Ухвала суду № 79781481, 12.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
803/736/18
Номер документу
79781481
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

12 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 803/736/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, вчинених на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року визнано протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ) щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років; зобов'язано Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням вимог пункту другого статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

22 січня 2019 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ, вчинених на виконання вказаного рішення суду. У заяві ОСОБА_1 просить: зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ вжити заходів для повного виконання рішення суду у справі та забезпечення права на пенсію у повному розмірі як громадянина, який віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, та права на збільшення такої пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто понад 20 років, а також провести перерахунок пенсії з 10 жовтня 2017 року із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років, за весь період набутого страхового стажу, який складає 44 роки 08 місяців 18 днів. Крім того, у заяві він просить встановити строк для виконання ухвали суду та вирішити питання про притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, чиї протиправні дії чи бездіяльність вплинули на порушення прав ОСОБА_1 під час виконання рішення. В обґрунтування цієї заяви ОСОБА_1 зазначив, що відповідач провів виконання судового рішення зі збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" понад 25 років, що стосується частини страхового стажу, набутого після 01 січня 2004 року, а це призвело до суттєвого зменшення розміру його пенсії, невиконання судового рішення та порушення його прав (а.с.119-120).

Ухвалою суду від 24 січня 2019 року заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ, вчинених на виконання рішення суду, залишено без руху (а.с.133-134).

Ухвалою суду від 06 лютого 2019 року ОСОБА_1 поновлено строк звернення до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України; заяву призначено до судового розгляду у порядку письмового провадження (а.с.140).

У письмовому поясненні від 08 лютого 2019 року (а.с.144-147) відповідач у справі заяву ОСОБА_1 просив залишити без задоволення. Повідомив, що Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ інформувало ОСОБА_1 про виконання рішення суду листом від 27 липня 2018 року, де вказано, що внаслідок перерахунку його пенсія зменшується. Вважає, що з цього часу позивач дізнався про виконання рішення суду. Не погоджуючись із проведеним розрахунком, ОСОБА_1 звернувся для примусового виконання рішення суду до органу державної виконавчої служби. Постановою державного виконавця від 28 листопада 2018 року №57149286 закінчено виконавче провадження з примусового виконання рішення суду від 22 травня 2018 року у зв'язку із його виконанням у повному обсязі. Зазначена постанова не оскаржена та є чинною. Також у грудні 2018 року позивач звертався до Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ за розрахунком, проведеним на виконання рішення суду, та його отримав. Проте з приводу неправомірних дій Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ він звернувся із заявою лише 19 січня 2019 року, пропустивши встановлений статтею 383 КАС України строк для подання такої заяви. Відповідач вважає, що виконуючи рішення суду, діяв відповідно до чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву про визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ, вчинених на виконання рішення суду, необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.

Як уже зазначалось, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року визнано протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років; зобов'язано Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням вимог пункту другого статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років (а.с.81-83). Рішення набрало законної сили 09 липня 2018 року.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частинами другою, третьою статті 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення закріплені і у статті 370 КАС України.

Відповідно до частин другої, четвертої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Отже, набрання рішенням суду законної сили породжує певні правові наслідки, а саме: вирішується спір між сторонами, судове рішення стає загальнообов'язковим, незмінним та остаточним. Обов'язком боржника за судовим рішенням є його добровільне виконання. Якщо таке не відбулося, то виконання має здійснюватися у примусовому порядку, що встановлений національним законодавством.

Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина перша статті 373 КАС України).

Примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", в межах виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.

Судом встановлено, що 20 серпня 2018 року на виконання вказаного рішення Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №736/2018 (а.с.116).

03 грудня 2018 року до суду надійшла постанова заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Самчука О.П. від 28 листопада 2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП №57149286 (а.с.114-115).

Як слідує із постанови, виконавче провадження закінчене на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження". Відповідно до приписів пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Отже, заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою щодо неналежного виконання відповідачем рішення суду вже після завершення його виконання у примусовому порядку.

Водночас, постановою про закінчення виконавчого провадження від 28 листопада 2018 року ВП №57149286 встановлено факт виконання рішення суду від 22 травня 2018 року зобов'язального характеру у повному обсязі, а отже про відсутність підстав для застосування до боржника заходів примусового виконання рішення суду.

Разом з тим, статтею 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Постанова про закінчення виконавчого провадження від 28 листопада 2018 року ВП №57149286 сторонами виконавчого провадження не оскаржена.

Відповідно до положень частини першої статті 383 КАС України особа-позивач на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

У межах розгляду даної заяви відсутні підстави для надання судом оцінки щодо доводів позивача про невиконання (неповне виконання) рішення суду, оскільки виконання цього рішення встановлене постановою від 28 листопада 2018 року ВП №57149286, яка на сьогоднішній день є чинною.

Також варто наголосити, що у заяві, що подана в порядку статті 383 КАС України, ОСОБА_1 просив, зокрема, зобов'язати відповідача вжити заходів для повного виконання рішення суду та забезпечити його право на пенсію у повному розмірі як громадянина, який віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, та права на збільшення такої пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто понад 20 років.

Однак право позивача на пенсію у повному розмірі як громадянина, який віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1, та права на збільшення такої пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року, що набрало законної сили, у зв'язку із чим суд зобов'язував провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням вимог пункту другого статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Примусове виконання рішення суду забезпечується в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження". Зокрема, виконання рішень зобов'язального характеру досягається заходами, визначеними статтями 63, 75 названого Закону. Так у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець наділений повноваженнями щодо винесення постанови про накладення штрафу на боржника та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

ОСОБА_1 вказував суду, що не отримував постанову про закінчення виконавчого провадження. Як учасник виконавчого провадження він не позбавлений можливості ознайомитися із матеріалами виконавчого провадження та оскаржити зазначену постанову у встановленому порядку, якщо не погоджується із нею.

ОСОБА_1 у заяві від 22 січня 2019 року просить також вирішити питання про притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, чиї протиправні дії чи бездіяльність вплинули на порушення прав ОСОБА_1 під час виконання рішення.

Таке повноваження суду визначене частиною другою статті 249 КАС України, згідно з якою у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Відповідно до приписів частини шостої статті 383 КАС України суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу лише за наявності підстав для задоволення заяви.

Разом з тим, суд за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ, вчинених на виконання рішення суду, дійшов висновку, що у її задоволенні необхідно відмовити.

Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 суд вважає за необхідне також вказати, що передчасно дійшов висновку про те, що позивач пропустив строк звернення до суду з цією заявою з поважних причин та поновив його. Адже позивач стверджував, що про протиправні дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду, дізнався 09 січня 2019 року з листа Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області. Разом з тим, з пояснень Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ, що надійшли до суду 08 лютого 2019 року (а.с.144-147), слідує, що розпорядження відповідача від 17 липня 2018 року, яким проведено розрахунок пенсії на виконання рішення суду, ОСОБА_1 отримав 07 грудня 2018 року відповідно до його заяви, що стверджується підписом останнього на цій заяві (а.с.150). Відтак, з цього моменту заявнику ОСОБА_1 було достеменно відомо саме про таке виконання відповідачем рішення суду. Про зазначені обставини ОСОБА_1 суд не повідомив та змовчав про них.

Керуючись статтями 248, 256, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, вчинених на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк