
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/193
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 лютого 2019 року № 826/15664/17
За позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві
До Школи І-ІІІ ступенів №133 Печерського району м.Києва
Про застосування заходів реагування
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень Школи І-ІІІ ступенів №133 Печерського району м.Києва за адресою: вул. Бастіонна, 7/18 в Печерському районі м. Києва, а саме: підвальні приміщення навчального корпусу за адресою: вул. Бастіонна, 7/18 в Печерському районі м. Києва до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення джерел живлення.
В судовому засіданні 15.08.18 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.17 р. №643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки", наказу від 22.09.17 р. №509 Державної служби України з надзвичайних ситуацій "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки", наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві від 29.09.17 р. №337 вирішено провести позапланові перевірки стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної і комунальної власності згідно затвердженого переліку, до якого також включено Школу І-ІІІ ступенів №133 Печерського району м.Києва за адресою: вул. Бастіонна, 7/18 в Печерському районі м. Києва.
Перевірка вказаного навчального закладу проведена у період з 20.11.17р. по 23.11.17р. згідно посвідчення на проведення перевірки від 13.11.17 р. №281, про що складено акт №301.
Перед початком здійснення перевірки, державним інспектором надано/пред'явлено відповідальному за пожежну безпеку - завгоспу Швидкій Л.С. посвідчення на проведення перевірки №281 та службове посвідчення, яке засвідчує особу перевіряючого. Вказана посадова особа була присутня під час здійснення перевірки.
Згідно акту встановлено наступні порушення норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1. Дерев'яні конструкції горища не оброблені вогнезахисною сумішшю на порушення п. 2.8 р. ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.14 р. № 1417 (ППБУ);
2. Двері приміщення електрощитової не виконані протипожежними на порушення вимог п. 2.3 р. ІІІ ППБУ;
3. Приміщення школи не обладнано системою оповіщення про пожежу типу СОЗ на порушення п. 2.3 р. ІІІ ППБУ;
4. Автоматичні пожежні сповіщувачі, приймально-контрольні прилади, лінійні частини шлейфів автоматичної пожежної сигналізації, що вичерпали гарантійний термін дії та не сертифіковані на теперішній час в Україні, не замінено на такі, що відповідають чинним стандартам, на порушення вимог п. 1.1 р. V ППБУ;
5. Відсутній договір на обслуговування автоматичної системи протипожежного захисту на порушення вимог п. 1.1 р. V ППБУ;
6. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів в приміщеннях будівлі не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (виконано за допомогою скрутки) на порушення р. 1.6 р. IV ППБУ (підвальне приміщення);
7. Допускається зачинення зовнішніх евакуаційних дверей на запори, що важко відчиняються зсередини (вхідні двері першого поверху) на порушення вимог п. 1.17 р. IV ППБУ;
8. В підвальних приміщеннях допускається складування горючих матеріалів на порушення вимог п. 2.37 р. ІІІ ППБУ;
9. Шляхи евакуації у підвальному приміщенні захаращені горючими матеріалами на порушення вимог п. 2.37 р. ІІІ ППБУ;
10. Система внутрішнього протипожежного водопроводу не відповідає таким вимогам: пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на шість місяців підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання на порушення вимог п. 2.2 р. V ППБУ;
11. На першому поверсі їдальні встановлені глухі грати на порушення вимог п. 2.16 р. ІІІ ППБУ;
12. Порушено вимоги п. 2.14, п. 2.12 ДБН В1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", а саме: двері підсобних приміщень не виконані протипожежними другого типу з МВ не менше 30 хв (підсобні приміщення підвалу) на порушення вимог п. 2.3 р. ІІІ ППБУ;
13. Порушено вимоги п. 2.14 ДБН В1.1-7-2002. А саме: двері приміщення електрощитової не виконані протипожежними 1-го типу з МВ не менше 60 хв (електрощитова на першому поверсі) на порушення вимог п. 2.3 р. ІІІ ППБУ;
14. Не проведено перевірку зовнішнього протипожежного водопостачання (пожежних гідрантів) на порушення вимог п. 2.1 р. V ППБУ;
15. Допускається зачинення другого евакуаційного виходу на замок на порушення вимог п. 2.37 р. ІІІ ППБУ;
16. Допускається використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок у місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено (підсобні приміщення будівлі) на порушення вимог п. 1.18 р. ІV ППБУ;
17. Не розроблені та не вивішені на видимому місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій працівників в разі виникнення аварійної ситуації (аварії) на порушення вимог п. 4.5.5 наказу №557 ПТБ.
Акт підписано завгоспом Швидкою Л.С. без пояснень і зауважень.
За наслідками проведення перевірки з метою усунення виявлених порушень Печерське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві винесло припис №293 від 23.11.17 р.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Оскільки виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося з позовом до суду про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень Школи І-ІІІ ступенів №133 Печерського району м.Києва за адресою: вул. Бастіонна, 7/18 в Печерському районі м. Києва, а саме: підвальні приміщення навчального корпусу за адресою: вул. Бастіонна, 7/18 в Печерському районі м. Києва до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення джерел живлення.
