
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №1340/6232/18
13 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Головного управління Держеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м.Белз, вул.Перемоги, 9), ОСОБА_2 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м.Белз, вул.Перемоги, 9), ОСОБА_3 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м. Белз, вул. Січових Стрільців, 5/2), ОСОБА_4 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м.Белз, вул. Січових Стрільців, 5/2) звернулися до суду з позовом до Головного управління Держеокадастру у Львівській області (місцезнаходження: 79019, м.Львів, пр. Чорновола, 4), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області (місцезнаходження: 80046, Львівська область, Сокальський район, с.Жужеляни), в якому просять суд:
-визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні позивачам дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області;
-зобов’язати відповідача повторно розглянути клопотання про надання позивачам дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області із прийняттям обґрунтованого і законного рішення за результатами їх розгляду у встановленому порядку, та з обов’язковим врахуванням висновків, наведених в мотивувальній частині судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що у вересні 2018року позивачі звернулися до ГУ Держгеокадастру у Львівській області із клопотаннями про надання їм дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області. Листами від 25.10.2018 за №Г-7101/0-4850/0/37-18, №К-7097/0-4847/0/37-18, №К-7104/0-4853/0/37-18, №Г-7102/0-4851/0/37-18 «Про розгляд клопотання» відповідачем повідомлено про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, які обгрунтовані відсутністю розробки містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель, проекту землеустрою щодо впорядкування території вказаної міської ради. Вважаючи, що нормами Земельного кодексу України не передбачено такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивачі звернулись до суду за захистом своїх прав.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки містобудівна документація, схеми землеустрою і техніко-економічні обгрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальні одиниці, проект землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а також те, що проект землеустрою щодо впорядкування території на території даної міської ради не розроблялися. Крім цього, відповідач зобов'язаний отримати погодження щодо надання дозволів на розроблення документації із землеустрою від органу місцевого самоврядування, що передбачено дорученням Віце-прем'єр-міністра України та рішенням колегії Держземагентства України. На думку відповідача, проекти землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів розробляються на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради. Оскільки відповідач від Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області такого погодження не отримав, тому вважає, що правомірно відмовив позивачам у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Враховуючи наведене, представник відповідача вважає позовні вимоги позивачів є безпідставними та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Жужелянська сільська рада Сокальського району Львівської області надала суду пояснення, в якому зазначила, що не погоджується з діями відповідача і вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження без виклику, оцінивши подані докази, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з таких підстав.
У вересні 2018року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися із клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області.
Листами від 25.10.2018 за №Г-7101/0-4850/0/37-18, №К-7097/0-4847/0/37-18, №К-7104/0-4853/0/37-18, №Г-7102/0-4851/0/37-18 «Про розгляд клопотання» ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Львівській області відмовило позивачам у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області, оскільки відсутнє погодження Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачі вважають спірну відмову відповідача протиправною, оскільки відповідачем відмовлено позивачам у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не з підстав, встановлених законом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у наданні позивачам дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області, суд встановив таке.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст.14 Конституції України та ст. 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до Закону.
Статтею 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 2 ст.22 ЗК України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
При цьому, в п. «а» ч.3 ст.22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до ст.33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
Частиною 4 ст.122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до підпункту 13 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в області розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 вказаного Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Вказана норма кореспондується із положеннями ч. 3 ст. 123 ЗК України, згідно з якою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Із наведених норм ЗК України убачається, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Виходячи з аналізу вказаних положень законодавства, суд вважає, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекта землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Суд встановив, що позивачі, при зверненні до відповідача з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекта землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, подали всі необхідні документи, передбачені нормами ЗК України.
Проте, відповідач відмовив позивачам в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою для відведення земельної ділянки, з тих підстав, що відповідачем не розроблялася містобудівна документація, схеми землеустрою і техніко-економічні обгрунтування використання та охорони земель адмінінстративно-територіальної одиниці, проект землеустрою щодо упорядкування території на території даної ради.
Водночас, жодних доказів того, що відповідач звертався до Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області про погодження місць розташування відповідних земельних ділянок та іншої інформації, відповідачем суду надано не було.
З урахуванням викладеного, суд вказує на те, що ЗК України передбачено механізм безоплатної передачі земель сільськогосподарського призначення у власність та вичерпні підстави для відмови в цьому, а тому відповідач не мав права відмовляти позивачам у наданні дозволів на розроблення проеків землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства з підстав, не передбачених ЗК України.
При прийнятті рішення суд також ураховує пояснення Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області щодо позовних вимог та відсутність заперечень Жужелянської сільської ради Сокальського району Львівської області щодо надання дозволів позивачам на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.
З огляду на вказане, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є підставними та обґрунтованими, а тому дії відповідача щодо відмови у наданні позивачам дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області, є протиправними.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивачів про надання їм дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області із прийняттям обґрунтованого і законного рішення за результатами їх розгляду у встановленому порядку та з обов’язковим врахуванням висновків, наведених в мотивувальній частині судового рішення, то така підлягає задоволенню, оскільки клопотання позивачів розглянуті відповідачем по суті, жодних недоліків клопотання та додані до нього документи не містили.
Наведене дозволяє суду констатувати факт, що суб’єкт владних управлінських функцій - відповідач діяв не у відповідності до норм чинного законодавства, відмовивши у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області, з підстав, що не передбачені положеннями ст. 118 ЗК України.
Відтак, такі дії відповідача щодо відмови позивачам у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою є протиправними, оскільки не відповідають критерію законності та обґрунтованості.
Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивачів є зобов'язання ГУ Держагеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання позивачів та прийняти рішення про надання дозволу або вмотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, на користь позивачів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір в сумі по 1409,60грн. кожному.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо відмови у наданні ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею по 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області.
Зобов’язати ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання про надання ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею по 2,0га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі) державної форми власності, що розташовані на території Жужелянської сільської ради, поблизу с.Жужеляни, Сокальського району, Львівської області із прийняттям обґрунтованого і законного рішення за результатами їх розгляду у встановленому порядку та з обов’язковим урахуванням висновків, наведених в мотивувальній частині судового рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (місцезнаходження: 79019, м.Львів, пр. В.Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 39769942) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м.Белз, вул.Перемоги, 9, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м.Белз, вул.Перемоги, 9, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_3 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м. Белз, вул. Січових Стрільців, 5/2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3), ОСОБА_4 (місце проживання: 80062, Львівська область, Сокальський район, м.Белз, вул. Січових Стрільців, 5/2, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) судовий збір у сумі по 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять)грн.60коп. кожному.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.