Рішення № 79756294, 12.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
826/9715/18
Номер документу
79756294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2019 року м. Київ №826/9715/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Вовк І.Р.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного прова-дження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов'я-зання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У червні 2018р. представник позивача адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, правонаступ-ником якого згідно з постановою Кабінету міністрів України від 29.03.2017 №203 є ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до Головного управління ДКСУ у м. Києві подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 25942 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 04.04.2018 №265210034.

Позов обґрунтовано тим, що позивача звільнено від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як особу, яка придбала житло вперше, тому помилково сплачений збір підлягає поверненню.

ГУ ПФУ в м. Києві подано до суду відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією відносно прав власності на нерухоме майно. Крім того, відповідачем зазначено, що надані до адміністративного позову документи беззаперечно не свідчать про те, що придбання вказаного житла здійснено позивачем вперше.

Ухвалою суду від 11.01.2019 призначено судове засідання для розгляду справи по суті, до якого позивачу запропоновано подати додаткові докази на підтвердження придбання житла вперше.

На виконання вимог ухвали суду представником позивача ОСОБА_1 до судового засідання подано клопотання від 24.01.2019 про приєднання доказів.

Під час судового засідання представник позивача ОСОБА_1 підтримав позов з наведених у позовній заяві підстав, зауважив на тому, що належний позивачу на праві влас-ності будинок набутий нею за договором дарування, а не на основі відплатного правочину.

Відповідач явку свого представника не забезпечив, причин неприбуття суду не повідомив, що не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази у справі, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.

04 червня 2018р. представник позивача адвокат ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою (вх. №9371 від 04.06.2018) про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 25942 грн.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 11.06.2018 №17336/05, копія якого міститься у справі, роз'яснено порядок повернення збору та рекомендовано звернутися до суду.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються правомірності відмови відповідача у поверненні позивачу сплаченого ним збору.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 9 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізич-ні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).

Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як вбачається з наявних у справі копій договору купівлі-продажу квартири від 04.04.2017, нотаріально посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №460, Інформації з Дер-жавного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 19.06.2018 №128169143, позивачем придбано у власність квартиру АДРЕСА_1.

Факт сплати позивачем збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 25942 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується сторонами і підтверджується квитанцією від 04.04.2018 №265210034, копія якої наявна у справі.

Згідно з наявною у справі Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухо-ме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 23.01.2019 №153601479 відсутні інші відомості про придбання позивачем житла, що дає суду підстави для висновку про придбання вищевказаної квартири вперше.

Також у цій довідці містяться записи про наявність зареєстрованих за позивачем прав власності на машиномісце і житловий будинок. Однак, машиномісце не є житлом, а житло-вий будинок набутий позивачем у власність на підставі договору дарування від 19.12.1997, посвідченого і зареєстрованого державним нотаріусом за №2989, копія якого також надана представником позивача до суду, що не стосується оплатного придбання житла, а тому не спростовує придбання вищевказаної квартири вперше згідно з п. 9 ст. 1 названого Закону.

Відповідач не надав заперечень і доказів, які б спростували вказані твердження пози-вача і надані ним докази. Посилання відповідача у відзиві на те, що органи Пенсійного фон-ду України не володіють інформацією про придбання житла вперше, суд вважає формальни-ми і такими, що не спростовують можливість встановлення відповідачем відповідних фактів.

Беручи до уваги твердження позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбала житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" і п. 151 Порядку №1740 була звільненою від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документа-льного підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з опера-цій купівлі-продажу нерухомого майна.

На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.

Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).

Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).

Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.

Водночас, враховуючи, що позивач була звільненою від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатила цей збір, суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена нею помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу за поданням відповідача.

За цих обставин суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної без-діяльності, що полягає у не складенні подання про повернення позивачу помилково сплаче-ного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 25942 грн., у зв'язку з чим та згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд виходить за межі позовних вимог у цій частині.

З метою поновлення порушеного права позивача на повернення їй помилково сплаче-них коштів суд вважає частково обґрунтованою і такою, що підлягає частковому задово-ленню вимогу про зобов'язання відповідача сформувати подання до ГУ ДКС у м. Києві про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 25942 грн.

Водночас дана вимога у частині зобов'язання відповідача подати вказане подання до ГУ ДКС у м. Києві не підлягає задоволенню, оскільки згідно з приписами Порядку №787 подання подається особою разом із заявою, тобто ці дії вчиняються позивачем самостійно.

З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 704,80 грн., сплачений позивачем згідно з квитанцією від 20.06.2018 №58463, слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 469,87 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_2 частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду Ук-раїни в м. Києві щодо не складення подання до Головного управління Державної казначей-ської служби у м. Києві про повернення ОСОБА_2 помилково сплаче-ного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 25942 грн. (двадцять п'ять тисяч дев'ятсот сорок дві гривні 00 коп.).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати подання до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві про повер-нення ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 25942 грн. (двадцять п'ять тисяч дев'ятсот сорок дві гривні).

4. Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у сумі 469,87 грн. (чотириста шістдесят дев'ять гри-вень 87 коп.) на користь ОСОБА_2.

Позивач: ОСОБА_2; АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві; 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-298 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.А. Костенко