Рішення № 79784360, 29.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
520/10418/18
Номер документу
79784360
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

29 січня 2019 р. № 520/10418/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д.,

при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,

за участі:

позивача - не прибув,

представника відповідача - не прибув,

представник позивача 2- не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ00034039) , Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (вул. Ягідна, 58,Київ 83,03083, код ЄДРПОУ00034039) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України у перегляді свідоцтва про хворобу виданого Госпітальною військово-лікарською комісією Центрального клінічного госпіталю Державної прикордонної служби України №415/774 від 26.10.2016р.. та встановлення причинного зв'язку захворювання, як пов'язаного з захистом батьківщини.

- зобов'язати Державну прикордонну службу України прийняти постанову військово-лікарської комісії про причинний зв'язок наявних у позивача захворювань з формулюванням: «Захворювання ТАК, пов'язані з захистом Батьківщини».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на звернення позивача Центральна ВЛК надала письмову відповідь від 27.09.2018р. №61 /380, в якій зазначено, що у ЦВЛК Державної прикордонної служби України відсутні підстави для перегляду раніше встановленої постанови щодо причинного зв'язку захворювань, що визначено в свідоцтві про хворобу. Позивач вважає таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Відповідач, Державна прикордонна служба України, направив до суду відзив, в якому зазначив, що спір з приводу встановлення причинного зв'язку захворювання має бути вирішений між позивачем та владним суб'єктом, який вчиняв оскаржувану дію. Таким органом в даному випадку є госпітальна військово-лікарська комісія центрального клінічного госпіталю ДПС України.

Ухвалою суду від 12.12.2018 року до участі у справі в якості другого відповідача з урахуванням заявлених позовних вимог залучено Центральну військово-лікарську комісію ДПС України. Розгляд справи розпочато спочатку.

Відповідач, Центральна військово-лікарська комісія ДПС України, направив до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що зазначена заява разом із додатками до неї була, розглянута членам ЦВЛК ДПСУ, які, після вивчення наданих позивачем документів, одноголосно прийшли до висновку щодо відсутності підстав для перегляду постанови про причинний зв'язок захворювань позивача. Оскільки позивач не надав на розгляд ЦВЛК ДПСУ медичні документи, які були складені у період проходження військової служби в зоні проведення Антитерористичної операції або документи, що підтверджували наявність у позивача хвороби до вступу на військову службу, як того вимагає п. п 5 п.4 ст. 12 Розділу III Положення.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

09.07.2015р. позивач був призваний на військову службу за мобілізацією, на підставі наказу військового комісара Харківського ОРВК №104 від 09.07.2015р. На підставі наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби №613/0с від 14.11.2016р. позивача звільнено з військової служби у запас.

В період з 17.08.2015р. по 23.08.2015р. позивач безпосередньо брав участь у антитерористичній операції.

Ці обставини підтверджуються військовим квитком, повідомленням Харківського об'єднаного районного військового комісаріату від 15.11.2016р., витягом з наказу Начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14.11.2016р. №613/-ос, довідкою Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України №30/548 від 07.10.2015р.

Згідно свідоцтва про хворобу №415/774 від 26.10.2016р., яке видано Госпітальною військово-лікарською комісією центрального клінічного госпіталю Державної прикордонної служби України, позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час. обмежено придатним у воєнний час.

В п.12 даного свідоцтва зазначено діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок, а саме : аденокарценома висхідної ободової кишки рТ4N0М0G2. стадія 2В. кл.гр.ІІ. Залишкові явища після операції (05.04.16р.) - правобічної геміколектомії у вигляді анастомозованої товстої кишки та зміцнілих післяопераційних рубців передньої черевної стінки. Виразкова хвороба дванадцятиппалої кишки з незначною рубцевою деформацією цибулини дванадцятипалої кишки. Стеатогепатоз без порушення функції. Гіпертонічна хвороба 1 стадії. Атеросклероз аорти, аортального клапану. Аденома лівого наднирника гормон-неактнвна. Сечокам'яна хвороба, конкремент правої нирки, аномалія розвитку сечової системи - поодинокі кісти правої нирки з незначним порушенням функції. Та міститься висновок - захворювання Так. пов'язані з проходженням військової служби.