Під час розгляду справи Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено повторну позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на підставі наказу від 16.03.18 р. №159, про що складено акт №133 від 26.04.18 р., згідно якого виявлено вісім порушень, а саме -
1 (1). Дерев'яні конструкції горища не оброблені вогнезахисною сумішшю на порушення п. 2.5 р. ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.14 р. № 1417 (ППБУ);
2. Для живлення аварійного освітлення не встановлено акумуляторні батареї, які розраховані на роботу аварійного освітлення не менше 1 години (аварійне освітлення повинно включатися одночасно для всієї будівлі автоматично при виключенні робочого освітлення) на порушення вимог п. 2.32 р. ІІІ ППБУ;
3 (12). Двері підсобних приміщень не виконані протипожежними другого типу з МВ не менше 30 хв та сертифікатом відповідності системи УкрСЕПРО, на порушення вимог п. 2.3 р. ІІІ ППБУ, п. 9.3.6 ДБН В.2.2-9-2009 "Громадські будинки та споруди";
4. Сходові клітини не обладнані евакуаційним освітленням на порушення вимог р. 2.29 р. ІІІ ППБУ;
5 (3). Приміщення гімназії не обладнано системою оповіщення про пожежу типу СОЗ на порушення вимог ДБН В.2.5:56-2014 "Системи протипожежного захисту", п. 2.3 р. ІІІ ППБУ;
6. Приміщення не обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації ДБН В.2.5:56-2014 "Системи протипожежного захисту" на порушення вимог п. 1.2 р. V ППБУ;
7. Приміщення електрощитової не відділено протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" на порушення вимог п. 1.16 р. ІV ППБУ;
8. Евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками "ВИХІД" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення на порушення вимог п. 2.23 р. ІІІ ППБУ.
Під час розгляду справи Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено повторну позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на підставі наказу від 18.06.18 р. №379, про що складено акт №232 від 21.06.18р., згідно якого виявлено п'ять порушень, а саме -
1 (1). Дерев'яні конструкції горища не оброблені вогнезахисною сумішшю на порушення п. 2.5 р. ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.14 р. № 1417 (ППБУ);
2 (2). Для живлення аварійного освітлення не встановлено акумуляторні батареї, які розраховані на роботу аварійного освітлення не менше 1 години (аварійне освітлення повинно включатися одночасно для всієї будівлі автоматично при виключенні робочого освітлення) на порушення вимог п. 2.32 р. ІІІ ППБУ;
3 (3). Приміщення гімназії не обладнано системою оповіщення про пожежу типу СОЗ на порушення вимог ДБН В.2.5:56-2014 "Системи протипожежного захисту", п. 2.3 р. ІІІ ППБУ;
4 (6). Приміщення не обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації ДБН В.2.5:56-2014 "Системи протипожежного захисту" на порушення вимог п. 1.2 р. V ППБУ;
5 (8). Евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками "ВИХІД" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення на порушення вимог п. 2.23 р. ІІІ ППБУ.
Відповідач - Школа І-ІІІ ступенів №133 Печерського району м.Києва - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що протипожежні заходи фінансуються власником приміщення навчального закладу - територіальною громадою м. Києва, і усунення виявлених недоліків здійснюється по мірі надходження бюджетного фінансування на вказані цілі.
Навчальний заклад власними вилами усунув більшу частину виявлених недоліків, що підтверджується актом повторної перевірки від 21.06.18 р. №232.
На думку відповідача, у позові не наведено підстав для висновку про те, що виявлені порушення є такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про їх необґрунтованість та відмовляє в їх задоволенні з таких підстав.
Згідно ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.12 р. № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно ст. 65 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 66 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 67 Кодексу № 5403-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог ззаконодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу № 5403-VI у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
В даному випадку позапланова перевірка стану техногенної і пожежної безпеки у Школі І-ІІІ ступенів №133 Печерського району м.Києва проведено з передбачених законодавством підстав, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.17 р. №643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки".
Щодо виявлених порушень по суті суд зазначає наступне.
Згідно матеріалів справи за результатами повторної перевірки згідно акту №232 від 21.06.18 р., виявлено п'ять порушень, тобто, у порівнянні з первісною перевіркою згідно акту №301 від 23.11.17 р. кількість порушень зменшилася з 17 до 5.
Вказане свідчить про вжиття відповідачем заходів до виконання вимог акту перевірки та винесеного припису, які могли бути усунені власними силами відповідача.
Щодо неусунених порушень - Дерев'яні конструкції горища не оброблені вогнезахисною сумішшю, для живлення аварійного освітлення не встановлено акумуляторні батареї, які розраховані на роботу аварійного освітлення не менше 1 години (аварійне освітлення повинно включатися одночасно для всієї будівлі автоматично при виключенні робочого освітлення), Приміщення гімназії не обладнано системою оповіщення про пожежу типу СОЗ, Приміщення не обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації ДБН В.2.5:56-2014 "Системи протипожежного захисту", - вони потребують проведення тендарних процедур, що потребує часу.
В свою чергу, відповідачем вживалися заходи шляхом листування з Управлінням освіти та інноваційного розвитку Печерської РДА з даного приводу.
Щодо порушень - Евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками "ВИХІД" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення - вони не є критично суттєвими для вжиття заходів реагування.
Крім того, суд звертає увагу на ту обставину, що позивач просить застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень навчального закладу, а саме - підвальні приміщення навчального корпусу за адресою: вул. Бастіонна, 7/18 в Печерському районі м. Києва, тоді як згідно останнього акту перевірки №232 від 21.06.18р. попередньо виявлені порушення саме у підвальному приміщенні усунені.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 13.02.19 р.