
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2019 р. Справа№200/14469/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, зобов’язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
18.12.2018 на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, зобов’язання провести перерахунок пенсії.
В обґрунтування позову Позивач зазначив, що 24 жовтня 2018 року звернулася до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії та надала довідку про заробітну плату № 01/18-645, видану ДП «Комтел» ДНР. Листом від 09 листопада 2018 року Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило Позивача про неможливість врахувати надану довідку для перерахунку пенсії, оскільки будь-який акт виданий органами, які діють на тимчасово окупованій території.
Ухвалою суду від 26 грудня 2018 року відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем 23.01.2019 року до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що Позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком з 15.08.2018 року. 24 жовтня 2018 року до управління надійшла заява Позивача про перерахунок пенсії та надано довідку про заробітну плату № 01/18-645 від 11.9.2018 року, надану підприємством ДП «Комтел» Донецької Народної Республіки. Управління не може здійснити перевірку наданої Позивачкою довідки про заробітну плату №01/18-645 від 11.09.2018р. за період 01.07.1995 р. по 30.06.2000 р., у зв’язку з тим, що підприємство ДП „Комтел” знаходиться на тимчасово непідконтрольній території. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
У судове засідання сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Маріупольському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області.
З 15 серпня 2018 року Позивачу призначено пенсію за віком. 24 жовтня 2018 року Позивачем надано заяву про здійснення перерахунку пенсії, до заяви додано довідку про заробітну плату №01/18-645 від 11.09.2018р., надану підприємством ДП «Комтел» Донецької Народної Республіки.
У відповідь на зазначену заяву Відповідачем направлений Позивачу лист № 7859/34-2/03 від 09 листопада 2018 року, в якому зазначено про розгляд звернення Позивача в порядку, передбаченому Законом України “Про звернення громадян”. Зазначеним листом Позивача повідомлено, що вказану довідку неможливо врахувати для перерахунку пенсії, оскільки неможливо провести перевірку достовірності видачі зазначеної довідки. Отже управління не має підстав здійснити перерахунок пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходив з наступного.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-VI (далі за текстом ЗУ № 1058).
Відповідно статті 5 ЗУ № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Частиною 1 статті 44 вказаного Закону встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Згідно з абз.4 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі – Порядок № 22-1), заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 передбачено, що 4.3. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 4.10 Порядку 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до наявних в матеріалах справи документів Позивач звернувся до Відповідача 24.10.2018 року із заявою про перерахунок пенсії.
Втім, вказана заява жодних посилань на звернення в порядку Закону України “Про звернення громадян” не містила, протилежне Відповідачем не доведено. З огляду на це, суд вважає, що Відповідач мав розглянути зазначену заяву в порядку, передбаченому положеннями Порядку № 22-1.
Разом з тим, заява Позивача була розглянута Відповідачем в порядку, передбаченому Законом України “Про звернення громадян”, рішення про здійснення перерахунок чи відмову в його здійсненні не приймалося Відповідачем.
Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправним та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Виходячи із змісту заявлених Позивачем вимог та висновків суду, в даному випадку слід застосувати положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.
Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про перерахунок пенсії або рішення про відмову у проведенні такого перерахунку, суд дійшов до висновку, що в даному випадку, слід зобов'язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 жовтня 2018 року та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку № 22-1.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн.
Враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню на користь Позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача у розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (Донецька обл., м. Маріуполь, пров. Полєтаєва, б.46, РНОКПП НОМЕР_1) до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, б. 27А, код в ЄДРПОУ 42171861) про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, зобов’язання провести перерахунок пенсії – задовольнити частково.
Зобов'язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 жовтня 2018 року та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Стягнути з Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення складене в повному обсязі 08 лютого 2019 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Череповський Є.В.