Рішення № 79811525, 14.02.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
1.380.2019.000098
Номер документу
79811525
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.000098

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до ЛКП «Варшавське 407» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області (далі – позивач ГУ Держпраці у Львівській області) до ЛКП «Варшавське 407» (далі – відповідач, ЛКП «Варшавське 407» ), в якому просить суд заборонити відповідачу експлуатацію пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587) та заборонити введення в експлуатацію вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606) до усунення зазначених у позовній заяві порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу для життя та здоров’я мешканців багатоквартирного житлового будинку де експлуатується пасажирський ліфт та заходиться вантажопасажирський ліфт, а також для працівників ЛКП «Варшавське 407». У зв'язку із цим позивач просить суд, застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони експлуатації пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587) та заборонити введення в експлуатацію вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606) до усунення зазначених у позовній заяві порушень. Просив позов задовольнити.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач у встановлений судом строк (04.02.2019) з наданням часу на пересилання поштової кореспонденції відзив на позовну заяву суду не надав та жодних клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи наведене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходив з наступного.

Суд встановив, що головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв’язку ОСОБА_1, відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 23.10.2018 № 2498-П та направлення про проведення перевірки від 23.10.2018 № 2303 у присутності уповноважених осіб ЛКП «Варшавське 407» - головного інженера ЛКП «Варшавське 407» відповідального за організацію експлуатації ліфтів ОСОБА_2 Юрієвича 25 жовтня 2018 року з 10.00 год. по 16.30 год., проведено позапланову перевірку на ЛКП «Варшавське 407» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587) та вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606) по вул. Масарика, 12.

За наслідками вказаної перевірки складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 25.10.2018 №13/01/048/1053.

У розділі V акту перевірки встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу для життя та здоров’я для життя та здоров’я мешканців багатоквартирного житлового будинку де експлуатується пасажирський ліфт та заходиться вантажопасажирський ліфт за адресою м. Львів, вул. Масарика, 12, а також для працівників ЛКП «Варшавське 407», зокрема:

- у порушення вимог пунктів 9.6.1, 9.7.15. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08 (далі - Правила) не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587); вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606);

- у порушення вимог пунктів 9.5.1, 9.7.15 Правил не проведено позачерговий технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587); вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606);

- у порушення вимог пунктів 6.6.4, 9.7.15 Правил не замінені тріснуті пружини підвіски противаги пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587);

- у порушення вимог пункту 6.6.8. Правил відсутня клемна кришка на клемах приєднання дротів до електродвигуна лебідки пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587);

- у порушення вимог пункту 6.1.1 розкомплектовані редуктор лебідки та шафа управління вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606);

Зокрема, в акті перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) зазначено, що у зв’язку з виявленими порушеннями у рядку № 1-5 таблиці необхідно негайного зупинити експлуатацію пасажирського ліфта (реєстр, № Л-587) та заборонити введення в експлуатацію вантажопасажирського ліфта (реєстр. № Л-606) до усунення зауважень.

Примірник зазначеного акту 25.10.2018 було вручено виконуючому обов’язки директора - головному інженеру ЛКП «Варшавське 407» ОСОБА_2 Юрієвичу, який підписано останнім без жодних зауважень та заперечень.

Позивач з метою недопущення можливого спричинення шкоди мешканцям багатоквартирного житлового будинку де експлуатується пасажирський ліфт та заходиться вантажопасажирський ліфт за адресою: м. Львів, вул. Масарика, 12, а також для працівників ЛКП «Варшавське 407» звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V(далі - Закон України №877-V).

Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі Положення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. (підпункт 1 пункту 3 Положення).

Відповідно до абзацу 1 пункту 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно частини 5 статті 4 Закону України № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 статті 7 Закону України № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду відповідають наведеним приписам законодавства та заявлені уповноваженим суб'єктом владних повноважень.

Матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу для життя і здоров’я мешканців багатоквартирного житлового будинку де експлуатується пасажирський ліфт та заходиться вантажопасажирський ліфт за адресою: м. Львів, вул. Масарика, 12, а також для працівників ЛКП «Варшавське 407». При цьому, суд враховує, що з вимогами акта перевірки від 25.10.2018 № 13/01/048/1053 відповідач був ознайомлений, однак доказів усунення виявлених в акті порушень не представив та будь-яких інших документів не надав.

Таким чином, обставини, які стали підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати та не усунуті.

Отже, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров'ю мешканцям багатоквартирного житлового будинку де експлуатується пасажирський ліфт та заходиться вантажопасажирський ліфт за адресою: м. Львів, вул. Масарика, 12, а також для працівників ЛКП «Варшавське 407».

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати до ЛКП «Варшавське 407» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме заборонити ЛКП «Варшавське 407» (79020, м. Львів, вул. Варшавська, 64, код ЄДРПОУ 22333469) експлуатацію пасажирського ліфта реєстр, № Л-587 та заборонити введення в експлуатацію вантажопасажирського ліфта реєстр. № Л-606 до усунення встановлених порушень.

Позивач - Головне управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 39778297).

Відповідач - ЛКП «Варшавське 407» (79020, м. Львів, вул. Варшавська, 64, код ЄДРПОУ 22333469).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.М. Брильовський