Рішення № 79812922, 14.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
520/153/19
Номер документу
79812922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 лютого 2019 р. № 520/153/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61204, код НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків,61166, код ЄДРПОУ 37459172), третя особа - ОСОБА_2 (61202, АДРЕСА_2, код НОМЕР_2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, третя особа - ОСОБА_2, в якому, з урахуванням уточнення від 12.02.2019 р.(вх. від 13.02.2019 р.) просить суд:

визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради з обліку доходів ОСОБА_2 при призначенні субсидій за двома домоволодіннями одночасно: 61202, АДРЕСА_2; 61204, АДРЕСА_3 незаконними;

зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради враховувати дохід ОСОБА_2 тільки за місцем її реєстрації та фактичного проживання у її домоволодінні за адресою: 61202, АДРЕСА_2;

зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з дати закінчення дії попередньої субсидії – з 01.05.2018 р.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/153/19.

Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Запропоновано третій особі надати пояснення щодо позову та докази, якими обґрунтовуються пояснення.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Третя особа - ОСОБА_2 надала зауваження до відзиву на позовну заяву. Просила задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 25.08.2015 р. позивач звернувся до УПСЗН Дзержинського району Харківської міської ради (на даний час Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради) з заявою про призначення житлової субсидії(а.с.88).

На підставі заяви позивача рішенням від 18.09.2015 р. призначено житлову субсидію з серпня 2015 р. по липень 2016 р. включно в сумі 158,94 грн.(а.с.89).

Рішенням від 08.08.2017 р. позивачу призначено субсидію з травня 2017 р. по квітень 2018 р. включно в сумі 339,10 грн.(а.с.90).

Повідомленням про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги від 13.08.2018 р. повідомлено позивача, що з травня 2018 р. не призначено субсидію з підстав не повного набору документів та (або) за заявою заявника(а.с.18).

На звернення позивача від 21.08.2018 р. листом від 05.09.2018 р. повідомлено ОСОБА_1, що відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329 з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сімей яких не зареєстровані за адресою домогосподарства (за Сімейним кодексом - чоловік, дружина, неповнолітні діти, батьки неповнолітніх дітей). Для призначення субсидії позивачу слід подати до управління нову заяву та декларацію. Розрахунок субсидії без звернення не може бути здійснено(а.с.91).

З матеріалів справи встановлено, що 19.09.2018 р. позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії(а.с.92) та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії(а.с.93).

Як вбачається з декларації позивачем внесено до розділу ІІ дані про дружину ОСОБА_2 та відповідно до розділу ІІІ зазначено ОСОБА_2 з видом доходу ФОП ІІ група.

Рішенням від 24.10.2018 р. призначено житлову субсидію з вересня 2018 р. по вересень 2018 р. включно в сумі 0 грн., оскільки обов’язкова частка плати позивача перевищує місячний розмір плати житлово-комунальних послуг(а.с.94).

Рішенням про призначення субсидії від 07.11.2018 р. призначено житлову субсидію з жовтня 2018 р. по квітень 2019 р. включно в сумі 0 грн., оскільки обов’язкова частка плати позивача перевищує місячний розмір плати житлово-комунальних послуг (а.с.95).

Рішенням про призначення субсидії від 22.11.2018 р. призначено житлову субсидію з жовтня 2018 р. по квітень 2019 р. включно у розмірі 303,13 грн.(а.с.96).

Вважаючи дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо врахування доходів дружини позивача одночасно у двох домогосподарствах незаконними, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції станом на дату призначення позивачу субсидії вперше у 2015 р.).

Відповідно до п. 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Приписами п. 3 Положення встановлено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з п. 4, 6 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі - орендар).

Пунктом 13 Положення визначено перелік документів, що мають подаватись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для призначення субсидії.

У відповідності до п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням і розраховується: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що починаючи з серпня 2015 р., на підставі заяви позивача, призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг власнику домогосподарства за адресою: АДРЕСА_4.

Згідно з п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Оскільки, тільки позивач зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, для нарахування розміру субсидії відповідачем враховувався тільки дохід позивача, а саме пенсія по інвалідності (ІІІ група).

Відповідно до постанови КМУ від 27.04.2018 р. №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків); особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають(п.2 Постанови).

З огляду на вказані вище зміни, призначення житлової субсидії з 01.05.2018 р. може бути здійснене на підставі нової заяви особи та декларації.

Доказів звернення ОСОБА_1 до управління з заявою про призначення житлової субсидії у травні 2018 р. матеріали справи не місять.

При цьому, позивачем надано копію повідомлення про призначення субсидії(а.с.18), яким повідомлено ОСОБА_1, що з травня 2018 року житлову субсидію за адресою: АДРЕСА_4 не призначено.

Як встановлено з матеріалів справи, лише 19.09.2018 р. позивачем подано до управління заяву(а.с.92) та декларацію.

Таким чином підстав для задоволення частини позовних вимог щодо зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з дати закінчення дії попередньої субсидії – з 01.05.2018 р. є необґрунтованими.

Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 та громадянка ОСОБА_3 16.02.2002 р. одружились, про що в книзі реєстрації акті про одруження зроблено запис 96(а.с.13).

