
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2019 року м. Житомир справа № 200/14404/18-а
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання відновити виплату пенсії та стягнути заборгованість,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2017;
- зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01.07.2017.
В обґрунтування позову зазначає, що є пенсіонером та отримує пенсію за віком, у зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в населеному пункті за місцем проживання він був вимушений покинути своє постійне місце проживання та стати на облік як внутрішньо переміщена особа; відповідач з 01.07.2017 припинив виплату пенсії з підстав, не передбачених статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою від 28.01.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 35-37), в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що ОСОБА_1 не підтвердив своє місце реєстрації фактичного місця проживання за адресою, яка ним вказана, а саме пров. Чапаєва (ОСОБА_2) б. 9, корп. А, тобто фактичне проживання ОСОБА_1 не відоме Новоград-Волинському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України та зареєстрований за адресами: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, про що свідчить копія його пенсійного посвідчення № 66994 (а.с. 14).
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради Житомирської області від 24.12.2014 № 000189 (а.с. 15), ОСОБА_1 взятий на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території в м. Новоград-Волинський, Житомирська обл., пров. Чапаєва (ОСОБА_2) б. 9, корп. А (а.с. 15).
Листом від 24.09.2018 № 4577/03.1 (а.с. 12) Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що відповідно до виписки з протоколу засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 13.06.2017 № 19 - припинено виплати внутрішньо переміщеній особі, яка фактично не перебуває за вказаною в заяві адресою ОСОБА_1 з 01.07.2017.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає ОСОБА_3 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - ОСОБА_3 № 1058-IV), яким встановлено:
"Стаття 5. Сфера дії Закону
1. ОСОБА_3 регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
...
Стаття 46. Виплата пенсії за минулий час
…
2. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
...
Стаття 47. Виплата пенсії
1. Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
...
Стаття 49. Припинення та поновлення виплати пенсії
1. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
{Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07 жовтня 2009 року}
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
2. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону."
Отже, нормативно-правовим актом, яким визначено підстави припинення пенсійних виплат є ОСОБА_3 № 1058-IV. Підзаконні нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися виключно за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону. Перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 03 травня 2018 року по зразковій справі № 805/402/18, яка залишена без змін постановою ОСОБА_4 Верховного Суду від 04 вересня 2018 року.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Щодо посилань відповідача в листі від 24.03.2018 № 4577/03.1 та відзиві на позов на ОСОБА_3 України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII та постанову Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", то ними не встановлені випадки припинення виплати пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач протиправно, без передбачених законом підстав припинив виплату пенсії позивачу з 01.07.2017, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 86401; номер НОМЕР_1) до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська обл., 11708, код 37808338) задовольнити.
Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати позивачу пенсії з 01.07.2017.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.07.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк