Рішення № 79784376, 12.02.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
440/4420/18
Номер документу
79784376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4420/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Удовіченка С.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання дій неправомірними, -

В С Т А Н О В И В:

11.12.2018 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (надалі - відповідач) про визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії на житлово-комунальні послуги незаконними.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 12.11.2018 звернувся до Центру надання адміністративних послуг Крюківського району з метою отримання субсидії на опалювальний сезон 2018/2019 року. Водночас 28.11.2018 ОСОБА_1 отримав відмову у призначенні субсидії і повідомлення про те, що позивачу не призначено субсидію на ЖКП до особової справи № 22110 від 22.11.2018, у зв'язку з наявністю заборгованості за житлово-комунальні послуги станом на 01.05.2018. Позивач вважає відмову в призначенні субсидії протиправною, оскільки у відповіді відсутня інформація щодо конкретної суми заборгованості та періоду такої заборгованості. Крім того, за твердження позивача, за боргами за період з жовтня 2009 року по вересень 2014 року включно, термін позовної сплив.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/4420/18, призначено справу до розгляду по суті на 08.01.2019.

08.01.2019 до суду надано відповідачем відзив на позов у якому зазначено, що відповідно до підпункту 5 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. За доводами відповідача, відповідно до інформації, яку на електронних носіях надано управлінню виконавці комунальних послуг, у позивача наявна заборгованість, передбачена підпунктом 5 пункту 6 Положення. Крім того вказано, що зазначення у листі управління конкретної суми заборгованості за період такої заборгованості не передбачена чинним законодавством; застосування судом до позовних вимог особи строку позовної давності не скасовує сам борг /а.с. 63-64/.

08.01.2019 до суду надано позивачем відповідь на відзив у якій зазначено, що житлова субсидія у випадках, передбачених підпункту 5 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, призначається до початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону. Позивач зазначає, що відповідачу надіслано на електронну адресу відповідні документи. За доводами позивача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 534, сума у розмірі 4105,50 грн має бути повернута КП "Теплонерго" до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, проте, станом на листопад 2018 року КП "Теплонерго" не виконало вимоги постанови КМУ № 534 та не повернуло кошти до бюджету країни, а навпаки, суми невикористаних субсидій перетворило на борг позивача. ОСОБА_1 зазначив, що 19.12.2018 ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області скасовано судовий наказ у справі № 537/3602/18 про стягнення в солідарному порядку з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь КП "Теплоенерго" боргу за спожиту теплову енергію та гарячу воду за період з 01.04.2017 по 01.07.2018 /а.с. 19-21/.

08.01.2019 відкладено розгляд справи до 05.02.2019.

16.01.2019 до суду відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив у яких зазначено, що наданий час у позивача наявна заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. Зазначено, що після відмови ОСОБА_1 у призначенні субсидії (22.11.2018) з новими заявами щодо призначення субсидії він не звертався /а.с. 90-91/.

05.02.2019 розгляд справи перенесено на 12.02.2019.

12.02.2019 до суду від позивача надійшли пояснення щодо позову в яких вказано, що відповідачем у запереченні від 14.01.2019 не надано повної інформації щодо заборгованості позивача з оплати комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком щодо її утворення та період. За доводами позивача, згідно з постановою № 534 сума має бути повернута КП "Теплоенерго" до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, проте, станом на листопад 2018 року КП "Теплоенерго" не виконало КМУ № 534 та не повернуло кошти до бюджету країни, суми невикористаних субсидій перетворило на борг позивача /а.с. 112-113/.

У наданих до суду запереченнях на відзив позивач зазначив, про розгляд справи без його участі /а.с. 23/.

Також у відзиві на позов відповідач просив суд розглянути справу без його участі /а.с. 64/.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 13.11.2018 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року /а.с. 86а/.

Рішенням Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 22.11.2018 позивачу відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.10.2018 у зв'язку з наявністю боргу по оплаті /а.с. 88/.

Листом Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 16.11.2018 № 03/11288 повідомлено позивача, що відповідно до пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 № 329) у разі отримання інформації про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії, житлова субсидія не призначається. Житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості у судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) потягом двох місяців з початку такого сезону. Також указано, що після сплати заборгованості позивачу необхідно звернутися до управління соціального захисту населення Крюківського району, для призначення житлової субсидії з підтверджуючим документом про сплату заборгованості /а.с. 9/.

Позивач вважаючи протиправною відмову відповідача у призначенні житлової субсидії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Положеннями пункту 5 частини другої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

За змістом пункту 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.95 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329) (надалі - Положення №848), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до пункту 2 Положення №848 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Положеннями підпункту 5 пункту 6 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Житлова субсидія у випадках, передбачених підпунктами 5 і 6 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) (пункт 6 Положення №848).

Відповідно до пункту 14 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом; склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб -органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається: - розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; - розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; - сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово- комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

відмову в призначенні житлової субсидії;

подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з інформації, яка зазначена у листі ТОВ "Кременчук газ-постачання" від 16.05.2018 № 538-18 за позивачем рахується заборгованість у розмірі 762,54 грн /а.с. 101-102/.

Також відповідно до рахунку-квитанції на оплату комунальних послуг № 432875905904 за позивачем рахується заборгованість у розмірі 3893,91 грн /а.с. 12-14/. Указана заборгованість виникла за період з жовтня 2009 року по вересень 2014 року.

Суд зазначає, що позивачем не надано до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Так, оскарження позивачем судового наказу не є доказом оскарження заборгованості в судовому порядку, оскільки згідно з ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 19.12.2018 у справі № 537/3602/18 судовий наказ скасовано, у зв'язку з тим, що із заяви про видачу судового наказу вбачається спір про право.

Таким чином, скасування судового наказу не є доказом відсутності заборгованості.

Суд зазначає, що Положенням № 848 не передбачено обов'язку відповідача щодо зазначення у відмові у призначенні субсидії інформації щодо конкретної суми заборгованості та періоду такої заборгованості.

Крім того, не є доказом відсутності боргу з оплати житлово-комунальних послуг сплив терміну позовної давності, протягом якої стягувач може звернутися до суду з вимогами щодо стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

З огляду на наявність у позивача станом на дату звернення до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії, відсутні підстави для задоволення вимог позивача про визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 субсидії на житлово-комунальні послуги незаконними.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

З огляду на висновки суду щодо відмови у задоволенні позову, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 250, 260, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (вул. І. Приходька, 90, м. Кременчук, Полтавська область, 39621, ідентифікаційний код 05385878) про визнання дій незаконними відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Суддя С.О. Удовіченко