
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" лютого 2019 р. справа № 0940/2259/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
26.11.2018 ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також – відповідач ГУ ДФС в Івано-Франківській області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.07.2001, згідно "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ" позивач звільнений з органів податкової міліції по ст. 65 п."а" (за віком) Положення, із зняттям з військового обліку (наказ №109-0 та №123 – оДПА в Івано-Франківській області). Станом на 19.07.2001 вислуга позивача становила в календарному обчисленні 26 років 04 місяці 24 дні. Згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 позивачу була встановлена пенсія за вислугу років, у розмірі 73% грошового забезпечення. На початку липня 2018 позивачу стало відомо, що в довідці про його грошове забезпечення, яку відповідачем направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, для перерахунку пенсії зазначено надбавку за вислугу років у розмірі 45%. 13.07.2018 позивач звернувся до відповідача щодо видачі оновленої довідки про його грошове забезпечення з визначенням розміру надбавки за вислугу років в розмірі 50%, так як це передбачено постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704. Листом від 23.07.2018 за вих. №8186/10/09-19-05-37 відповідач повідомив позивача про те, що в довідці про грошове забезпечення зазначено надбавку за вислугу років у розмірі 45%. Вказаний розмір надбавки визначено відповідно до вимог п.5 постанови КМУ "Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" від 13.02.2008 №45 та розміру надбавки затвердженої постановою КМУ від 30.08.2017 №704 із врахуванням надбавки в розмірі 35% встановленої на момент звільнення. Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області щодо заниження йому розміру надбавки за вислугу років з 50% до 45 % у довідці поданій у березні 2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії та просить зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір його грошового забезпечення з визначенням надбавки за вислугу років у розмірі 50%, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
Відповідач у поданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що згідно наказу ДПА в Івано-Франківській області №33 від 07.02.2001 "Про визначення розміру винагороди за вислугу років" станом на 01.01.2001 стаж роботи для одержання винагороди за вислугу років позивача становить 20 років 08 місяців 23 днів, у зв`язку з чим на момент звільнення того ж року не міг становити 26 років 04 місяці 24 дні, як зазначає позивач у позовній заяві, що свідчить про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог (а.с. 39-41).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.11.2018 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с.17-19).
Позивачем у зазначений строк недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог частини 5 статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Наказом Державної податкової адміністрації №109-о від 19.11.2001 "Про звільнення працівника" підполковника податкової міліції ОСОБА_1, заступника начальника міжрайонного головного відділу податкової міліції - начальника слідчого відділення податкової міліції Калуської об`єднаної державної податкової інспекції звільнено з органів податкової міліції 19.07.2001 в запас Збройних Сил по. ст. 64 п. "А" (за віком). Вислуга років станом на 19.07.2001 становить в календарному обчисленні – 26р. 04 міс. 24 дні, в пільговому обчисленні не має (а.с. 23, 29).
З 20.07.2001 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується посвідченням №981 від 19.11.2001, копія якого міститься у матеріалах справи (а.с. 27).
13.07.2018 позивач звернувся до відповідача щодо видачі оновленої довідки про його грошове забезпечення з визначенням розміру надбавки за вислугу років в розмірі 50%, так як це передбачено постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.
Відповідач листом за вих. №8186/10/09-19-05-37 від 23.07.2018 повідомив позивача про те, що в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку ГУ ДФС направлено в березні 2018 до ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, зазначено наступні складові грошового забезпечення:
- надбавку за вислугу років у розмірі 45%. Вказаний розмір надбавки визначено відповідно до вимог п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії…" та розміру надбавки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 із врахуванням Вашої надбавки в розмірі 35 відсотків встановленої на момент звільнення.