Позивач з таким висновком не погодився, у зв'язку з чим оскаржив рішення ВЛК до Центральної військово-лікарської комісії Прикордонної служби України.

На звернення позивача Центральна ВЛК направила письмову відповідь від 27.09.2018р. №61 /380, в якій зазначено наступне:

"Керуючись Положенням про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 06 травня 2009 року № 333 (зі змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції 26.06.2009 року за №570/16586) (далі - Положення), госпітальна військово - лікарська комісія (далі - ВЖ) Центрального клінічного госпіталю своєю постановою визнала причинний зв'язок встановлених захворювань: «Захворювання, ТАК, пов'язані з

проходженням військової служби» (Свідоцтво про хворобу від 26.10.2018 № 415/774). Вказана постанова затверджена Центральною ВЛК Держприкордонслужби 08.11.2018. Після повторного вивчання анамнезу основного захворювання, представлених документів визначено:

- військову службу за мобілізацією Ви проходили з 09.07.2015 по 14.11.2016, в тому числі в зоні АТО - з 17.08.2015 по 23.08.2015 (довідка медичного огляду ВЖ перед призовом при РВК від 09.07.15 № 4313 із діагнозом - «Здоровий»),

- за період служби в зоні АТО за медичною допомогою не звертались, основне захворювання виявлено в квітні 2016, до цього терміну після виходу із зони АТО до лікаря не звертались (документи не представлені).

Причинний зв'язок захворювань, що пов'язані із захистом Батьківщини, визначається підпунктом 5 пункту 4 статті 12 розділу III Положення. Таку постанову застосовують, якщо захворювання виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби; при захворюваннях у військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і визнані учасниками бойових дій, за наявності медичних документів, виданих (складених) у зазначений період, які підтверджують факт виникнення (розвитку) захворювання в період перебування в діючій армії або у складі сил і засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

У ЦВЛК Держприкордонслужби України відсутні підстави для перегляду раніше встановленої постанови щодо причинного зв'язку захворювань, що визначено в свідоцтві про хворобу ЦКГ ДПС України від 26.10.2016 № 415/774."

В судовому засіданні позивач поясним, що в нього наявні документи, що підтверджують факт того, що захворювання виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби.

Проте, як було з'ясовано в ході судового розгляду та підтверджується матеріалами справи, позивачем вказані документи на розгляд ЦВЛК Держприкордонслужби України не надавалися.

Статтею 70 Закону України „Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.92 № 2801-ХІІ визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань.

На виконання вищезазначеної норми Закону в Державній прикордонній службі України створені та діють військово-лікарські комісії (ВЖ) при клінічних госпіталях, а також Центральна військово - лікарська комісія Держприкордонслужби, яка є органом забезпечення Держприкордонслужби, медичною установою спеціального призначення. їй підпорядковані всі інші ВЛК з питань військово-лікарської експертизи.

Військово - лікарська експертиза в Державній прикордонній службі України проводиться відповідно до вимог Положення про проходження медичного огляду у Державній Прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 06.05.2009 № 333 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2009 року за № 570/16586 (далі - Положення).

Повноваження ЦВЛК ДПС України визначені Положенням.

Згідно з п. 8 ст. 2 Розділу II вказаного Положення, ЦВЛК ДПС України має право:

- приймати постанови згідно з Положенням, переглядати або скасовувати постанови позаштатних ВЖ (ЛКК);

- розглядати, переглядати, затверджувати (не затверджувати), а також контролювати постанови будь-якої ВЖ (ЛКК) Держприкордонслужби;

- витребувати документи, що характеризують обставини отримання особою, що оглядається, захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: докум5енти з особових та пенсійних справ, медичні документи.

