Рішення № 79782719, 08.02.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
400/3050/18
Номер документу
79782719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

08 лютого 2019 р. № 400/3050/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-е, Миколаїв, 54018 третя особа за участю: представника позивача: Фуртатова М.Ю. представника відповідача: Лененко М.Ю. представника третьої особи: Медюк О.В.Державне підприємство "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект", пр.Богоявленський, 42-А, Миколаїв, 54018 провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області з вимогами визнати протиправними дії відповідача по відмові в зарахуванні усього періоду роботи з 08.07.1986 по 08.10.2018 на державному підприємстві «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язати відповідача зарахувати вказаний період роботи до стажу роботи, що надає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст.55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що з 08.07.1986 року працювала на посадах медичного працівника на ДП "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря - Машпроект". Відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на пенсію за вислугою років. Однак, відповідачем протиправно не зараховано до стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії період роботи з 01.01.1998 по 22.06.2003, з 01.03.2005 по 01.01.2006, з 02.01.2006 по 12.03.2006, з 11.08.2008 по 13.03.2009, з 14.03.2009 по 19.05.2009 в медико-санітарному цеху та лікувально-оздоровчому комплексі ДП "НВКТ "Зоря-Машпроект" на посадах медичного персоналу, посилаючись на те, що вказаний період не може бути зарахований у зв'язку із тим, що медико-санітарні цехи та лікувально-оздоровчі комплекси не входять до Переліку закладів та установ охорони здоров'я і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909. Також, вони не передбачені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 №385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я».

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив по справі, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю. Свою позицію обґрунтував тим, ним правомірно прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, оскільки відсутні законні підстави для зарахування до стажу позивача, що дає право на пенсію відповідно до п. "е" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" період роботи з 01.01.1998 по 22.06.2003, з 01.03.2005 по 01.01.2006, з 02.01.2006 по 12.03.2006, з 11.08.2008 по 13.03.2009, з 14.03.2009 по 19.05.2009 в медико-санітарному цеху та лікувально-оздоровчому комплексі ДП "НВКТ "Зоря-Машпроект". Крім того, на час звернення до Пенсійного фонду за призначенням пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати на посаді, яка надає йому право на даний вид пенсії. Однак така пенсія призначається лише при залишенні роботи та при наявності визначеного законом розміру спеціального стажу. До того ж, відповідно до листа Управління охорони здоров'я Миколаївської облдержадміністрації від 15.10.2012 №10-4865-18 лікувально-оздоровчий комплекс ДП НВКГ "Зоря-Машпроект" як заклад охорони здоров'я відсутній.

Позивач, в свою чергу, у відповіді на відзив вказала на безпідставність доводів відповідача у відзиві та невідповідність відзиву вимогам ст. 162 КАС України, позовні вимоги підтвердила.

Також, позивачем заявлено клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, з повідомленням учасників справи.

Третя особа в письмових поясненнях зазначила про безпідставність відмови з боку відповідача в зарахуванні позивачу до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 ЗУ "Про Пенсійне забезпечення" періоди роботи на підприємстві МСЦ з 01.01.1998 по 22.06.03 та ЛОК з 02.01.2006 по 12.03.2006, з 14.03.2009 по 19.05.2009 на посаді медичної сестри.

В судовому засіданні 08.02.2019 представники позивача, відповідача та третьої особи підтвердили сої позиції, викладені в процесуальних заявах по суті.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 08.07.1986 по 08.10.2018 року пропрацювала на посадах медичного працівника на ДП "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект".

Починаючи з вересня 2017 року, позивачка зверталась до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області із заявами про призначення їй пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як медичному працівнику.

Рішеннями та листами від №12521/02 від 19.09.2017, №17 від 06.03.2018, №12779/02 від 27.06.2018, №76 від 20.07.2018, №101 від 28.09.2018, № 3098-18-07 від 24.09.2018, №19669/02 від 09.10.2018 та №112 від 17.10.2018 позивачці відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області в жовтні 2018 загальний трудовий стаж ОСОБА_1 склав 35 років 27 днів, що не заперечується сторонами.

Разом з тим, щодо спеціального стажу на посадах, які дають право на призначення пенсії за п. «е» ст.55 Закону, відповідачем зараховано лише 23 роки11 місяців 23 дні.

Відповідачем не визнано в якості спеціального стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1998 по 22.06.2003, з 02.01.2006 по 12.03.2006, з 14.03.2009 по 19.05.2009 на посаді медичної сестри в медико-санітарному цеху та лікарсько-оздоровчому комплексі на державному підприємстві «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект».

