
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
закриття провадження у справі
05.02.2019м. ДніпроСправа № 904/9664/17
за позовом Кам'янської міської ради Дніпропетровської області, м. Кам'янське, Дніпропетровська область
до Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат", м. Кам'янське, Дніпропетровська область
про
Головуючий суддя Мельниченко І.Ф.
Члени колегії - судді: Петренко І.В.
ОСОБА_1Г
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Кам'янська міська рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про внесення змін до договору оренди землі від 16.08.2005 року № 02561, шляхом визнання укладеною додаткової угоди про внесення змін до вказаного договору оренди, зокрема у п.п 2.2, 4.1. договору, які викладені в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 1 кв. м. від 21.08.2017 р. становить 1114,94 грн. (п. 2.2 договору); Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі163 539,40 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", від 29.09.2017 № 816-19/VІІ "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста".
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на прийняття Кам'янською міською радою рішення від 29.09.2017 р. № 816-19/VІІ "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки в межах міста.
Пункт 5 вказаного Положення передбачає розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що є підставою для перегляду розміру орендної плати відповідно до п.п 4.4.5 п. 4 договору оренди землі з врахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 7713 від 01.11.2016 р.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вказуючи на те, що договором, зокрема п.9.6.12, передбачений спеціальний порядок внесення змін до нього в частині розміру орендної плати, а саме, обов'язковою передумовою для внесення змін до п.4.1 договору (у випадку зміни розміру ставок земельного податку) є отримання Орендарем витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки та надання його Орендодавцеві. При цьому, нормативна грошова оцінка за умовами договору має бути отримана після офіційного оприлюдення відповідного рішення Орендодавця про зміну розміру ставок земельного податку.
В порушення вказаного вище підпункту договору, позивач запропонував укласти додаткову угоду в частині змін щодо орендної плати, для розрахунку якої використовувалася нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка отримана Департаментом комунальної власності земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради, а не Орендарем та яка є актуальною станом на 21.08.2017 р., тобто, отриманою до прийняття рішення № 816-19/VІІ та до моменту його оприлюднення, що суперечить умовам договору.
Крім того, відповідач зазначає, для того, щоб нові ставки почали діяти з 2018 року, враховуючи приписи підпункту 4.1.9 пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України та п.п. 12.3.4 п.12.3 статті 12 Податкового кодексу України, рішення мало бути оприлюднене до 15 липня 2017 року, в той час як останнє оприлюднене 02.10.2017 р.
Прийняте Кам'янською міською радою рішення № 816-19/VІІ, яке стало підставою для перегляду орендної плати за договором, відповідач вважає протиправним, оскільки приймаючи рішення № 816-19/VІІ Кам'янська міська рада протиправно посилалась на норми права, які не підлягали застосуванню, в результаті чого обмежила застосування відповідних приписів Податкового кодексу України, що забезпечують і гарантують стабільність податкової системи; при прийнятті та опублікуванні рішення № 816-19/VІІ позивачем було порушено відповідні вимоги Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо підготовки проекту регуляторного акту, його прийняття та введення в дію; рішенням № 816-19/VІІ протиправно встановлено відмінні від передбачених чинним законодавства України строки проведення землекористувачами нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Ухвалою від 17.11.2017 р. господарським судом порушено провадження у справі № 904/9664/17 та справу призначено до розгляду в засіданні на 12.12.2017 р.
12.12.2017 року відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у справі № 904/9664/17, яке господарським судом задоволене з огляду на те, що рішення Кам'янської міської ради № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", що є підставою для звернення позивача з даним позовом, оскаржується ПАТ "ДМК" у Заводському районному суді м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Зазначене вище клопотання господарським судом задоволено, вирішено питання про зупинення справи до розгляду Заводським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області адміністративної справи № 208/6478/17, про що 12.12.2017 р. постановлено відповідну ухвалу.
28.09.2018 р. від Кам'янської міської ради надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № 904/9664/17, оскільки 06.06.2018 р. Заводським районним судом м. Дніпродзержинська прийнято рішення у справі 208/6478/17 про відмову в задоволенні позовних вимог ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат" про визнання протиправним та скасування рішення Кам'янської міської ради № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міст" від 29.09.2017 р., яке 09.07.2018 р. набрало законної сили.
Ухвалою від 08.10.2018 р. господарським судом поновлено провадження у справі № 904/9664/17.
У зв'язку з набранням чинності Закону України від 03.10.2017р. № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", вказана призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
17.12.2018 р. Кам'янською міською радою Дніпропетровської області подано клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.
06.11.2018 р. господарським судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 07.01.2019 р.
