
Справа № 286/3789/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2019 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Турбал В. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 від 13.07.2018 ВП №53710545 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №286/2605/14-а, виданого 10.12.2014 Овруцьким районним судом Житомирської області, про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, правонаступником якого є Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, провести йому донарахування та виплату з 01.01.2014 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановленій законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно. Крім того, просить зобов’язати відповідача відновити виконавче провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа, мотивуючи тим, що зазначений виконавчий лист ним було звернуто до виконання у Овруцький районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області. Постановою державного виконавця Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 від 13.07.2018 ВП №53710545 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №286/2605/14-а, виданого 10.12.2014 Овруцьким районним судом Житомирської області, яку надіслано було йому лише 26.09.2018, а отримано 28.09.2018, виконавче провадження було закінчено. Постановляючи вказану постанову, державний виконавець керувалася п.9 ч.1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», тобто вона закінчила виконавче провадження в зв’язку з його фактичним виконанням в повному обсязі. Він вважає, що вказана постанова є незаконною, так як рішення суду є невиконаним, а тому підлягає скасуванню, а виконавче провадження відновленню.
В судове засідання учасники справи не з»явилися, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що відповідно до положень ст. 268 КАС України не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши в судовому засіданні письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 16.06.2014 по справі №286/2605/14-а було повністю задоволено позовні вимоги позивача та зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести йому донарахування та виплату з 01.01.2014 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановленого законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно (а.с. 6-8). Вказана постанова набрала законної сили.
Ухвалою Овруцького районного суду від 10.05.2016 у вказаній справі було замінено боржника управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на його правонаступника - Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. (а.с. 9-10).
Копія постанови державного виконавця Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 про закінчення виконавчого провадження від 13.07.2018 у ВП №53710545 свідчить про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №286/2605/14-а, виданого 10.12.2014 Овруцьким районним судом Житомирської області, на підставі п.9 ч.1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження». При цьому, державним виконавцем було встановлено, що позивачеві було проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду Житомирської області з 01.01.2014 по 08.02.2014 відповідно до ст.ст. 39, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Доплата перерахованих сума склала 0 грн., так як ОСОБА_1 отримує максимальний розмір пенсії. (а.с. 13 зворот). Вказана обставина підтверджується листом Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №2058/02 від 21.04.2017 (а.с.17).
Копії конверту та довідки відділення Укрпошти (а.с.14-16) в свою чергу підтверджують твердження позивача про отримання ним зазначеної постанови державного виконавця 28.09.2018. Зважаючи, що позов надійшов до суду 08.10.2018, що вбачається з штампу вхідної кореспонденції, то відповідно строк звернення до суду, що закріплений в ст. 287 КАС України, позивачем не пропущено.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Однією із засад виконавчого провадження, визначених в ст.2 вказаного Закону, є обов’язковість виконання рішень, в тому числі і виконавчих листів, виданих судами (ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження»).
В ст.129-1 Конституції України законодавець закріпив, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Виконання судового рішення, як завершальна стадія судового провадження, є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого і статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Практика Європейського суду з прав людини (справи "ОСОБА_3 проти України", "Горнсбі проти Греції") говорить, що право на справедливий суд є ілюзорним, якщо судове рішення залишається невиконаним.
Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавці мають право звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз’яснення рішення.
Виконавцем ОСОБА_2 постанову про закінчення виконавчого провадження, що оспорюється, прийнято на підставі листа Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №2058/02 від 21.04.2017 про проведення перерахунку пенсії згідно рішення Овруцького районного суду Житомирської області з 01.01.2014 по 08.02.2014 відповідно до ст.ст. 39, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно проведеного перерахунку доплата перерахованих сума склала 0 грн., так як ОСОБА_1 отримує максимальний розмір пенсії. При цьому виконавцем не було вжито передбачених законом заходів для перевірки факту виконання рішення суду по справі №286/2605/14-а, зокрема не використано право на звернення до суду із заявою (поданням) про роз’яснення рішення чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення ( ст. ст. 254, 378 КАС України).
Водночас, суд звертає увагу, що посилання позивача на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 16.10.2015 по справі №286/2157/15-а (а.с. 11-12) не може бути покладено в основу рішення в справі, що розглядається, оскільки зазначена ухвала стосується інших правовідносин.
За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що постанова державного виконавця Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 від 13.07.2018 ВП №53710545 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №286/2605/14-а, виданого 10.12.2014 Овруцьким районним судом Житомирської області, є передчасною і не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, та відповідно до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст.77, 90, 139, 241-246, 287, 370 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця Овруцького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 від 13.07.2018 ВП №53710545 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №286/2605/14-а, виданого 10.12.2014 Овруцьким районним судом Житомирської області, про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, правонаступником якого є Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, провести ОСОБА_1 донарахування та виплату з 01.01.2014 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановленого законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Зобов’язати Овруцький районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області відновити виконавче провадження №53710545 з примусового виконання виконавчого листа №286/2605/14-а, виданого 10.12.2014 Овруцьким районним судом Житомирської області.
На рішення суду до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: ОСОБА_4