Відповідно до п. 4 ст. 2 Розділу III Положення до ЦВЛК подаються наступні документи:

- заява;

- медичні документи (медична книжка військовослужбовця або паспорт здоров'я військовослужбовця Держприкордонслужби), виписки з медичних карт амбулаторного (стаціонарного) хворого, медичні довідки, довідки ВЛК тощо, видані (складені) у період проходження військової служби);

- військовий квиток (за наявності);

- довідка про проходження військової служби;

- довідка про участь в антитерористичній операції (далі - АТО) із зазначенням термінів перебування в зоні проведення АТО;

- копія посвідчення учасника бойових дій.

Відповідно до п.п 5 п.4 ст. 12 Розділу III Положення постанова ВЛК про причинний зв'язок «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» приймається, коли захворювання виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби.

Постанова ВЛК у такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і визнані учасниками бойових дій, за наявності медичних документів, виданих (складених) у зазначений період, які підтверджують факт виникнення (розвитку) захворювання в період перебування у складі сил і засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Позивач у своєму позові зазначає окрема про незаконність відмови ЦВЛК ДПСУ у перегляді свідоцтва про хворобу№415/774 від 26.10.2016 року.

При цьому предметом розгляду не є законність видання свідоцтва про хворобу № 415/774 від 26.10.2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до ЦВЛК ДПСУ із письмовою заявою від 15.08.2018 року щодо встановлення причинного зв'язку захворювань із захистом Батьківщини. Зазначена заява надійшла на адресу ЦВЛК ДПСУ 17.09.2018 року і була зареєстрована за вх.№51-Б.

Постанова про причинний зв'язок із якою не згоден позивач, була винесена госпітальної ВЛК у 2016 ропі, проте лише через 2 роки позивач висловив свою незгоду із вказаною постановою.

Відповідно до положень п. 8 ст. 2 Розділу II Положення до компетенції ЦВЛК ДПСУ не входить повноваження щодо перегляду безпосередньо свідоцтв про хворобу, які видаються військово-лікарськими комісіями.

ЦВЛК ДПСУ здійснює контроль, а також встановлює або переглядає раніше винесені постанови про ступінь придатності до військової служби а також постанови про причинний зв'язок захворювань.

Зазначена заява разом із додатками до неї була, розглянута членам ЦВЛК ДПСУ, які, після вивчення наданих позивачем документів, дійшли висновку щодо відсутності підстав для перегляду постанови про причинний зв'язок захворювань позивача. Оскільки позивач не надав на розгляд ЦВЛК ДПСУ медичні документи, які були складені у період проходження військової служби в зоні проведення Антитерористичної операції або документи, що підтверджували наявність у позивача хвороби до вступу на військову службу, як того вимагає п.п 5 п.4 ст. 12 Розділу III Положення.

Наявність вказаних документів у позивача не є підставою вважати відповідь ЦВЛК ДПСУ щодо відмови у перегляді постанови про причинний зв'язок захворювань позивача незаконною, оскільки вказані документи разом із зверненням до ЦВЛК ДПСУ позивачем не надавалися.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Державну прикордонну службу України прийняти постанову військово-лікарської комісії про причинний зв'язок наявних у позивача захворювань з формулюванням: «Захворювання ТАК, пов'язані з захистом Батьківщини», суд зазначає наступне.

Згідно із Положенням ЦВЛК ДПС України є штатною ВЛК. Згідно з п.2.4 Розділу 2 Положенням у прийнятті постанов усі ВЛК та ЛКК є незалежними.

Відтак, права та обов'язки Державної прикордонної служби України визначені ст.ст. 19-20 Закону України "Про Державну прикордонну службу України". Вказаними статтями не передбачено повноважень Державної прикордонної служби України з питань винесення постанов військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювань.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень З боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В ході судового розгляду відповідачі довели правомірність вчинених дій та прийнятих рішень, у звязку з чим, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ00034039) , Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України (вул. Ягідна, 58,Київ 83,03083, код ЄДРПОУ00034039) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 13.02.2019 року.

Суддя Кухар М.Д.