Надбавку в розмірі 35 відсотків (постанова КМУ від 12.09.2001 №1013) Вам було встановлено наказом ДПА в Івано-Франківській області від 07.02.2001 №33 "Про визначення винагороди за вислугу років" відповідно до Вашої вислуги років станом на 01.01.2001 – 20 років 08 місяців 23 дні;
- посадовий оклад заступника начальника міжрайонного головного відділу податкової міліції - начальника слідчого відділення податкової міліції Калуської об`єднаної державної податкової інспекції – 7470,00 грн. визначено на підставі Схеми посадових окладів працівників і спеціалістів об`єднаних державних податкових інспекцій, затвердженої наказом ДФС України від 29.01.2018 №52 (у редакції ДФС від 28.02.2018 №107);
- оклад за військовим (спеціальним) званням – підполковник податкової міліції – 1410 грн. визначено відповідно до розміру надбавок до посадових окладів за спеціальні звання осіб рядового і начальницького складу податкової міліції ДФС та її територіальних органів, затвердженого наказом ДФС України від 29.01.2018 №52 (у редакції наказу ДФС від 28.02.2018 №107).
Виходячи із вищенаведеного, в ГУ ДФС не має підстави надати до ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 9-10).
Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області щодо заниження йому розміру надбавки за вислугу років з 50% до 45 % у довідці поданій у березні 2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії та просить зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір його грошового забезпечення з визначенням надбавки за вислугу років у розмірі 50%, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріалами справи встановлено, що при розрахунку стажу роботи та виплати винагороди за вислугу років податковий орган керувався постановою КМУ від 12.09.1997 №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання", наказом МВС України від 12.07.1993 №402 "Про затвердження інструкції про порядок обчислення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу ОВС України", листом Державної податкової адміністрації України від 01.12.1999 №18092/7/01-0117 "Про стаж державної служби", які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Суд звертає увагу, що стаж роботи для виплати надбавки за вислугу років визначається один раз на рік та береться до уваги при звільненні особи з органів податкової міліції, у зв`язку з чим не може бути змінений або розрахований іншим чином, в тому числі у зв`язку з прийняттям іншого нормативно-правового акту у майбутньому, оскільки до спірних правовідносин застосовується те законодавство, в момент дії якого відбувся юридичний факт – звільнення з органів податкової міліції.
В даному випадку, юридичний факт відбувся у 2001 році, в рік звільнення позивача з органів податкової міліції, у зв`язку з чим проводилось обчислення стажу роботи для:
- встановлення пенсії (стаж роботи в цілях визначення розміру пенсії становив 26 років 04 місяці 24 дні);
- виплати винагороди за вислугу років (стаж роботи для виплати надбавки за вислугу років становив 20 років 08 місяців 23 дні).
Згідно пунктів 1-4 постанови Кабінету міністрів України від 12.09.1997 №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання" до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи:
в органах державної податкової служби;
на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.05.1994 №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби";
на підприємствах, в установах та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів - програмістів, інженерів - системотехніків, інженерів -електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: у разі стажу роботи від 20 до 25 років – у розмірі 35 відсотків.
Розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Документом для визначення стажу роботи є трудова книжка та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи.
Стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років.
Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляється протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди за вислугу років.
Спірні питання з приводу встановлення стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років розглядаються відповідними комісіями державних податкових адміністрацій вищого рівня та Державної податкової адміністрації України.
На підставі наведених норм, на момент звільнення позивачу визначено розмір винагороди 35 відсотків (стаж роботи від 20 до 25 років).
Суд звертає увагу, що з 2001 позивач жодним чином не заперечував та не оскаржував правильність визначення розміру винагороди чи обчислення стажу роботи, який враховується для виплати такої винагороди (надбавки).
Однак, стаж роботи тривалістю 26 років 04 місяці 24 дні, про який позивач зазначає у позовній заяві розраховується не з метою виплати надбавки за вислугу років, а для призначення та виплати пенсії, порядок якої є відмінним від вирахування стажу роботи для надбавки та визначений іншим нормативно-правовим актом.
Так, постановою КМУ №393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членах їх сімей" визначено порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії.
