засіданнях заяви споживачів на відключення не розглядає, рішень ніяких не приймає. Відповідач вважає, що позивач не обґрунтував, які владні управлінські функції здійснив виконавчий комітет відносно позивача, не навів в розумінні частини 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" яке конкретно рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради підлягає скасуванню. Позивач не надав доказів на підтвердження своїх доводів щодо порушеного його права оскаржуваним рішенням. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, проте у відзиві на позов справу просив розглядати без його участі.

Третя особа - ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову з мотивів його безпідставності.

Заслухавши пояснення третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

На підставі рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 23.02.2018 №70 товариство з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» є одним з надавачів послуг з централізованого опалення населення в м. Сміла Черкаської області.

Відповідно до статуту ТОВ «Смілаенергопромтранс» товариство є господарським і створюється з метою здійснення виробничо-господарської, інвестиційної, комерційної та іншої господарської діяльності, організація та здійснення закупки і продажу товарів та продукції, надання транспортних послуг, надання торговельних та інших послуг, здійснення фінансових і торговельних операцій та іншої, не забороненої чинним законодавством України, а також одержання прибутку на вкладений капітал та реалізації на основі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів Учасників (ч. 1 ст. 5 Статуту).

Згідно з ч. 2 ст. 5 Статуту Основними видами діяльності Товариства є: виробництво і реалізація теплової енергії; виробництво і реалізація гарячої води; виробництво і реалізація електричної енергії; надання комунальних послуг населенню; торгівельна діяльність у сфері оптової, роздрібної торгівлі; закупівля, переробка та реалізація сільгосппродукції; комерційна та зовнішньоекономічна діяльність.

Одним з багатоквартирних будинків, який опалює товариство з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс», є будинок АДРЕСА_1, що підтверджується актом про подачу теплової енергії від 26.10.2017, підписаного між товариством з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» та балансоутримувачем будинку.

Відповідно до витягу з протоколу №9 від 20.09.2018 засідання постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконавчого комітету Смілянської міської ради ОСОБА_1 наданий дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення.

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні відносини врегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (надалі - Правила № 630).

Пунктом 24 Правил №630 передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 25 Правил №630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 «Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, на виконання пункту 25 Правил № 630 затверджено відповідний Порядок (надалі - Порядок №4).

Пунктом 1.2 Порядку №4 передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

З метою реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг з централізованого постачання, рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 №110 утворено постійно діючу міжвідомчу комісію з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та затверджено Положення про відповідну Комісію.

До основних завдань Комісії відноситься прийняття рішення щодо видачі дозволів (відмови у видачі дозволу) споживачам послуг централізованого опалення (п. 2.4 Положення про Комісію).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 «Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», внесено зміни до Правил № 630, зокрема у назві розділу "Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" слова "у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" замінено словами "багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів"; в абзаці першому пункту 25 слово "споживача" замінено словом "споживачів"; доповнено пункт 26 після слова "здійснюється" словами "у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання", за якими відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється; відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 "Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" та на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2007 року № 45445/7/1-06 з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, прийнято Наказ від 06 листопада 2007 року № 169 "Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587 (далі - Наказ № 169), яким у назві та у пункті 1 вищезазначеного Наказу слово "приміщень" виключено та затверджено Зміни до Порядку.

Таким чином, чинне законодавство України передбачає можливість відключення від мереж централізованого опалення саме житлових будинків з ініціативи споживачів, а не окремих квартир чи приміщень.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання; у заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення; до заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Таким чином, відключення багатоквартирних житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі згоди всіх власників житлового будинку.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16, що застосовується судом при вирішенні даної справи згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідач не надав суду доказів того, що всі власники (уповноважені особи власників) приміщень у житловому будинку по АДРЕСА_1 підтримали рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення його квартири від мережі централізованого опалення є протиправним.

Також суд зазначає про безпідставність доводів відповідача про відсутність правових підстав для задоволення позову з огляду на таке.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Підпунктом 1.1 Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 №110 (далі Положення), передбачено, що міжвідомча комісія з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення є постійно діючим органом, який координує діяльність, пов'язану з наданням дозволів на відключення споживачів послуг з централізованого опалення від мереж централізованого опалення.

Відповідно до п.3.1. Положення склад комісії затверджується рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради. До складу комісії включаються представники організацій, визначених додатком 1 до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого водопостачання».

Діяльність комісії припиняється на підставі рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради після прийняття якого секретар комісії у місячний термін забезпечує передачу документів в архів на зберігання (п. 4 Положення).

Відтак, міжвідомча комісія з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення є органом виконавчого комітету Смілянської міської ради, який і є належним відповідачем у справі.

Суд також бере до уваги, що рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради № 260 від 22.08.2018 внесено зміни до складу постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення, затвердженої рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018, року №110 «Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення».

Так, вказаним рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради був затверджений новий склад Комісії, яка складається з п'ятнадцяти членів.

Відповідно до п. 3.4. положення про Комісію, затвердженого рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 року № 110, засідання Комісії є правомочним, якщо на ньому присутні половина складу її членів, тобто за наявності мінімум 8 її членів.

Однак, як убачається з протоколу Комісії від 20.09.2018 року № 9 на засіданні були присутні 11 осіб, у тому числі 7 її членів згідно з рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради № 260 від 22.08.2018, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Інші особи - ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 не входять до складу Комісії відповідно до рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради № 260 від 22.08.2018.

З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що засідання комісії 20.09.2018, на момент прийняття оскарженого рішення є неправомочним.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, оформленого протоколом від 20,09.2018 року №9, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроплавлення.

Стягнути за рахунок місцевого бюджету Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33648312) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс» (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33931257) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 лютого 2019 року.

Суддя В.В. Гаращенко