Рішення № 79785136, 08.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
826/6267/18
Номер документу
79785136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 лютого 2019 року № 826/6267/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області,

Головного управління Національної поліції в Луганській області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач/ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі- відповідач1/ГУ ПФУ у Київській області), Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач2/ ГУ НПУ у Луганській області) в якій просить суд:

- визнати неправомірними дії (бездіяльність) ГУНП в Луганській області, щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, та в грошовий атестат ОСОБА_1, спрямованих в ГУ ПФУ в Київській області, поданих для первинного призначення пенсії, відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та одноразові премії.

- зобов'язати ГУНП в Луганській області включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та в грошовий атестат відомості про начислені та виплачені виплати ОСОБА_1, види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію, щомісячні одноразові премії та передати нові документи про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у ГУ ПФУ в Київській області, як такі на підставі яких повинна розраховуватись пенсія.

- зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та щомісячних одноразових премій, з урахуванням раніше здійсненних виплат, починаючи з 30.09.2017, та здійснити виплату різниці між нарахованими та виплаченими сумами пенсії. Грошові кошти перерахувати на мій картковий рахунок МФО 322669, КОД ЄДРПОУ № НОМЕР_3, № карткового рахунку НОМЕР_2. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 квітня 2018 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачами безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, суми одноразових додаткових видів грошового забезпечення і індексації, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення, щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби, індексації та одноразової премії. Звернувшись до органів пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням до неї щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, позивачем отримано відмову у здійсненні такого перерахунку.

Відповідач 1 проти позову заперечив із посиланням на те, що при обчисленні пенсії враховуються не всі додаткові види грошового забезпечення, а тільки ті, що носять щомісячний (постійний) характер, окрім того органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.

Відповідач 2 у письмовому відзиві на адміністративний позов просив відмовити у задоволенні позову, оскільки включення матеріальної допомоги, щомісячних одноразових премій, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції та одноразової допомоги при звільненні, до складу грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії є протиправним, оскільки дані виплати не мають систематичного характеру та відносяться до разових платежів, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 №4рп/2015, яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 з вересня 1993 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з листопада 2015 року - в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області.

30.09.2017 року Наказом №688 о/с від 29.09.2017 року полковника поліції ОСОБА_1, заступника начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області було звільнено зі служби на підставі п.2 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (через хворобу)

З 30.09.2017 року позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

08 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та індексації, які виплачувалися за останні 24 календарних місяці військової служби підряд перед звільненням, і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 12.03.2018 №647/Ш-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що зважаючи на те, що в статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як щомісячна грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, одноразова грошова допомога при звільненні, винагорода за участь в АТО, які не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону, також зазначено що премії, які мають разовий характер не можуть бути враховані до грошового забезпечення для визначення розміру пенсії.

Вважаючи протиправними такі дії відповідачів щодо не включення до сум заробітної плати для обрахунку пенсії та не здійснення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням спірних сум, а свої законні права та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до статті 49 Закону №2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.

Одночасно статтею 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок проведення перерахунку).

Цим підзаконним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок подання документів).

Відповідно до п. 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення про відмову із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.

Частиною третьою статті 43 Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною 1, 2 та 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ цього Порядку, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Пунктом 13 розділу ІІ Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рак надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

З системного аналізу наведених правових норм вбачається, що матеріальна допомога та щомісячні одноразові премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення поліцейського, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічні правові позиції викладені у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 К/9901/3762/18 у справі №761/28228/15-а.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Постановами Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» та від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях» встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях.

Зазначена грошова винагорода виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, правоохоронних органів, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць, а у 2015 році розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

Таким чином названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО постійно з часу її запровадження, і має щомісячний характер.

Аналогічна правова позиція викладена у постанову Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі 420/1232/16-а.

Крім того, як встановлено судом довідкою ГУМВС України в Луганській області №871/111/22-2017 від 17.10.2017 позивач фактично отримував вказані матеріальну допомогу, одноразову премію та винагороду за участь в АТО та з них утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому суд доходить до висновку, що відповідачами протиправно не включені зазначені види грошового забезпечення до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.

Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині врахування при призначенні пенсії одноразової грошової допомоги при звільненні не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.'

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка за своїм змістом узгоджується з положеннями частини другої статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Зі змісту пункту сімнадцять статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Згідно частини другої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті сімнадцять статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Крім того, пункт 9 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.

З огляду на вищевикладене, військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

При цьому, частина третя статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні та індексація. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, хоча одноразова грошова допомога при звільненні та індексація підпадає під ознаки одноразової допомоги, але є окремими гарантіями держави щодо соціального захисту громадян, зокрема поліцейських та має інше правове призначення, тому вона не входить до додаткового грошового забезпечення і не повинна враховуватися при нарахуванні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі №761/28228/15-а.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із законом, подаються цими особами до головних управлінь пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міністерства внутрішніх справ України (у даному випадку органів Національної поліції).

Пунктом 12 Порядку визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10 денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що призначення пенсії відповідним органом пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів та подання про призначення пенсії уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого особу звільнено зі служби.

З огляду на зазначене, формування документів для призначення пенсії, зокрема довідки про додаткові види грошового забезпечення, є компетенцією Головного управління національної поліції в Луганській області.

Як зазначає позивач, та не заперечується відповідачами, до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 з розміру якого обчислюється пенсія, при формуванні документів для призначення пенсії, не враховано винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальну допомогу та щомісячні одноразові премії, а тому суд приходить до висновку про протиправність дій ГУ НП в Луганській області щодо оформлення подання на призначення пенсії позивачу без врахування до складу грошового забезпечення відповідних видів доплат, що є підставою для зобов'язання ГУ НП в Луганській області оформити подання на призначення пенсії позивачу з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги та щомісячних одноразових премій.

Враховуючи вищевикладене, з метою належного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області, після отримання подання з ГУ НП в Луганській області, здійснити відповідний перерахунок і виплату пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги та щомісячних одноразових премій, а також заборгованості, що утворилась у зв'язку з неправильним нарахуванням пенсії.

Водночас, враховуючи, що призначення пенсії органом пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів та подання про призначення пенсії уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого особу звільнено зі служби, та той факт, що ГУ НП в Луганській області при формуванні документів для призначення пенсії, не включено до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з розміру якого обчислюється пенсія, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальну допомогу та щомісячні одноразові премії, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Київській області у перерахунку призначеної позивачу пенсії, задоволенню не підлягають, оскільки органи пенсійного фонду в даному випадку не наділені повноваженнями самостійно призначати та визначати розмір пенсії.

Щодо посилань відповідача 2 на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 №4рп/2015 яким надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд вважає їх безпідставними, оскільки воно стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У даній справі оскаржується неправомірність дій при призначені пенсії щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тлумачення переліку нових після призначення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення взагалі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління національної поліції в Луганській області, щодо не включення до подання на призначення пенсії ОСОБА_1, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги та щомісячних одноразових премій.

3. Зобов'язати Головне управління національної поліції в Луганській області оформити та надіслати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області подання на призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги та щомісячних одноразових премій.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги, щомісячних одноразових премій та виплатити заборгованість, що утворилась у зв'язку з неправильним нарахуванням пенсії.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П. Васильченко