
Справа № 560/4038/18
РІШЕННЯ
іменем України
12 лютого 2019 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 06.12.2018 в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо ненадання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути звернення ОСОБА_2 від 17.10.2018 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, в адміністративних межах Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та прийняти обґрунтоване рішення в межах, в спосіб встановлений законом України та встановлених судом обставин в даній адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 17 жовтня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. До вказаної заяви додано весь необхідний пакет документів передбачений чинним законодавством. Однак, листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.11.2018 №М-13527/0-7441/0/95-18 повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої звернулася, зарезервована для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО. Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 14.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
02.01.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначає, що за результатами розгляду заяви позивача надано відповідь позивачу листом від 13.11.2018 №М-13527/0-7441/0/95-18 в якому зазначено, що земельна ділянка, з приводу якої звернулася ОСОБА_2, зарезервована для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО відповідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №164 від 07.11.2018. Також зазначає, що згідно Наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-8253-СГ від 13.11.2018 на спірну земельну ділянку надано дозвіл ОСОБА_3 (учаснику АТО) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (арк. спр. 54-58).
08.01.2019 до суду поступила відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що земельна ділянка площею 12 га на території Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (за межами населеного пункту), до якої входить земельна ділянка щодо якої звертався позивач отримати дозвіл, не має присвоєного кадастрового номера, тобто є несформованою, а отже рішення про її резервування для учасників АТО - прийняте не у відповідності до вимог ЗК України, а тому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Частиною 4 ст. 229 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог так і заперечень, оцінивши докази по справі, суд приходить до таких висновків, враховуючи наступне.
17 жовтня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадстру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Листом від 13.11.2018 №М-13527/0-7441/0/95-18 відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_2, мотивуючи таку відмову тим, що земельна ділянка, з приводу якої звернулася, зарезервована для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО (арк. спр. 40).
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Пунктом 7 зазначеного Положення визначено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (далі - Положення №308), Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Підпунктом 11 п. 10 Положення №308, начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Отже, начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області приймає рішення у формі наказу, що визначено Положенням №308.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідач у Відзиві на позов вказує, що ЗК України не визначено в якій формі вирішується питання відмови у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, а Положення не вказує про імперативність прийняття наказу, чому суд дає критичну оцінку, враховуючи вищенаведене і таке.
На Заяву від 17.10.2018 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки начальником Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області був наданий лист від 13.11.2018 №М-13527/0-7441/0/95-18, що не відповідає підпункту 11 п.10 Положення №308 і ч. 7 ст. 118 ЗК України. Сумніви відповідача, як оформляти рішення з посиланням на ч. 7 ст. 118 ЗК України, спростовуються змістом цієї статті, а форму рішення визначено підпунктом 11 п. 10 Положення №308 - наказ.
Аналогічна правова позиція вказана у п. 26-27 постанови Верховного Суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15.
Відтак, відповідач не вирішив загадану заяву позивача по суті, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, суд зазначає, що ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15 та від 23.11.2018 по справі №П/811/601/18.
Суд критично оцінює підставу відмови у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, викладену у листі від 13.11.2018 №М-13527/0-7441/0/95-18, а саме, що земельна ділянка, з приводу якої звернулася ОСОБА_2, зарезервована для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО, адже станом на дату звернення з заявою (18.10.2018), бажана земельна ділянка не була зарезервована, а включена до переліку таких ділянок лише на підставі Наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №164 від 07.11.2018.
При цьому суд враховує, що відповідно до Наказу №22-8253-СГ від 13.11.2018 "Про надання дозволу на розроблення докумнтації із землеустрою", на спірну земельну ділянку надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, а згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №155833235 від 11.02.2019, 16 січня 2019 року зареєстровано право власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 (арк. спр. 60, 75-77).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням вищевказаних правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин у справі, приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяви, адже не вирішив її згідно вимог ЗК України, а висновки цього листа протиправні, що підтверджено доказами, які перевірено судом. Однак, з урахуванням встановленого у цій справі, відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути подану позивачем заяву, оскільки спірна земельна ділянка перебуває у приватній власності ОСОБА_3, тому адміністративний позов задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 704,80 грн. судового збору, тому такі витрати підлягають стягненню на його користь.
Керуючись ЗК України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправним вирішення Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області заяви ОСОБА_2 від 17.10.2018 листом від 13.11.2018 №М-13527/0-7441/0/95-18, та висновки цього листа.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 лютого 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479) Головуючий суддя А.І. Петричкович