Позивач зазначає, що його дружина ОСОБА_2 проживає, зареєстрована та здійснює оплату житлово-комунальних послуг за адресою: 61202, АДРЕСА_2, при цьому, при визначенні позивачу розміру субсидії управлінням взято до уваги її дохід.

Через нав’язане відповідачем втручання позивач вказує, що осередок суспільства було знищено, оскільки ОСОБА_1 подано 26.12.2018 р. на розлучення.

Згідно наказу Міністерства соціальної політики України №604 від 02.05.2018 р., яким затверджені форми заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі ІІ мають зазначатися відомості про членів сім’ї зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання).

Відповідно до п. 9 Положення (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 р. №329) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Приписами абз. 2 ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану(ч. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України).

Слід вказати, що доказів припинення шлюбу внаслідок його розірвання до матеріалів справи не надано.

До того ж, позивачем прийнято рішення про розірвання шлюбу 26.12.2018 р., тоді як спірний період призначення субсидії починається з 01.05.2018 р.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім’ї особи із складу домогосподарства, зазначених у п. 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; інші доходи(п. 10 Положення).

Як вбачається з вказаних позивачем даних у декларації дружина ОСОБА_2 є фізичною особою підприємцем (ІІ група).

Згідно п. 19 Положення (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 р. №329) розрахунки щодо визначення розміру житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком здійснюються в такій послідовності:

1) визначення середньомісячного сукупного доходу домогосподарства та відсотка обов’язкової частки його плати за житлово-комунальні послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком у такому доході;

2) визначення місячного розміру плати за житлово-комунальні послуги та/або місячного розміру внеску/платежу об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла (з урахуванням понаднормової площі відповідно до пункту 5 цього Положення) та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;

3) визначення розміру житлової субсидії як різниці між місячним розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або місячним розміром внеску/платежу об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування і обов’язковою часткою плати за житлово-комунальні послуги та/або витрат на управління багатоквартирним будинком.

Новий розмір витрат на оплату житлово – комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії визначає постанова КМУ 1156 від 27.07.1998 р., якою установлено, що за умови призначення житлової субсидії громадяни, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), сплачують за управління багатоквартирним будинком, за житлово-комунальні послуги, за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами (далі - житлово-комунальні послуги) в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, частку середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - частку їх сукупного доходу за попередній календарний рік (Ро), яка визначається за такою формулою:Ро=Кд/КгхРг, де

Ро - частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу), яка для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми;

Кд - коефіцієнт доходу домогосподарства - відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

Кг - базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії - два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);

Рг - базова норма плати за житлово-комунальні послуги - 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (Рг = 15).

З огляду на вказані вище норми, суд зазначає, що відповідачем правомірно враховано дохід дружини позивача при призначенні субсидії власнику домогосподарства – ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є подружжям, хоч і фактично третя особа (ОСОБА_2І.) не зареєстрована та не проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1.

При цьому, на підтвердження обставин врахування доходу ОСОБА_2 за двома домоволодіннями одночасно: 61202, АДРЕСА_2 та 61204, АДРЕСА_3 позивачем долучені копії:

декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 05.10.2016 р., що подана ОСОБА_4 (мати ОСОБА_2І.), (а.с.61),

повідомлення про призначення субсидії від 03.02.2017 р., яким призначено житлову субсидію за адресою: АДРЕСА_5 з жовтня 2016 р. по квітень 2017 р.(а.с.66),

повідомлення про призначення субсидії від 20.11.2017 р., яким призначено житлову субсидію за адресою: АДРЕСА_5 з листопада 2017 р. по березень 2018 р.(а.с.67),

повідомлення про призначення субсидії від 24.10.2017 р., яким призначено житлову субсидію за адресою: АДРЕСА_5 з жовтня 2017 р. по квітень 2018 р.(а.с.68).

Також матеріали справи місять копію листа від 28.11.2018 р.(а.с.74), яким повідомлено ОСОБА_4 (мати ОСОБА_2І.), про внесені зміни з 01.05.2018 р. щодо призначення субсидії.

Вказаними вище доказами, що надані позивачем, не підтверджено врахування доходу ОСОБА_2 за період з травня 2018 р., оскільки саме з травня відповідно до постанови КМУ від 27.04.2018 р. №329 враховується дохід членів сім’ї незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання).

До травня 2018 року дохід дружини позивача при визначенні розміру не враховувався, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями рішень про призначення субсидії.

Як встановлено з рішень відповідача про призначення субсидії (а.с.94-96) останнім враховано дохід ОСОБА_2 на виконання вимог постанови КМУ від 27.04.2018 р. №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», відтак Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради діяло в межах та на підставі наданих йому повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Наведені у позовній заяві обставини щодо наявних кримінальних проваджень відносно посадових осіб управління, відмови у наданні консультації, помсти з боку відповідача, судом не досліджувались, оскільки суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (ч. 2 ст. 9 КАС України).

Підсумовуючи вказані вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 р. клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі №520/153/19 – задоволено.

Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61204, код НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків,61166, код ЄДРПОУ 37459172), третя особа - ОСОБА_2 (61202, АДРЕСА_2, код НОМЕР_2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії– відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14 лютого 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.