Розгляд справи у підготовчому засіданні відкладався, про що були постановлені ухвали від 06.11.2018 р. та від 10.12.2018 р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.01.2019 р. призначено колегіальний розгляд справи.
Розпорядженням № 29 від 04.01.2019 р. призначений повторний автоматизований розподіл справи № 904/9664/17.
Відповідно до витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 03.01.2019 р. розгляд справи № 904/9664/17 призначено в наступному колегіальному складі: головуючий суддя - Мельниченко І.Ф., члени колегії - судді: Петренко І.В., Бєлік В.Г.
Ухвалою від 04.01.2019 р. вказану справу прийнято до розгляду у визначеному протоколом колегіальному складі; слухання справи розпочато спочатку; призначено підготовче засідання на 05.02.2019 р.
05.02.2019 р. представники сторін у підготовче засідання не з'явилися, подавши клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01.08.2005 р. Дніпродзержинською міською радою, найменування якої змінено на Кам'янську міську раду (Орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Дніпровський металургійний комбінат" (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 16.08.2005 р. за № 02561.
Відповідно до п.1.1 вказаного вище договору, Орендодавець (позивач) надає, а Орендар (відповідач) приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Волкова 12, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2005 р. № 541-18/ІV.
Пунктом 2.1 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3667 га для фактичного розміщення гуртожитку, в тому числі: в охоронній зоні мережі теплотраси - 0,0436 га.
Відповідно до п.2.2. договору, з врахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 7713 від 01.11.2016 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 05.10.2016 р. становить 1 928 942,11 грн.
В п 3.1 договору, сторони узгодили, що останній укладається на строк до 27.05.2030 р.
Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк (п.3.2. договору з врахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 7713 від 01.11.2016 р.).
Відповідно до п. 4.1. договору, з врахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 7713 від 01.11.2016 р., орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету в розмірі 67 512,97 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 р. № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", від 30.09.2016 р. № 349-10/VIІ "Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 р. № 842-38/VI зі змінами".
Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду (п.4.3. договору).
Згідно пункту 4.4 договору (з врахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 7713 від 01.11.2016 р.), розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України; підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавстом; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.6.2. договору, передача земельної ділянки Орендареві здійснюється протягом 3-х календарних днів з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки за актом приймання - передачі.
Виконуючи умови договору, Орендодавець (Позивач) передав, а Орендар (відповідач) прийняв в оренду земельну ділянку площею 0,3667 га згідно умов договору оренди, про що складено акт приймання - передачі земельної ділянки від 15.08.2005 р. (а.с. 12).
29.09.2017 р. Кам'янською міською радою прийнято рішення № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", яким затверджено Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки в межах міста.
Пункт 5 вказаного Положення передбачає розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що є підставою для перегляду розміру орендної плати відповідно до п.п 4.4.5 п. 4 договору оренди землі з врахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 7713 від 01.11.2016 р.
З цією метою позивач направив на адресу відповідача проект Додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 16.08.2005 р. № 02561 з розрахунком розміру орендної плати, з пропозицією викласти пункти 2.2, 4.1. договору в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 1 кв. м. від 21.08.2017 р. становить 1114,94 грн. (п. 2.2 договору). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 163 539,40 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", рішення міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VІІ "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста".
Зважаючи на те, що вказану Додаткову угоду відповідачем повернуто з протоколом розбіжностей, позивач вважає, що сторонами не досягнуто згоди щодо внесення змін до договору, що і стало причиною звернення з даним позовом до суду.
Проте, як вбачається із наданих суду доказів, 30.01.2019 р. сторонами укладено Угоду № 8298 про розірвання договору оренди землі від 16.08.2005 р. № 02561, внести зміни в який просив позивач звертаючись до суду з даним позовом.
На виконання Додаткової угоди, 30.01.2019 р. сторони підписали акт приймання - передачі, відносно поверення спірної земельної ділянки.
З огляду на викладене, провадження у справі підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Госпосподарський суд звертає увагу на те, що частинами 3, 4 статті 231 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
У клопотанні про закриття провадження у справі, позивач просить повернути йому сплачену суму судового збору.
Так, згідно платіжного доручення № 689 від 08.11.2017 р. позивачем сплачено судовий збір в сумі 1 684,00 грн., який підлягає поверненню останньому із державного бюджету.
Керуючись п. 2 ч. 1 статті 231, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі.
Повернути Кам'янській міській раді Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан ОСОБА_2, 2, код ЄДРПОУ 24604168) із державного бюджету України судовий збір в розмірі 1 684 (одна тисяча шістсот вісімдесят чотири гривні) 00 коп., перерахований згідно платіжного доручення № 689 від 08.11.2017 р., оригінал якого міститься в матеріалах справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 11.02.2019 р.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_1