Рішення № 79809301, 06.02.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2019
Номер справи
120/4618/18-а
Номер документу
79809301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 лютого 2019 р. Справа № 120/4618/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3

до: Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

про: визнання відмов протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (далі- ГУ Держгеокадастру, відповідач) про визнання відмов протиправними, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 21.08.2018 рішенням 20 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради було погоджено надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,1 га для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради за межами населеного пункту. Після отримання вказаного погодження, позивач у відповідності вимог ст.118 ЗК України звернувся з заявою, подавши всі необхідні документи до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області. Листом №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 ОСОБА_3 відмовлено у зв'язку з використанням вказаної земельної ділянки під городництво, листом №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 повторно відмовлено у зв'язку з не усуненням зауважень, викладених у відмові від 25.09.2018.

29.11.2018 листом за №17238/0-5104/0/95-18 втретє відмолено позивачеві у наданні відповідного дозволу у зв'язку з постановленням Вінницьким окружним адміністративним судом рішення від 13.11.2018 та винесення наказу від 21.11.2018 №2-15733/15-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" згідно з яким ОСОБА_4 було надано відповідний дозвіл.

Не погоджуючись з зазначеними відмовами, позивач звернувся до суду з вимогами про їх скасування та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,1 га для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради за межами населеного пункту.

Ухвалою суду від 18.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

11.01.2019 представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов, зі змісту якого зазначив, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року по справі № 0240/2876/18-а зобов’язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,10 га для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області іншій особі.

Враховуючи вищевикладені обставини, Головним управлінням було надано наказ « Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 21.11.2018 №2-15733-18СГ - ОСОБА_4 Також повідомлено позивача, що він може набути право на іншу земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення у порядку визначеному статтею 116 та статтею 118 Земельного кодексу України.

Зазначив, що надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та її подальше затвердження це є дві взаємопов’язані складові одного цілого.

28.12.2018 Головним управління було видано наказ № 2-17967/15-18- СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність». Земельна ділянка площею 1,0162 га з кадастровим номером 052068890:07:013:0085 на території Якушинецької сільської ради передана у власність гр. ОСОБА_4

Пунктом 4 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Так земельна ділянка, яка є предметом спору за формою власності, відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Державного земельного кадастру, визначена як приватна та належить на праві приватної власності фізичній особі. Тому у Головного управління відсутні повноваження щодо розпорядження оспорюванню земельною ділянкою.

Крім того, заперечив щодо стягнення з відповідача судових витрат.

Ухвалою суду від 06.02.2019 задоволено клопотання представника позивача та залишено без розгляду позовну заяву в частині позовної вимоги про зобов'язання головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1.1. га для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради за межами населеного пункту.

В судовому засіданні 06.02.2018 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд визнати протиправними та скасувати листи-відмови головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року, №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 року.

Представник відповідача заперечив щодо заявленого позову з підстав викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Рішенням 20 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 21.08.2018 погоджено надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_3 орієнтовною площею 1,1 га для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради за межами населеного пункту.

Після отримання вказаного вище рішення позивач через Центр адміністративних послуг "Прозорий офіс" Вінницької міської ради звернувся до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про надання відповідного дозволу.

Листом №13408/0-4199/95-18 від 25.09.2018 вказано, що земельна ділянка яку бажає отримати заявник розташована на масиві, яки використовується громадянами для городництва. З метою запобігання виникнення конфлікту просили представити документ, який посвідчує виникнення права користування даної ділянки (рішення органу місцевого самоврядування або виконавчої влади).

28.09.2018 ОСОБА_5 повторно звернувся до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою, додавши, серед іншого, довідку Якушинецької сільської ради №3326/08-04 від 26.09.2018, згідно якої вказано, що земельна ділянка орієнтовною площею 1,1 га, яка погоджувалась до відведення у власність рішенням 20 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 21.08.2018 для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3 за даними Якушинецької сільської ради у власність або користування іншим громадянам не надавалась . В даний час використовується самовільно.

Листом відповідача №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 повторно відмовлено позивачеві у зв'язку з не усуненням зауважень викладених у листі №13408/0-4199/95-18 від 25.09.2018.

30.10.2018 позивач втретє звернувся до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою, надавши викопіювання з кадастрової карти, копію паспорту, копію ідентифікаційного номера, довідку сільської ради про наявність рішення щодо передачі земельної ділянки, копію посвідчення учасника бойових дій.

29.11.2018 відповідач листом №17238/0-5104/0/95-18 відмовлено у наданні відповідного дозволу ОСОБА_3 причиною відмови вказано, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року по справі №0240/2876/18-а було зобов’язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,10 га для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області іншій особі.

Враховуючи вищевикладені обставини, Головним управлінням було видано наказ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 21.11.2018 №2-15733-18-СГ - ОСОБА_4 Також повідомлено позивача, що він може набути право на іншу земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення у порядку визначеному статтею 116 та статтею 118 Земельного кодексу України.

Не погоджуючись з вказаними відмовами, вважаючи їх такими, що порушують права та законні інтереси позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту в) частини 3 статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 7 статті 118 ЗК України).

У відповідності зі ст. 116, ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Разом із тим, як видно із листів Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року, №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 року, мотиви відмов у наданні ОСОБА_3 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки аргументовані: ненаданням документу, який посвідчує виникнення права користування даної земельної ділянки ( листи №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року) та наданням дозволу на розроблення документації із землеустрою іншій особі (лист №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 року).

Наведена у листах аргументація є ідентичною, наданій представником відповідача і в поданому до суду відзиві на позовну заяву. Разом з тим, суб'єкт владних повноважень до поданого до суду відзиву не додав документів на підтвердження наведених у ньому обставин.

В свою чергу, при зверненні до відповідача із заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, позивач подавав необхідні документи, передбачені нормами Земельного кодексу України, а тому суд дійшов висновку про протиправність викладених у листах №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року, №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 року відмов.

Крім того варто вказати, щодо винесення відмов №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року, №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 року з підстав не передбачених Земельним кодексом України, відтак останні підлягають скасуванню у судовому порядку.

Також суд звертає увагу на те, що відмови №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року, №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 надано Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області у формі листів.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.

Разом з тим, під час розгляду справи представником відповідача разом з відзивом надано до суду наказ ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 21.11.2018 №2-15733/15-18-СГ, яким надано гр. ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,10 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Якушинецької сільської ради Вінницького району вінницької області із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства

Судом встановлено, що наказом ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 28.12.2018 №2-17967/15-18-СГ затверджено розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. Пунктом 2 наказу надано у власність гр. ОСОБА_7 земельну ділянку площею 1,0162 га з кадастровим номером 0520688900:07:013:0085 із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області для ведення особистого селянського господарства.

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно частиною другої статті 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, земельна ділянка, яка предметом спору у даній справі, визначена як приватна та належить на праві приватної власності фізичній особі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У відповідності зі 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 6 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно частини 2 статті 8 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити в межах заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати листи-відмови головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №13408/0-4199/0/95-18 від 25.09.2018 року, №15263/0-4496/0/95-18 від 19.10.2018 року, №17238/0-5104/0/95/-18 від 29.11.2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_3 (вул. Гагаріна, 69, с. Вінницькі Хутори, ідент.номнр НОМЕР_1)

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, 63, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 39767547)

Повний текст рішення суду складено 13.02.2019

Суддя Томчук Андрій Валерійович