Стаття 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати - з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993, лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), які працювали у лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспожив служби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.

Таким чином, дійсно у зазначеному Переліку відсутні медико-санітарний цех та лікарсько-оздоровчий комплекс державного підприємства.

Разом з тим, вирішуючи цю справу по суті, суд виходить з наступного.

Статтями 3 та 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я (в редакції, чинній на час роботи позивачки в ЛОК ДП НВКТ «Зоря» - «Машпроект»), встановлено, що закладами охорони здоров'я є підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.

Безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я.

Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Заклад охорони здоров'я здійснює свою діяльність на підставі статуту, що затверджується власником або уповноваженим ним органом.

Необхідною умовою створення закладів охорони здоров'я є їх державна реєстрація та акредитація, порядок якої визначається актами законодавства України.

Офіційним визнанням статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності, відповідно до пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765, є державна акредитація закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п. 2 названого Порядку акредитації підлягають незалежно від форми власності усі заклади охорони здоров'я. Акредитація проводиться один раз на три роки, перша акредитація закладу проводиться не пізніше ніж через два роки від початку здійснення діяльності.

Крім того, Управлінням охорони здоров'я Миколаївської облдержадміністрації у 1999, 2003, 2006 та 2009 роках видано акредитаційні сертифікати, зокрема, ЛОК та МСЦ ДП.

ДП НВКТ «Зоря» - «Машпроект» мало ліцензію Міністерства охорони здоров'я України серії НОМЕР_2 на зайняття медичною практикою і відповідно до Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я отримало державний акредитаційний сертифікат в межах встановленого цим порядком дворічного строку.

За таких даних, лікувально-оздоровчий комплекс ДП НВКТ «Зоря» - «Машпроект» є закладом охорони здоров'я, а тому періоди роботи ОСОБА_1 на посаді медичної сестри в МСЦ та ЛОК ДП НВКТ «Зоря» - «Машпроект» підлягають зарахуванню до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п. "е" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Також судом враховуються позиції, викладені Одеським апеляційним адміністративним судом в постановах по аналогічним адміністративним справам від 26.06.2013 справа № 2а/489/22/2013 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/32414619), від 20.02.2018 справа № 489/4568/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72334738), від 19.06.2018 справа № 487/4597/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74784053) та в ухвалі від 03.06.2015 справа № 2-а/489/26/15 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/44799939) .

Таким чином, у разі коли заклад офіційно набуває статусу закладу охорони здоров'я на підставі акредитації - робота в цих закладах може бути зарахована до спеціального стажу, яка дає право на пенсію за вислугу років.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі № 21-1633а15.

Також, суд зазначає, що позивач зверталась до суду з позовом про визнання неправомірними дії Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про відмову в зарахуванні до стажу, що дає право на отримання пенсії за вислугою років згідно з пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в медико - санітарному цеху та лікувально-оздоровчому комплексі ДП НВКТ "Зоря"-"Машпроект". Рішенням від 05.06.2018 по справі №489/1794/18 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. Разом з цим, вказане рішення прийнято з підстав протиправної відмови рішенням №17 від 06.03.2018, а відмова у задоволенні позовних вимог мотивована передчасним зверненням позивача за призначенням пільгової пенсії, оскільки продовжувала працювати на посаді сестри медичної цехової вищої категорії в лікувально-оздоровчому комплексі ДП НВКТ "Зоря"-"Машпроект". А в даному випадку позивач оскаржує відмову відповідача в призначенні їй пенсії за заявою від 09.10.2018, вже після звільнення згідно наказу №2917-08-к від 08.10.2018.

Позов задовольнити у повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 704,80 гривень підлягає відшкодуванню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, Миколаїв, 54018 41250638) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи в структурних підрозділах, які мали функцію охорони здоров'я та лікувальних закладів - медико-санітарній частині, лікувально-оздоровчому комплексі, медико-санітарному цеху на Державному підприємстві "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект".

3. Зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", весь період роботи в структурних підрозділах, які мали функцію охорони здоров'я та лікувальних закладів - медико-санітарній частині, лікувально-оздоровчому комплексі, медико-санітарному цеху на Державному підприємстві "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект" з 08.07.1986 року по 08.10.2018 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський ,55-е,Миколаїв,54018 41250638) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 гривень (сімсот чотири грн. вісімдесят коп.).

5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 13.02.19