Рішення № 79810915, 13.02.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2019
Номер справи
240/5950/18
Номер документу
79810915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2019 року м. Житомир справа № 240/5950/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести нарахування пенсії зі зниженням пенсійного віку,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить "визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії за зниженням пенсійного віку у зв'язку з виконанням робіт в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період роботи в 1987 році та зобов'язати Управління провести нарахування йому пенсії за зниженням пенсійного віку зарахувавши період роботи в зоні радіоактивного забруднення".

В обґрунтування позову зазначає, що на дату видачі довідок вимоги про форму не було і їх видавали відповідно до наказів по підприємствах про направлення на роботу з зазначенням механізму роботи; наявні інші документи, які підтверджують час роботи.

Ухвалою від 14.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.32-34), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до довідки від 23.10.1992 № 126, яка видана Житомирським АТП 11854, позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 03.03.1987 по 04.03.1987 та з 04.11.1987 по 30.11.1987 в населених пунктах Чорнобиль та Прип'ять; зазначена довідка видана на підставі наказів № 103 від 06.03.1987 та № 455 від 19.11.1987, відповідно до яких у цей період позивач перебував у м. Гдень, а тому надані позивачем документи дають можливість встановити період перебування в зоні відчуження, населений пункт та об'єкт роботи.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Позивач народився 12.08.1965 (а.с.11) і є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням (а.с.10).

Позивач в період з 04.10.1987 по 30.11.1987 в м. Чорнобиль та м. Прип'ять брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідками Житомирського АТП 11854 від 23.10.1992 № 126 (а.с. 8) та від 29.01.2018 № 24 (а.с. 22), довідкою про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, за результатами розгляду заяви відповідач, листом від 08.11.2018 № А-537 (а.с. 24) повідомив позивача, що рішенням Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області йому відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю первинних документів про участь у ліквідації наслідків на Чорнобильської АЕС у 1987 році, вказавши, що відповідно до довідки від 23.10.1992 № 126, яка видана Житомирським АТП 11854, позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 03.03.1987 по 04.03.1987 та з 04.11.1987 по 30.11.1987 в населених пунктах Чорнобиль та Прип'ять; зазначена довідка видана на підставі наказів № 103 від 06.03.1987 та № 455 від 19.11.1987, відповідно до яких у цей період позивач перебував у м. Гдень; повинна бути подана довідка за формою № 122.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років зменшення віку.

Згідно з р. 2 п. 2.1 п.п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Отже, виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що для призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу потрібно було надати до органів пенсійного фонду лише посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 (за відсутності даної довідки до пенсійного фонду можна надати довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).

Учасниками справи не заперечується, що до заяви позивач надав Житомирському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки Житомирського АТП 11854 від 23.10.1992 № 126 (а.с. 8) та від 29.01.2018 № 24 (а.с. 22), довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7), серед яких була довідка за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 (а.с. 22).

Так, п. 2 Постанови Держкомтруда СРСР от 09.03.1988 N 122 "Об утверждении формы стандартной справки о работе, дающей право на государственную пенсию на льготных условиях и на пенсию по старости в повышенном максимальном размере в соответствии с постановлением Совета Министров СССР и ВЦСПС от 5 июня 1986 г. N 665-195 и постановлением ЦК КПСС, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 29 декабря 1987 г. N 1497-378" передбачено:

"Справка, предусмотренная пунктом 1 настоящего постановления, выдается предприятием (организацией), в составе которого работник непосредственно был занят на работах, дающих право на льготы в соответствии с пунктом 8 (п. п. "а" и "б") постановления Совета Министров СССР и ВЦСПС от 5 июня 1986 г. N 665-195 и п. 4 постановления ЦК КПСС, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 29 декабря 1987 г. N 1497-378.

В случае необоснованной выдачи справки, повлекшей незаконное назначение пенсии, расходы по выплаченным суммам пенсии возмещаются органам социального обеспечения предприятием (организацией), выдавшим справку, в порядке, установленном действующим законодательством."

Судом встановлено, що додана довідка за формою відповідає формі, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122 (а.с. 22).

Щодо твердження відповідача, що відповідно до наказів № 103 від 06.03.1987 та № 455 від 19.11.1987, у період з 03.03.1987 по 04.03.1987 та з 04.11.1987 по 30.11.1987 позивач перебував у м. Гдень, то суд не приймає їх до уваги, так як на підтвердження даних обставин відповідачем доказів надано не було.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім того, суд зауважує, як вбачається із загальнодоступних джерел, с. Гдень Брагинського району Гомельськой області Республіки Білорусь знаходиться в 15 км від м. Чорнобиль та в 23 км від ЧАЕС, населення вказаного населеного пункту після аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році було евакуйоване, а відповідно до п. 1) ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році.

Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що позивач надав відповідачу належним чином оформлені документи, які дають право на призначення пенсії із заниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому приходить до висновку про неправомірність дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із заниженням пенсійного віку, викладеної в листі від 08.11.2018 № А-537.

При цьому, враховуючи, що позивачем ніяких доказів наявності у нього відповідного страхового стажу, що є обов'язковою умовою для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не надано, суд не вважає за можливе "зобов'язати Управління провести нарахування йому пенсії за зниженням пенсійного віку зарахувавши період роботи в зоні радіоактивного забруднення", але з метою ефективного захисту прав та інтересів людини, відповідно до ч.2 ст. 9, зобов'язує Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вирішити питання щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (вул. Довбиська, 54, с. Наталія, Баранівський р-н, Житомирська обл., 12766, номер НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10000, код 40380333) задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із заниженням пенсійного віку, викладеної в листі від 08.11.2018 № А-537.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вирішити питання щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання провести нарахування пенсії за зниженням пенсійного віку - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк