
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
УХВАЛА
"28" січня 2019 р.Справа № 922/4199/17
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Кухар Н.М.
судді: Лаврова Л.С. , Новікова Н.А.
при секретарі судового засідання Руденко О.О.
розглянувши заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 2175 від 25.01.2019) про залучення на стороні відповідача третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі
за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал", м.Харків, до Акціонерного товариства "Харківобленерго", м.Харків, про за участю представників: зобов'язання проведення перерахунку позивача - адвоката ОСОБА_1 (довіреність № 01.01-14/7903-18 від 17.12.2018); відповідача - адвоката ОСОБА_2 (довіреність № 01-26/741 від 18.01.2019); адвоката ОСОБА_3 (довіреність № 01-26/6765 від 20.11.2018);
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Харківської області знаходиться справа № 922/4199/17 за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал", м. Харків (далі за текстом - позивач) до Акціонерного товариства "Харківобленерго", м. Харків про зобов'язання проведення перерахунку.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.12.2018, у зв'язку з закінченням виконання по справі комплексної електротехнічної та економічної експертизи та поверненням матеріалів справи до господарського суду, справу № 922/4199/17 було прийнято до колегіального розгляду у новому складі суду за правилами загального позовного провадження; поновлено провадження у справі; розпочато підготовче провадження та призначено у справі підготовче засідання на 28.01.2019 о 12:00 год.
25.01.2019 до канцелярії господарського суду надійшла заява відповідача, Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 2175) про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Свою заяву відповідач обґрунтовує тим, що рішення суду вплине на права та обов'язки НКРЕКП щодо сторін у справі, зокрема, потягне за собою обов'язок здійснити перерахунок тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2014 року по жовтень 2017 року, оскільки НКРЕКП є органом, до завдань якого належить формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.
У підготовчому засіданні, яке відбулося 28.01.2019, представник відповідача підтримала заяву про залучення до участі у справі ОСОБА_4 комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у повному обсязі.
Представник позивача проти залучення до участі у справі третьої особи заперечував.
Заслухавши пояснення присутніх у підготовчому засіданні представників відповідача та дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_4 комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ОСОБА_4 комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики к комунальних послуг", який набрав чинності 26.11.2016.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 вищевказаного Закону, Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
- нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
- ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
- формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;
- державного контролю та застосування заходів впливу;
- використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є зокрема забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 3 ст. 3 Закону України "Про ОСОБА_4 комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики к комунальних послуг").
Отже ОСОБА_4 комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) є Регулятором як суб'єкту господарювання у сфері енергетики - АТ "Харківобленерго" так і суб'єкту господарювання у сфері комунальних послуг - КП "Харківводоканал".
Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" визначено, що НКРЕКП бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та встановлює тариф на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.
Згідно п. 3 "Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, структура тарифів - це складові економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних із провадженням у планованому періоді певного виду ліцензованої діяльності, які групуються за статтями, визначеними уповноваженими органами відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, та складові планованого прибутку, на основі яких розраховуються та встановлюються тарифи. Планований період - період тривалістю 12 місяців, на який здійснюються розрахунки тарифів.
Цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Так, до тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення включається планований прибуток.
До складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та водовідведення включаються:
Прямі матеріальні витрати:
- витрати, пов'язані з використанням електроенергії для технологічних потреб, що визначаються виходячи з обсягів підйому та/або подачі води, пропускання стічних вод, їх очищення, норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів, установлених відповідно до галузевих нормативів та вимог законодавства з урахуванням особливостей технологічних процесів, які застосовуються на відповідному підприємстві, діючих цін (тарифів) на паливно-енергетичні ресурси.
Структура тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Харківводоканал", встановлених Постановами НКРЕКП від 04.07.2014 № 879, від 26.03.2015 № 872, від 29.09.2016 № 1673, від 25.07.2017 № 943 у період з 2014 р. по 2017 р. включає в себе витрати на електроенергію за відповідним тарифом та класом напруги, визначених умовами договорів про постачання електричної енергії, у тому числі договору про постачання електричної енергії від 03.01.2008 № 1,01.
Тобто КП "Харківводоканал" надає споживачам м. Харкова послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та отримує від них кошти за тарифами, в яких значну частку складає саме вартість електроенергії за 1 та 2 класом напруги за кожною точкою приєднання, які відображені у додатку 3.1. до Договору про постачання електричної енергії від 03.01.2008 № 1,01.
З огляду на викладене вбачається, що рішення у справі № 922/4199/17, у випадку задоволення позовних вимог КП "Харківводоканал", потягне за собою обов'язок НКРЕКП (як органа до завдань якого належить формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг) перерахунку тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2014 року по жовтень 2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Приймаючи до уваги, що рішення суду у даній справі може вплинути на права та обов'язки ОСОБА_4 комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо КП "Харківводоканал" та на права та законні інтереси АТ "Харківобленерго", як відповідача у справі, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви відповідача про залучення даного органу до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, та визнав за можливе її задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 42, 50, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" про залучення до участі у справі третьої особи (вх. № 2175 від 25.01.2019).
2. Залучити до участі у справі № 922/4199/17 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -
- ОСОБА_4 комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд. 19; код ЄДРПОУ: 39369133).
3. Встановити третій особі п’ятидений строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснень щодо заявленого позову в порядку ст. 168 ГПК України.
4. Зобов'язати позивача та відповідача направити на адресу третьої особи копії позовної заяви та всіх поданих ними у даній справі заяв по суті справи (докази направлення надати суду).
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 31.01.2019.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7