Рішення № 79813409, 14.02.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
560/251/19
Номер документу
79813409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/251/19

РІШЕННЯ

іменем України

14 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн. та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою. Позивач вказав, що за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 та за липень 2018 року йому невиплачені суми пенсії. Вважає невиплату йому пенсії за вищевказаний період протиправною та такою, що порушує його конституційні права.

Ухвалою суду від 25.01.2019 відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено позивача від сплати судового збору за подання адміністративного позову.

13.02.2019 року відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6825400633 від 13.09.2016 року.

Вказав, що на підставі отриманого витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам Хмельницької міської ради від 11.04.2017 року №6 щодо скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (наказ № 44-В від 13.03.2017 року) ОСОБА_1 виплату пенсії тимчасово припинено з 01.04.2017 року.

15.11.2017 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому отримано витяг з протоколу засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії (щомісячного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам Хмельницької міської ради від 15.11.2017 року № 17, в якому зазначено призначити (відновити) виплатити пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2017 року.

Зазначає, що з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 та згідно витягу з протоколу засідання комісії від 15.11.2017 року № 17 управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому поновлено виплату пенсії з 01.11.2017 року.

В подальшому було зафіксовано запис про виїзд на не підконтрольну Україні територію ОСОБА_1 24.04.2018 року та відсутні дані про в'їзд на підконтрольну Україні територію станом на 01.07.2018 року, а тому виплату пенсії позивачу було тимчасово призупинено з 01.07.2018 року на підставі рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №363/1 від 09.07.2018 року.

Згідно витягу з протоколу №13 засідання комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 03 серпня 2018 року відновлено соціальну виплату ОСОБА_1 відповідно до пункту 18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Відповідно до витягу з протоколу № 15 засідання комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 29 серпня 2018 року постановлено призначити (відновити) ОСОБА_1 соціальну виплату відповідно до п. 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» з 01.07.2018 року.

Зазначив, що пенсія за період з 01.04.2017 року по 31.10.2017 року в сумі 31694,22 грн. та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн. облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.

Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки в його діях не вбачається будь якої неправомірності.

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.01.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Червоногвардійським Біловодським РВ Макіївського УМВС України в Донецькій області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1.

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6825400633 від 13.09.2016 року.

Відповідно до вказаної довідки №6825400633 від 13.09.2016 року фактичним місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1.

За період з 01.04.2017 по 31.10.2017 та за липень 2018 року сума пенсії ОСОБА_1 не виплачена.

13.07.2018 року представник позивача (адвокат Р.В.Рачок) звернувся до відповідача із заявою №13/07-1 щодо виплати пенсії позивачу.

У відповіді, оформленій листом від 23.07..2018 року №1738/С-12 відповідач вказав, що пенсія за період з 01.04.2017 року по 31.10.2017 року в су 31694,22 грн. облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. Пенсія за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн. не виплачена, питання про відновлення виплати пенсії буде розглянуто з урахуванням рішення комісії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

За приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З 22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, відповідно до ст. 7 цього Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.

Таким чином, доказів існування визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстав для не виплати пенсії позивачу за період за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн. та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн. матеріали справи не містять та відповідачем не надано.

Відповідно ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 805/402/18, від 20 грудня 2018 року у справі №686/4567/17.

Крім того, пенсія, що не виплачена позивачеві за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн. та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн. облікована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що не заперечується відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для не виплати пенсії позивачу, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки, відповідно до ухвали суду від 25.01.2019 року позивача звільнено від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн (тридцять одна тисяча шістсот дев'яносто чотири грн 22 коп) та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн (вісім тисяч двісті сімдесят три грн 22 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер