
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"14" лютого 2019 р. № 520/10551/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Мадевська Е.Д.
представник позивача - Полухіна А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх ) до Фермерського господарства "КВАНТ" (62214, Харківська область, Золочівський район, сел. Олександрівка, вул. Ломоносова, 21) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ФГ «КВАНТ» у вигляді зупинення роботи: джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1: три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні; та які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Возрожденівка, вул. Центральна,9: циркулярна пила; ОВС; зернонавантажувач; складське приміщення критого току площею 1390,3 м2 до отримання ФГ «КВАНТ» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела та шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області та зупинення використання ємність об'ємом 20 м2 до отримання висновку оцінки впливу на довкілля на вказане.
В обґрунтування позову зазначено, що діяльність Фермерським господарством «КВАНТ» здійснюється з порушенням вимог екологічної безпеки, зокрема із порушенням ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи: джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1: три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні; та які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Возрожденівка, вул. Центральна,9: циркулярна пила; ОВС; зернонавантажувач; складське приміщення критого току площею 1390,3 м2 до отримання ФГ «КВАНТ» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела та шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області та зупинення використання ємність об'ємом 20 м2 до отримання висновку оцінки впливу на довкілля на вказане.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Надав до суду відзив на адміністративний позов в якому щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що складське приміщення критого току, токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, циркуляційна пила (неробоча), ОВС, зернонавантажувач, не є стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розумінні статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а відтак обов'язок отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря щодо цих об'єктів у ФГ «КВАНТ» відсутній, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що на підставі ст. 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 4, 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» наказу від 12.10.2018 року за № 830/01-04, позивачем в термін з 16 по 22 жовтня 2018 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності відповідача - Фермерського господарства «КВАНТ».
До основних видів діяльності відповідача - ФГ «КВАНТ» відноситься: вирощування зернових та технічних культур.
Також судом встановлено, що за насідками перевірки діяльності відповідач, позивачем було складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 830/01-04/02-09 від 22.10.2018 року, який підписано головою ФГ «КВАНТ» ОСОБА_3
Актом № 830/01-04/02-09 від 22.10.2018 року було встановлено, що у ФГ «КВАНТ» відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від наступних джерел утворення викидів в атмосферне повітря, які знаходяться на балансі та у використанні відповідача, а саме:
1. які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1:
- три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою;
- токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні;
2. які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Возрожденівка, вул. Центральна, 9:
- циркулярна пила;
- ОВС;
- зернонавантажувач;
- складське приміщення критого току площею 1390,3 м2.
Також з Акту № 830/01-04/02-09 від 22.10.2018 року, встановлено, що ході вказаної перевірки позивачем було встановлено, що на території господарчого двору за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1, що знаходиться у використанні ФГ «КВАНТ» розташовується одна ємність об'ємом 20 м3 з якої здійснюється заправка паливом техніка господарства.
22 жовтня 2018 року позивачем Державною екологічною інспекцією у Харківській області було винесено припис за № 91/03-09, яким зобов'язано керівника ФГ «КВАНТ» отримати висновок оцінки впливу на довкілля, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на звалища відходів (пункти 3, 5 припису).
Також судовим розглядом встановлено, що за наслідками проведеної перевірки Інспекцією було складено протокол про адміністративне правопорушення від 24.10.2018 року № 001679 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 24.10.2018 року № 03-22-258, якою голову ФГ «КВАНТ» ОСОБА_3 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 82, ч.1 ст. 78, 82-1, 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. Вказаний штраф було сплачено відповідно до квитанції № 138-12 від 25.10.2018 року.
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017р. № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 № 312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 р. за № 1080/30948 (надалі Положення) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
На підставі п. 2 розділу 2 Положення, Державна екологічна інспекція у Харківській області (надалі Інспекція) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля; про охорону атмосферного повітря, тощо.
У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) -діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Загальні вимоги до екологічної безпеки викладені у ст. 51 ЗУ "Про охорону навколишнього природного серидовища" зокрема, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
Відповідно до п. 4 ч. З ст. З Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» друга категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: енергетичну промисловість, зокрема - поверхневе та підземне зберігання викопного палива чи продуктів їх переробки на площі 500 квадратних метрів і більше або об'ємом (для рідких або газоподібних) 15 кубічних метрів і більше.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» правопорушеннями у сфері оцінки впливу на довкілля є: провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності;
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що особи, винні в порушенні законодавства про оцінку впливу на довкілля, притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.
Частиною 4 ст. 16 вказаного закону встановлено, що рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.
Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей. Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки господарська діяльність ФГ «КВАНТ» здійснюється без дотримання норм екологічної безпеки, а саме за відсутністю документів дозвільного характеру у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх ) до Фермерського господарства "КВАНТ" (62214, Харківська область, Золочівський район, сел. Олександрівка, вул. Ломоносова, 21) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Фермерського господарства "КВАНТ" у вигляді зупинення роботи: джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Олександрівка, вул. Північна, 1: три надземні ємності для зберігання пального, обладнані роздаточною колонкою; токарний станок, свердлильний станок, заточний станок, що встановлені в приміщені майстерні; та які розташовані за адресою: Харківська область, Золочівський район, с. Возрожденівка, вул. Центральна,9: циркулярна пила; ОВС; зернонавантажувач; складське приміщення критого току площею 1390,3 м2 до отримання Фермерським господарством «КВАНТ» відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела та шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області та зупинення використання ємність об'ємом 20 м2 до отримання висновку оцінки впливу на довкілля на вказане.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14 лютого 2019 року.
Суддя Спірідонов М.О.