Дана постанова дає право на додаткове включення до стажу роботи для призначення пенсій періоду навчання у цивільних вищих навчальних закладах, інших закладах, після закінчення яких присвоєно офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах п`яти років та інші періоди, які є можливими для врахування виключно з метою призначення пенсії, а не одержання винагороди за вислугу років.
Наведені нормативно-правові акти розмежовують поняття та порядок обчислення строку для виплати пенсії та для виплати винагороди (надбавки), у зв`язку з чим є помилковим посилання позивача на наявність у нього вислуги років тривалістю 26 років 04 місяці 24 дні для призначення надбавки, оскільки законодавчо правильним є розрахований стаж роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років – 20 років 08 місяців 23 дні, що у відсотковому співвідношенні становило 35% (станом на 01.01.2001 на підставі наказу Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №33 від 07.02.2001 та згідно постанови КМУ від 12.09.1997 №1013, наказу МВС України від 12.07.1993 №402).
Водночас, розмір відсоткового співвідношення надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового у начальницького складу було збільшено згідно Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":
Для вислуги років від 20 до 25 років – розмір надбавки становить 45%, у зв`язку з чим відповідачем сформовано та направлено до органів Пенсійного фонду нову довідку із зазначенням збільшеної надбавки у розмірі 45%.
Обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу здійснюється за матеріалами особової справи та оголошується наказом по особовому складу.
Із набранням чинності постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та виконанням вимог п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області надіслано до ГУ ДФС в Івано-Франківській області перелік осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Згідно даного переліку, пенсіонеру податкової міліції підполковнику ОСОБА_1, якого звільнено 19.07.2001, в графі "Розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку" зазначено відсоткову надбавку за вислугу років 35%.
ГУ ДФС в Івано-Франківській області в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій, зазначено надбавку за вислугу років в розмірі 45%. Вказаний розмір надбавки визначено відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та із врахуванням надбавки в розмірі 35%, яка зазначена в переліках ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо позивача.
Керуючись вимогами постанови КМУ від 12.09.1997 №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання", наказу МВС України від 12.07.1993 №402 "Про затвердження інструкції про порядок обчислення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу ОВС України", листа Державної податкової адміністрації України від 01.12.1999 №18092/7/01-01-17 "Про стаж державної служби" та рішення винесеного постійно діючою комісією обласного апарату по визначенню стажу роботи, згідно протоколу №1 від 07.02.2001, наказом ДПА в Івано-Франківській області від 07.02.2001 №33 "Про визначення розміру винагороди за вислугу років" встановлено ОСОБА_1 надбавку за вислугу років в розмірі 35% (стаж роботи станом на 01.01.2001, тобто сім місяців до звільнення, зазначено – 20 років 08 місяців 23 дні) (а.с.43).
Згідно наказу ДПА в Івано-Франківській області від 07.02.2001 №33 "Про визначення винагороди за вислугу років", на підставі якого здійснювалася виплата винагороди за вислугу років, позивачу станом на 01.01.2001 визначено 20 років 08 місяців 23 дні, що в процентному відношенні становило 35%.
Керуючись переліком осіб, який надано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, наказом ДПА в Івано-Франківській області від 07.02.2001 №33, грошовим атестатом №1, тобто документами, в яких визначено надбавку за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 35%, ГУ ДФС в Івано-Франківській області в довідці про розмір грошового забезпечення у зв`язку зі змінами в законодавстві (відповідно до вимог постанови КМУ від 30.08.2017 №704) зазначено надбавку за вислугу років від 20 до 25 років в розмірі 45%.
Враховуючи наведене, керуючись чинними на момент виникнення спірних правовідносин нормативно-правовими актами, податковим органом вірно встановлено надбавку в розмірі 45%, як винагороду за вислугу років з урахуванням стажу роботи позивача, у зв`язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для оформлення нової довідки у розмірі 50%.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Довбуша, буд. 96, с. Камінь, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77633, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 3939446) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.